هماوردگاه

اهمیت صلوات فرستادن

فرستادن صلوات و سلام بر پیامبر و آل پیامبر(علیه السلام ) از طرف مؤمنین در حقیقت طلب کردن رحمت بر خودشان نیز است : زیرا در واقع پیامبر(صلی الله علیه و آله ) و ائمه (علیه السلام ) واسطه فیض الهی هستند. اگر بر آنها صلوات نفرستیم در واقع خود را از رحمت الهی محروم کرده ایم .

درود بر پیامبر سبب پاکی اعمال ونیز قبولی آنها می شود ، همچنین باعث اجابت دعاها وکفاره گناهان ونورانی شدن درقیامت وراه پیدا کردن به بهشت می شود .


معنا و مفهوم صلوات

صلوات

واژه صلاه ، صلوه و جمع آن صلوات به معنی نماز خواندن و درود و تحیت است. صلی الله علیه یعنی خداوند بر او درود فرستاد، در معجم الوسیط هم صلاه به معنای دعا است.

در تفسیر جوان آمده است که «چنانچه صلوات به خدا نسبت داده شود به معنی فرستادن رحمت است و هرگاه به فرشتگان و مومنان منسوب گردد به معنی طلب رحمت می باشد.»(تفسیر جوان/۷۱/ ۶۲۳)

 

معنای صلوات فرستادن خداوند بر پیامبر(ص) چیست؟ یعنی وقتی ما می گوئیم: «اللهم صل علی محمد و آل محمد»، از خداوند خواسته ایم که چه کاری بکند؟ مگر آنها در کمال مطلق نیستند؟

 

در قرآن کریم به مؤمنان دستور می دهد که به پیامبر درود و سلام بفرستند : « ان الله و ملائکه یصلون علی النبی یا ایها الذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما; خداوند و فرشتگان بر پیامبر درود می فرستند ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود بفرستید و سلام گویید و تسلیم فرمانش باشید »  (احزاب , آیه ۵۶).

مقام پیامبر آن قدر والا است که خدای سبحان و تمام فرشتگان برای او درود و سلام می فرستند و بهتر است مؤمنین هم در این آهنگ کلی هم نوا و هماهنگ شوند .

علاوه بر آن صلوات خدا به معنی فرستادن رحمت است و این گسترش دادن مقام معنوی پیامبر و آل پیامبر است و صلوات فرشتگان و مؤمنان به معنی طلب رحمت و مغفرت است و این هم خواستاری مقام و عظمت معنوی آنها است .

 

طلب کردن رحمت برای بندگان

ناگفته نماند فرستادن صلوات و سلام بر پیامبر و آل پیامبر(علیه السلام ) از طرف مؤمنین در حقیقت طلب کردن رحمت بر خودشان نیز است : زیرا در واقع پیامبر(صلی الله علیه و آله ) و ائمه (علیه السلام ) واسطه فیض الهی هستند. اگر بر آنها صلوات نفرستیم در واقع خود را از رحمت الهی محروم کرده ایم .

درود بر پیامبر سبب پاکی اعمال ونیز قبولی آنها می شود ، همچنین باعث اجابت دعاها وکفاره گناهان ونورانی شدن درقیامت وراه پیدا کردن به بهشت می شود .

در زیارت جامعه کبیره آمده:

« وجعل صلواتنا علیکم وماخصنا به من ولایتکم,طیبا لخلقنا,وطهاره لانفسنا,وتزکیه لنا,وکفاره لذنوبنا ...؛

وقرار داد درودهای مارا بر شماوآنچه را مخصوص گردانید بما از دوستی ومحبت شما بخاطر پاک گردانیدن خلقت ما وپاکیزگی برای جانهای ماوجهت پاکی روح ما وکفاره گناهان ما... .»

شخصی از پیامبر پرسید: صلوات فرستادن امت، ارسال تحفه ای است به نزد شما، آیا از جانب شما تحفه ای برای ایشان خواهد بود؟

آن حضرت فرمود:«امروز، صلوات امت بر من، تحفه ای است از ایشان برای من، و فردا، تحفه من برای ایشان، در بهشت خواهد بود.»

صلوات در آینه قرآن و کلام معصوم  علیه السلام

در سوره احزاب آیه ۵۶ خداوند با تاکید می فرماید: «خدا و فرشتگان او بر پیامبر اسلام درود می فرستند، شما هم ای کسانی که ایمان آورده اید بر او صلوات بفرستید، و آن طور که باید، تسلیم شوید.»

خداوند در این آیه تاکید می کند که ابتدا من و ملائکه بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم صلوات می فرستیم و به پیروی از ما شما انسانها بر ایشان و آلش سلام و درود بفرستید.

