هماوردگاه

برنامه‌ریزی کنکور ارشد

برنامه‌ریزی کنکور ارشد

لازمه موفقیت در هر موضوعی داشتن یک برنامه ریزی هدفمند و اصولی برای انجام آن می باشد. برنامه ریزی در پیشبرد اهداف انسان بسیار دارای اهمیت می باشد به طوری که ممکن است در جامعه امروز تصور این موضوع که فردی ، تنها با تلاش و بدون داشتن برنامه ای منظم و دقیق بتواند به اهدافش برسد کمی خنده دار به نظر بیاید ! موفقیت در آزمون ها و به ویژه آزمون کارشناسی ارشد نیز از آن دسته مسائلی است که داوطلبان برای شرکت در آن بیش از هر زمان دیگری نیاز به برنامه ای کارشناسی شده و دقیق و اصولی برای مطالعه دروس خود دارند.

اهمیت برنامه ریزی در موفقیت کنکور کارشناسی ارشد:

برنامه ریزی یعنی نقشه ی راه هر فرد در مسیر تحقق اهداف و رویاهایش. بی شک در پیمودن هر مسیری ، هر قدر هم که دشوار باشد ، داشتن یک نقشه درست و کامل که همه مشکلات و موانع راه را پیش بینی کرده و در نظر گرفته است بیش از هر چیز دیگری می تواند ما را در رسیدن به مقصد پیش رو ، یاری کند. کنکور کارشناسی ارشد هم برای داوطلبان دست کمی از یک مسیر پر پیچ و خم و دشوار ندارد و داوطلب تنها با داشتن یک برنامه اصولی و همه جانبه و عمل به آن می تواند با موفقیت به مقصد و اهداف خود برسد.

برنامه ریزی یکی از اصول لازم برای درس خواندن در کنکور است اما مسلما کافی نیست ! همان طور که داشتن یک نقشه همه چیز تمام ، به تنهایی و بدون داشتن یک راننده و اتومبیل سالم هیچ گونه فایده ای نخواهد داشت.

در کنار یک برنامه ریزی درسی کامل و جامع ، میزان تلاش و پشتکار داوطلب ، تغذیه ، شرایط محیطی و … نیز از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در مسیر پیشرفت افراد است. بنابراین در مطالعه دروس کنکور کارشناسی ارشد ، ضمن داشتن برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت ، توجه به سایر عوامل نام برده نیز ضروری است.

اهداف خود را مشخص کنید

مسلما اولین و مهم ترین نکته برای یک برنامه ریزی اصولی ، داشتن هدف است. پیش از نوشتن و آغاز برنامه ریزی ، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود را مشخص کنید. هدف بلند مدت برای هر داوطلب می تواند به پایان رساندن تمام منابع درسی و مرور آن ها تا زمان کنکور و هدف کوتاه مدت نیز یادگیری و مطالعه بخشی از منابع در طول یک هفته یا یک ماه باشد.

یکی از مهم ترین عوامل در برنامه ریزی برای کنکور مشخص کردن اهداف و تعیین زمان برای انجام آن هاست. این کار باعث می شود تا در مسیری که پیش رو دارید قدم های خود را با اطمینان بیشتری بردارید. مشخص کردن اهداف پیش از آغاز برنامه ریزی علاوه بر نظم و جهت دادن به مسیر زندگی شما می تواند انگیزه شما را برای درس خواندن دو چندان کند.

فرصت مطالعاتی
با توجه به آن چه پیش تر ذکر کردیم داوطلبان می بایست با توجه به بازه زمانی باقیمانده تا کنکور ساعات مطالعاتی خود را مشخص نمایند . بدین منظور هر داوطلب بسته به شرایط خود باید ساعاتی از شبانه روز را که می تواند به مطالعه منابع آزمون بپردازد مشخص کند . فرصت مطالعاتی بسته به افراد مختلف فرق می کند .

تهیه منابع کنکور کارشناسی ارشد
فاکتور دیگری که می بایست برای داشتن برنامه ای دقیق در نظر گرفته شود تهیه منابع مفید و مناسب می باشد . بدین منظور می توانید از داوطلبان سالیان گذشته ، اساتید خود و کارشناسان با تجربه راهنمایی بخواهید .

روش مطالعاتی

یادگیری مفاهیم
خلاصه برداری
تکرار مطالب
تست زنی
سوالات آزمون سالیان گذشته
جمع بندی.

برای رسیدن به هدف باید مطابق یک برنامه ریزی کامل و حرفه ای عمل کنید. بی شک برای داشتن یک برنامه کامل و بی عیب و نقص نیاز به مشورت با افراد آگاه و مشاوران خبره و با تجربه خواهید داشت. شما عزیزان جهت مطالعه مقاله ای در مورد مشاوره تحصیلی کارشناسی ارشد می توانید روی لینک آن کلیک کنید.

 

پاسخی بنویسید