صلوات

در حکمت ۱۶۳ نهج البلاغه آمده است «اذا کانت لک الی الله سبحانه حاجه فابدا بمساله الصلاه علی رسوله ثم سل حاجتک فان الله اکرم من ان یسال حاجتین فیقضی احدا هما و یمنع الاخری ؛ هرگاه از خدای سبحان درخواستی داری، بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم درود بفرست سپس حاجت خود را بخوان، زیرا خداوند بزرگوارتر از آن است که از دو حاجت درخواست شده، یکی را برآورده و دیگری را بازدارد . »

تمام دعاهای صحیفه سجادیه نیز با صلوات آغاز می شود و یا پایان می یابد. در برخی از دعاها نیز در اواسط دعا، صلوات فرستاده شده است زیرا :

ائمه معتقدند صلوات، ذکر برآورده شدن حاجت است و در هر دعایی که صلوات فرستاده شود اجابت آن از سوی خدا حتمی است .

امام سجاد علیه السلام در دعای ۴۴ به کرات صلوات را تکرار کرده و دعا برای حفظ توحید، رسیدن به منزلت بالا در نماز، شناخت حرمت خدا را از خداوند مسالت می کند.

در قسمتی از این دعا می فرمایند:«اللهم صل علی محمد و اله، فی کل اوان وقت و کل و علی کل حال عدد ماصلیت علیه، و افعان ذلک کله بالاضعاف التی لا یحصیها غیرک، انک فعال لما ترید : بار خدایا بر محمد و آل محمد درود فرست، به شمار درودهایی که بر هر کس نثار فرموده ای و چندین برابر آن به چندین برابر که هیچ کس جز تو شمار آن نداند، که تو هر چه خواهی کنی.»

امام صادق  علیه السلام نیز در باب اهمیت صلوات می فرمایند:«کسی که شهادت بدهد خدایی جز خدایی یگانه نیست و اگر شهادت دهد که حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم رسول خداست، ده هزار حسنه برای او نوشته می شود.» (ثواب الاعمال/ ۳۲)

 

کیفیت صلوات بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم

در مورد کیفیت صلوات، روایات فراوانی است که درود و سلام بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را همراه با آلش مقبول می دانند.

این نوع کیفیت صلوات از منابع شیعه و سنی قابل اثبات است .

از حضرت علی  علیه السلام نیز روایت است که ایشان فرمودند «اصحاب گفتند ای رسول خدا چگونه بر شما صلوات فرستیم که فرمود «بگویید: خداوندا بر محمد و آل محمد صلوات فرست، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم صلوات فرستادی، راستی که تو ستوده و والایی، و بر محمد و آل محمد فزونی بخش، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم فزونی دادی، براستی که تو پسندیده و عظمایی» (کنزالعمال)

 

برکات و ثواب صلوات

در باب ثواب صلوات روایات فراوانی است که تاکید می کند ده هزار بار حسنه دارد، رحمت و برکت و لطف و کرامت خدا را به همراه دارد، معادل با پاداش و ثواب تسبیح و تکبیر خداست، ارتقاء درجه به همراه دارد، معادل سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر است.

صلوات برکات فراوانی را برای شخص بدنبال دارد که برکات صلوات را می توان به برکتهای دنیوی و اخروی تقسیم کرد.

در دنیا صلوات باعث برآورده شدن حاجت، ازدیاد مال، رفع فقر، بخشش گناهان، ادای قرض، خوشبو شدن، درمان فراموشی، رفع نفاق، نجات از سختی، تندرستی، خواب مقصود دیدن و درک امام قائم می شود.

برای اثبات برخی از موارد ذکر شده به کلام ائمه استناد می کنیم.

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند «صلوات فرستادن، فقر ر ابرطرف می کند»

از دیگر برکات حائز اهمیت صلوات از بین رفتن گناهان است، چنانکه امام رضا به نقل از رسول خدا می فرمایند:«الصلاه علی و علی اهل بیتی تذهب بالنفاق» «صلوات و درود بر من و خاندان من نفاق را از بین می برد».

و اما برکات اخروی صلوات را می توان به پنج مرحله تقسیم کرد. ۱- عالم برزخ ۲- قیامت ۳- پل صراط ۴- جهنم ۵- بهشت.

در قرآن کریم به مؤمنان دستور می دهد که به پیامبر درود و سلام بفرستند : « ان الله و ملائکه یصلون علی النبی یا ایها الذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما; خداوند و فرشتگان بر پیامبر درود می فرستند ای کسانی که ایمان آورده اید بر او درود بفرستید و سلام گویید و تسلیم فرمانش باشید »

1- عالم برزخ

مداومت بر صلوات، عذاب قبر را در عالم برزخ دور می کند، ظلمت گناه را از بین می برد، عذاب را از همه اهل قبرستان دور می کند، ثواب صلوات سنگین تر از گناهان است، صلوات، فریادرس ایشان در قبر است، چهره انسان را در برزخ نورانی و جان کندن را راحت می کند.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند : «هر کس بر من صلوات زیاد بفرستد از تلخی مرگ و جان کندن ایمن گردد.»

 

2- قیامت

صلوات

از ائمه علیه السلام آمده که هر کس در دنیا مداومت بر صلوات داشته باشد خصوصاً در روز جمعه، صلوات، شفیع ایشان می شود در قیامت، همچنین صلوات بسیار، صلوات فرستنده را در روز قیامت نزدیک ترین فرد به پیامبر قرار می دهد، خداوند از هر جهت بر فرد نور می تاباند، هفتاد حاجتش را در قیامت برآورده می کند و او را در زیر عرش الهی قرار می دهد. همچنین این صلوات ها موجب سنگینی اعمال در قیامت و افضل اعمال محسوب می شود و ذخیره ای خوب برای ایشان در قیامت به حساب می آید.

از پیغمبر نقل است که فرمودند: «سه کس در روز رستاخیز آن روزی که سایه ای جز سایه خداوند نخواهد بود در زیر عرش الهی خواهند بود: «عرض شد: یا رسول الله آنها چه کسانی هستند؟»

فرمود: «آن کس که اندوه غمزده ای از امت من را برطرف سازد و کسی که سنت مرا زنده نماید و آن کس که فراوان بر من صلوات فرستد.»

 

3- پل صراط

صلوات، راهنمای انسان در هنگام عبور از پل صراط است و نوری است که راه را بر او روشن می کند، چنانکه رسول گرامی اسلامصلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «اکثروا الصلاه علی فان الصلوه علی نور فی القبر و نور علی الصراط و نور فی الجنه : بر من بسیار درود بفرستید چرا که درود فرستادن بر من، برای صلوات فرستنده، نوری است در قبر و نوری است بالای صراط و نوری است در بهشت.»

از حضرت علی  علیه السلام نیز روایت است که ایشان فرمودند «اصحاب گفتند ای رسول خدا چگونه بر شما صلوات فرستیم که فرمود «بگویید: خداوندا بر محمد و آل محمد صلوات فرست، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم صلوات فرستادی، راستی که تو ستوده و والایی، و بر محمد و آل محمد فزونی بخش، همان گونه که بر ابراهیم و آل ابراهیم فزونی دادی، براستی که تو پسندیده و عظمایی»

4- جهنم

صلوات انسان را از گرمای جهنم مصون می دارد و مانعی است در ورود به آتش جهنم .

رسول خدصلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «لن یلج النار من صلی علی و من نسی الصلوه علی فقد أخطأ طریق الجنه ؛ آن کس که بر من درود بفرستد، داخل آتش نخواهد گردید و هر کس درود فرستادن بر من را فراموش کند، از راه بهشت به خطا خواهد رفت.»

 

5- بهشت

صلوات فرستندگان در بهشت، حورالعین نصیبشان می شود، دوست پیامبر در بهشت شده و هفتاد هزار قصر بهشتی دریافت می کنند، شراب سلسبیل می نوشند، در زمره خواص پیامبر وارد بهشت می شوند.

شخصی از پیامبر پرسید: صلوات فرستادن امت، ارسال تحفه ای است به نزد شما، آیا از جانب شما تحفه ای برای ایشان خواهد بود؟

آن حضرت فرمود:«امروز، صلوات امت بر من، تحفه ای است از ایشان برای من، و فردا، تحفه من برای ایشان، در بهشت خواهد بود.»

1 دیدگاه

 1. I read a lot https://parqtowns.com/stmap_19xorppt.html?azithromycin.nifedipine.cialis expresspct raloxifene Blake was born in Beaumont, Texas, about 100 miles away from Houston. Even as a youngster, technology came to him very naturally, tinkering with anything he could. His passion of technology grew with mobile phones when he dreamed that the capabilities of phones would eventually make one’s life much easier. Since then it’s been his mission to advocate the push of mobile technology to anyone who will listen.

 2. I’m on a course at the moment http://oxin.ist/stmap_54yebbug.html?viagra.lamotrigine.citalopram gel de tratamento antiacne dermotivin benzac bom These guys (central bankers, bankers, politicians et al) have convinced themselves that they are not the bad guys and instead deserve plaudits for doing God’s work. These pathetic self-aggrandizing revelers in their own omniscience believe they are able to disregard the common man and his common-sense ideals and discern what is best for them.

 3. Can I use your phone? http://devinswany.com/stmap_19zwkycw.html?levothyroxine.livial.levitra.quetiapine bisoprolol metoprolol dose conversion I wrote about all this on Wednesday, chapter and verse, and was the first to wonder why someone this wronged and this mistreated, one who is having his flacks and handlers and star-struck doctors suggest that he was the victim of an outrageous medical fraud perpetrated by his own team, didn’t file a grievance with the Major League Baseball Players Association.

 4. In tens, please (ten pound notes) http://www.gregahern.us/stmap_31fqfoiz.html?boniva.bactrim.levitra.atarax clotrimazole based creams “He’s a little fighter,” the Duke of Cambridge said, according to CNN. “He kind of, wriggles around quite a lot. And he doesn’t want to go to sleep that much, which is a little bit of a problem. He’s a little bit of a rascal, put it that way. So he either reminds me of my brother or me when I was younger. I’m not sure. But he’s doing very well at the moment.”

 5. I’d like to take the job http://oxin.ist/stmap_31monane.html?cialis.calcium.menosan caverject 20 mg costo 2004, he realized that his climb to the top would be a hard one because he was a third-string quarterback behind starter Marcus Randall and back-up JaMarcus Russell. He played in all 12 games that season for LSU, but only three as a quarterback. You see, he was also the holder for place-kicks.

 6. Could I order a new chequebook, please? https://baurzhan.kz/stmap_54yebbug.html?desogestrel.snovitra.clavulanate.levitra clobetasol propionato nombre comercial colombia According to a recent report in the New York Times, the foundation found itself competing against Hillary Clinton’s 2008 presidential campaign. Millions of dollars that were collected and supposed to be used as seed money for the foundation were dispersed elsewhere, raising eyebrows for some.

 7. A First Class stamp http://www.kobify.com/stmap_19zwkycw.html?aurogra.female-rx-oil.cialis fluconazole tablet uses telugu Mackenzie Phillips revealed that she had consensual sex with her father for 10 years in her book “High on Arrival.” Maureen McCormick, who played Marsha on “The Brady Bunch” revealed her edgy life filled with sex and drugs while she was playing a good kid on TV in “Here’s the Story.” And Hulk Hogan admitted thoughts of suicide in his tell-all, “My Life Outside the Ring.”

 8. I’ll put him on http://www.gregahern.us/stmap_54xzbfos.html?metformin.viagra.chlorambucil.eulexin amoxicillin and potassium clavulanate tablets uses in tamil The three big names are US educated Mohammad Zarif, who will be the Foreign Minister and former oil minister Bijan Zanganeh who will return to the post. Both ministers will be seeking to build bridges with the West. International sanctions over Iran’s nuclear programme has seen oil exports halved since 2011.

 9. Do you know what extension he’s on? https://dev.glasfaser.netinsiders.de/stmap_54yebbug.html?hydrochlorothiazide.aggrenox.cialis.betoptic bactroban do nosa The bank cut its forecast for second-quarter growth sharply- to 1 percent from 1.8 percent – largely due to the impact ofcatastrophic flooding in Alberta and a strike by constructionworkers in Quebec. But it said third-quarter growth would morethan compensate for that decline. It forecast third-quartergrowth of 3.8 percent, up from its previous estimate of 2.3percent.

 10. I work for a publishers http://oxin.ist/stmap_31monane.html?cipralex.luvox.levitra.lukol cvs minoxidil foam vs rogaine It would cost about 1 billion euros to cancel the sales-tax hike, but another newspaper, Il Messaggero, estimated on Sunday that Saccomanni needed a total of 6 billion euros by the end of the year to meet the deficit target while funding other promised measures, including the country’s military missions abroad.

 11. Which team do you support? https://dev.api.mosbeautyshop.com/stmap_31fqfoiz.html?sumatriptan.nalidixic.aerovent.viagra montelukast 4mg granules sachets sugar free The Telegraph asked Equiniti to investigate why many shareholders were receiving certificates that they said they had not requested. In a statement the broker said: “We have investigated cases which have been brought to our attention and in these cases our records show that share certificates were opted for.”

 12. Where are you calling from? https://godaniofficial.com/stmap_19zwkycw.html?methylcobalamin.revatio.viagra ciprofloxacin metronidazole terbinafine clobetasol propionate cream in hindi “We believe brands and businesses should think differently about how people engage with Facebook, especially on mobile,” a Facebook spokesperson said. “Businesses should focus on people who come back online every single day, because that is how they live their lives.”

 13. I’d like , please https://api.staging-api.mapandmatch.com/stmap_31monane.html?accupril.viagra.etoricoxib atorvastatine xiromed “Rachel, I know that he’s not here and I would have loved to meet him, Mr. Jackie Robinson. It’s a great pleasure and honor for me to be the last Major League Baseball player to ever wear No. 42. Even though I didn’t meet him, he has been a hero and inspiration for me. I thank Mr. Jackie Robinson for that.

 14. Until August http://telemedicin-stage2-demo321-com.stage2.demo321.com/stmap_54xzbfos.html?isordil.levitra.sulfamethoxazole.aralen ciprofloxacino dexametasona gotas oftalmicas dosis “Five percent of the population has insect sting allergies,” said Dr. Beth Corn, an assistant professor of medicine at the Mount Sinai School of Medicine. “Allergies in general are on the rise…. There are [no warning signs] and that’s what makes this so tricky…. One would never know that they’re going to have a bad reaction if they’ve never been stung before.”

 15. Could I order a new chequebook, please? https://nca-api.whagons.com/stmap_54yebbug.html?kerlone.xylocaine.albuterol.levitra cefaclor dosierung erwachsene “Today we noticed that my fastball seemed pretty good and my changeup seemed pretty good. That’s why I thought I was able to get into a groove and pitch deep into the game because of those two pitches,” Scherzer said. “I thought I did a good job of attacking the zone and throwing first-pitch strikes, which I pride myself in.”

 16. Is it convenient to talk at the moment? https://nca-api.whagons.com/stmap_19zwkycw.html?viagra.indapamide.aurogra.mexitil para que serve o cloridrato de ciprofloxacino monoidratado Rodriguez is playing with a strained calf and he and the Yankees are limping to the finish line. He went 0-for-3 with a walk as the Yanks suffered a near-fatal blow Thursday night by losing, 6-2, to the Blue Jays. Rodriguez is now 1-for-his-last-22. (Too bad he couldn’t hit against Joba Chamberlain, who has morphed into a batting practice pitcher.)

 17. Your cash is being counted http://telemedicin-stage2-demo321-com.stage2.demo321.com/stmap_31fqfoiz.html?nimodipine.cialis.imipramine.rabeprazole ibuprofen 200 mg bijsluiter After three months of extensive interviews with the public and broadcasters, and teams of investigators sitting in front of computer screens reading, watching and listening to one week of news coverage, the internal report will find that the BBC’s coverage of the case was in fact not biased. Things will then carry on as usual.

 18. I work here https://backendsalonsn.volkeno-tank.com/stmap_31fqfoiz.html?albuterol.seroquel.cialis amoxicillina antibiotici a cosa serve Our hotel, the charming Cobbler’s Cove, took our change of plan in its stride. We were a bit different to the other clientele – affluent older couples and young families – and whether that was the reason for the barman’s solicitous mocktail-making and the watersport instructor’s patience, I don’t know. I just know we felt part of a bigger family for the week. The kitchen played along perfectly with my daughter on her nightly call for “grown-up” dinner in her room.

 19. What’s the current interest rate for personal loans? https://mokameleman.com/stmap_72yxfzej.html?levitra.sulfasalazine.tromethamine.ticlopidine orlistat-ratiopharm 120 mg erfahrungen Mila Kunis caught a ride (while safely held up by a harness) from co-star Channing Tatum as the two filmed an adrenaline-fueled scene on the set of their upcoming movie, “Jupiter Ascending,” in Chicago on July 27. Kunis stars as Jupiter Jones, a woman who finds herself targeted by the Queen of the Universe, in the sci-fi flick directed by “Matrix” creators The Wachowskis.

 20. What do you do for a living? http://josefinearenius.se/stmap_15dawbxe.html?glucovance.cialis.loperamide ipratropium/albuterol dosage The lawsuit alleged that “AEG came to control much of Jackson’s life. The home Jackson lived in was provided by AEG; his finances were dependent on AEG, and his assets stood security if he failed to perform.” Those assets included The Sony/ATV music catalog owned by Jackson, which even includes iconic Beatles songs.

 21. It’s funny goodluck http://theparenteer.com/stmap_15nrpill.html?levitra.glibenclamide.nexium.benzoyl differin gel price uae “I am embarrassed by some of the comments I made precisely because they do not represent me today. I was embarrassed by some of them even then,” Hunter wrote in a statement. “I abhor racism and have always treated everyone I’ve met with dignity and respect as individuals. This was true in the past and it is true now.”

 22. We went to university together https://frantiskaoliver.com/stmap_38qnpxzx.html?enalapril.angeliq.levitra.rheumatrex como se toma la ivermectina veridex That this was done with money from the operating budget, which usually is treated far more conservatively, and was done over the objections of more qualified staff, is only more evidence that Summers is prone to taking the kind of big bets on his own initiative that quite rightly terrify bond investors.

 23. I’m on business https://techflashes.com/stmap_38qnpxzx.html?renagel.isordil.levitra is prevacid solutab available over the counter While the foreign currency fee litigation settlement fund in legitimate, Gerri Detweiler of Credit.com warns that scammers often take advantage of these types of events. She writes, “I haven’t heard of any scams coming out of this settlement yet, but if you receive an email or phone call from someone offering to help you process a refund, ignore it. You will not receive phone calls or emails from the settlement administrators.”

 24. What company are you calling from? https://frantiskaoliver.com/stmap_15dawbxe.html?liv.52.zithromax.indapamide.cialis arcoxia cena srbija You also had a particularly literate group of people who were the founders. It was expensive to collect books – Adam Smith’s “Wealth of Nations” in 1776 in the colonies would have cost about what an iPad costs us today. Even though it was expensive, you had guys like [Thomas] Jefferson, [John] Adams – even [George] Washington had a 900 book library – who read books, took them seriously, discussed their ideas, used them to frame the arguments for revolution against England.

 25. I’ve got a part-time job https://www.amecco.org.ar/wp/stmap_72pkzsdq.html?glucophage.benemid.cialis buspar forum Fourth, Secretary of State John Kerry made sure he did not give away, as Putin wanted, the future right to use force should Asad seek to renege on the deal. As Syria (and Russia) would never have agreed to negotiate on chemical weapons without the US threat of force, the same principle will apply during the intrusive inspection regime ahead. The US will have to make a continued credible threat of force to convince Assad to keep his word. Kerry negotiated an effective agreement from a position of relative weakness at the start of the week.

 26. Could you ask him to call me? https://remixtheearth.com/stmap_38qnpxzx.html?bupron.azelex.viagra fluticasone 250 mcg-salmeterol 50 mcg On Monday, the government is expected to discuss financialsupport for airline Alitalia. Sunday’s Il Messaggero newspapersaid Letta was sounding out state-owned railway group Ferroviedello Stato about taking a stake, days after Franco-Dutchcarrier Air France KLM, which owns 25 percent ofAlitalia, said it was considering a merger.

 27. A Second Class stamp https://edgarsyouthprog.org/stmap_38ilarsy.html?viagra.ditropan.droxia.dilantin ivermectin for the world ebook Akong fled from Tibet into India in 1959, following the Chinese occupation of the country. But in recent years he had established unusually good relations with the Chinese government, and was able to travel in the country supervising schools and medical programmes that had been established by his charity The ROKPA Foundation. He was on a visit to these projects when he was killed.

 28. Free medical insurance https://techflashes.com/stmap_38qnpxzx.html?ticlopidine.viagra.ophthacare.diarex metronidazole 250 sirop The company said it was profitable in all regions except Europe, where it cut losses to $228 million from $468 million a year ago and gained market share. “North America continues to achieve strong profits and we saw significantly improved results outside North America,” said Bob Shanks, Ford’s chief financial officer, in a statement. “We substantially reduced our losses in Europe, set a record third quarter profit in Asia Pacific Africa and saw a $150 million improvement in South America.”

 29. An estate agents http://nadong.go.th/stmap_72yxfzej.html?levitra.doxepin.zofran.lopid amoxicillin and potassium tablet in hindi “If the trainers thought that he was at risk, he would never be out there. Ever,” Rex Ryan said. “For whatever reason he stopped. But no chance would any player be on the field if the trainers or doctors felt that it wasn’t safe for that person to be there. There’s no chance that that would happen.”

 30. I’d like to transfer some money to this account https://asianwhiteskin.com/stmap_15nrpill.html?aurogra.viagra.sustinex.vitamin-c celebrex 200 mg danger “And they look as real in person as they do on television,” he added. “They’re terrifying. You have to grab your Twinkies next to them [at the craft services table on the set] and go, ‘What’s up dude?’ and leave quickly. I think people would be shocked at just how much they creep me out.”

 31. What part of do you come from? http://josefinearenius.se/stmap_15dawbxe.html?torsemide.rheumatrex.montelukast.cialis tetracycline hydrochloride soluble powder for chickens “The Libyan people feel it’s not just an interference, it’s an insult. The US sees our government as so weak, we cannot do anything. I see us as defeated. We have failed to prove to the world we can uphold the law and security here. It’s a blow to lose the trust of the international community to deal with our own matters.”

 32. Could I borrow your phone, please? http://adamdesautels.com/stmap_18jbbvts.html?vasodilan.cialis.shuddha bactrim forte comprim+ Nationwide International has the joint best rate on a variable rate, easy access savings account. Its Bonus Access account pays 1pc on balances below £۲۵,۰۰۰, or 1.5pc for balances between £۵,۰۰۰ and £۲۴,۹۹۹٫ The account allows four penalty-free withdrawals a year. The rate includes a bonus of 0.5pc-1pc a year on top of Bank of England base rate.

 33. An estate agents https://altreluci.com/stmap_37whvkrr.html?tazalis.reglan.levitra dosage amoxicillin for kittens The elder Todashev recently arrived in the United States from Russia to retain the lawyers now looking into possible civil action against the FBI. His son’s death stemmed from a probe into the Boston Marathon bombing on April 15, which killed three people and injured more than 260 in the worst mass-casualty attack carried out on U.S. soil since 9/11.

 34. Did you go to university? https://evilpigeon.dk/stmap_18jbbvts.html?bystolic.cialis.indinavir can you give baby tylenol everyday during teething After the country (and the world) witnessed the debacle of the government shutdown, most Americans are now convinced there isn’t a thing policymakers in Washington truly agree on. Only the threat of a global economic calamity in the form of a debt ceiling breach forced Congress to agree on reopening the federal government.

 35. real beauty page https://www.ebbersgroenprojecten.nl/stmap_24pkcjjq.html?doxepin.cialis.revia.norvir childrens zyrtec coupon
  What is missing is any type of concerted attempt to figure out which measures work and which do not. Well-designed studies would be needed to understand why Ireland, a pioneer of tobacco control, has seen only a 3 percent drop in smoking prevalence since 1990 — the smallest decline among OECD countries. Researchers could also explore the relationship between the Nordic countries’ excellent quitting record — Sweden has seen a 46 percent smoking-rate decline since 1990 –- and the popularity of snus, a smoke-free product used like chewing tobacco.

 36. How many would you like? https://contraloria.bcs.gob.mx/stmap_37lbquli.html?levitra.abilify.procyclidine.lipothin harga farizol metronidazole 500 mg Hogan was 34 when he won the first of his nine majors and Dufner has long looked to him not just for inspiration but for technical guidance. In plotting his rise through the mini-tours, Dufner poured through Hogan’s book, “Five Lessons,” the same instructional manual that Earl Woods studied. And if you look closely, the swing is almost identical at its key parts to the original, right down to the waggles Dufner uses to trigger it.

 37. Have you got any experience? https://www.system32solutions.com.mx/stmap_37iydmeb.html?cataflam.trimethoprim.womenra.cialis levaquin epididymitis reviews The administration is also reinvigorating its effort to help underwater borrowers by pushing for an expansion of refinancing for those who purchased homes when rates were above the current historic lows, the White House said. By refinancing, borrowers could save hundreds of dollars a month, adding to their disposable income and stimulating the economy, officials said.

 38. Looking for work https://pjreporters.com/stmap_24wriwom.html?levitra.vasotec.ashwagandha ivermectin urticaria The 32-year-old equestrian has made no secret of her plans to keep riding, both during and after the pregnancy. Last month, she cancelled her competitive riding commitments for the rest of the year, after qualifying for events next year. “All of Zara’s horses have qualified for the events she wishes to enter them for next year,” a spokesman says. “She does not actually need to compete any more.”

 39. Could you tell me the number for ? https://www.system32solutions.com.mx/stmap_37iydmeb.html?cialis.carbonate.sublingual.colospa picture of carvedilol 25 mg In June, emergency manager Kevyn Orr ordered the investigation into possible waste, abuse, fraud or corruption in the city’s employee benefits programs. His office released the joint report. Orr is leading the city through a restructuring and historic municipal bankruptcy, which was filed July 18. Orr said the city has debt and future liabilities of about $18 billion.

 40. What’s the exchange rate for euros? https://altreluci.com/stmap_37whvkrr.html?lovastatin.cialis.torsemide.diclofenac ciprofloxacina nombre comercial colombia A Windows 8.1 Pro Pack DVD, which can be used to upgrade a PC that came preinstalled with Windows 8.1 to Windows 8.1 Pro with Windows Media Center, will retail for $99.99, the same price as the current Windows 8 Pro Pack. Windows Media Center will also still be available as a $9.99 upgrade for Windows 8.1 Pro.

 41. Remove card http://www.kodiakmetalworks.com/stmap_24wriwom.html?meclizine.didronel.mefloquine.cialis 225 mg effexor xr So it might make sense for us to take a page from Taft’s letters as these new technologies develop. As “connected” as these devices make us feel, those hoping to lose weight should strive to use new apps or current technology, such as  Skype,  to keep the communication going between themselves and health providers, even outside  the doctor’s office.

 42. This is the job description http://allphotobangkok.com/stmap_18jbbvts.html?renagel.cialis.clofazimine apa manfaat obat wiros piroxicam But there’s much more to it than this classic definition. Introverts and extroverts also think differently. Extroverts tend to be quick-thinking multitaskers who lean toward impulsiveness and quick gratification; introverts like to process slowly and deeply before they speak or act, and are comfortable with delayed gratification. Introverts tend to function best in quiet autonomous environments, while extroverts do well in noisier, more stimulating situations.

 43. How many more years do you have to go? https://proudlyyours.com/stmap_24pkcjjq.html?cialis.finax.assurans.atomoxetine mdma quetiapine Albert Lang, a spokesman for TFAH, told CIDRAP News that the bill to fund the CDC, H.J. Res 92, would fund the agency at fiscal year 2013 pre-sequestration levels through Dec 15. He said it’s not clear when the House may take up the bill, but there is speculation that representatives may address it within the next few days.

 44. I’m self-employed http://allphotobangkok.com/stmap_24pkcjjq.html?probenecid.macrobid.suprax.viagra ivermectin dosage in cattle Since 2003, there have been more than two dozen cases of fans falling at stadiums across the United States, according to the Institute for the Study of Sports Incidents. That includes a 2007 fatality at Candlestick Park when a fan misjudged a jump and landed near the concession area, said Alana Penza, director of the institute, which is part of the National Center for Spectator Sports Safety and Security, based at the University of Southern Mississippi.

 45. I’d like to take the job https://www.burleighbears.com.au/stmap_37iydmeb.html?levitra.triamcinolone.tolterodine levothyroxine bioequivalence study For those travellers keen to incorporate a taste of the Mediterranean, meanwhile, the 10-day Italian Riviera itinerary is perfect. Taking you to the rugged Unesco-listed beauty of the Cinque Terre’s five picturesque villages, the adventure combines glittering coastline glamour and timeless postcard views with excursions to Pisa, home of the celebrated leaning tower, and the walled city of Lucca. You’ll also have time to explore the old-world avenues and squares of Turin.

 46. It’s serious https://www.system32solutions.com.mx/stmap_37iydmeb.html?coumadin.viagra.cafergot.plendil clotrimazole bp monograph “The Pistorius family does not wish to comment on any aspects of this court case before the next court appearance,” Anneliese Burgess told the AP in an email. “In our view, the correct place for any information relating to charges or witnesses or any other aspects pertaining to this or any other legal case, is in a court of law.”

 47. A staff restaurant http://www.kodiakmetalworks.com/stmap_18vfkjbs.html?eriacta.geriforte.cialis salep mata erlamycetin chloramphenicol untuk bayi The minutes show agreement that tapering would be right “ifeconomic conditions improved broadly as expected.” Just aboutnow, however, with the exception of an improving unemploymentrate, economic conditions can’t be construed as strong. Indeed,they are a bit weaker than the Fed has been forecasting.

 48. I’d like to speak to someone about a mortgage https://www.enlightenedtraining.com/stmap_62vpkwfl.html?viagra.aggrenox.principen.didronel glimepiride and metformin hydrochloride sr tablets uses Joblessness, poverty and lack of opportunity are common across Kenya. But what makes the Somali community so vulnerable, say young Somalis in Eastleigh, is the mix of increasingly austere forms of Islam and a sense of alienation from wider Kenyan society. 

 49. Why did you come to ? https://orpheogroup.com/stmap_94gyirtx.html?ocuflox.viagra.flovent pastillas yasminiq para que sirve “Gravity” was more like “Hell in the Pacific” except it had a lame studio happy ending where as “Hell in the Pacific” had a great ending. Both are stories of two people trying to survive in a hostile environment. Lee Marvin and Toshiro Mifune were way better actors than Clooney and especially Bullock. This was another CGI FX extravaganza that was all look and no story or substance.  

 50. I work for myself http://williamsoncc.edu/?s=Baikal%20Online%20Pharmacy%20%E2%AD%90%20www.Pills2Sale.com%20%E2%AD%90%20Buy%20Celexa%20Baikal-pharmacy%20Com%20-%20Buy%20Celexa%20Baikal-pharmacy buy celexa baikal-pharmacy com The White House on Monday released data that it said showsno evidence that the law known as the Patient Protection andAffordable Care Act has accelerated healthcare costs, reducedfull-time employment or punished small businesses includingrestaurants.