هماوردگاه

آنالیز مسابقه و مقوله های کیفی و کمی آن

آنالیز مسابقه چیست؟

آنالیز مسابقه یعنی بررسی یک بازی به روشی ساختارمند. آنالیز مسابقه بازخوردی از میزان موفقیت برنامه‌ها و نوع بازی تیم‌ها در اختیار آنها و مربیانشان قرار می‌دهد.

به منظور جلوگیری از تکیه صرف بر آمار و ارقام، آنالیز بازی به طور کلی به دو مقوله کمّی و کیفی تقسیم می‌شود.

 

آنالیز کیفی:

آنالیز کیفی نوع دیگر تحلیل مسابقه است که تحلیلی ذهنی از بازی به دست می‌دهد. بنابراین مسابقه براساس تصمیم‌گیری‌ها و رفتار بازیکن‌ها ارزیابی و بررسی می‌شود؛ چه مثبت و چه منفی. اینکه خروجی یک موقعیت مثبت یا منفی به نظر برسد به مشاهده‌ گر بستگی دارد. درنتیجه، آنالیزورهای مختلف می‌توانند نتیجه‌گیری‌های گوناگونی از یک مسابقه داشته باشند.

شکل دیگر آنالیز که کمتر ذهنی است، آنالیز نیمه‌ کیفی است. در این مورد، یک نفر موقعیتی مشخص را ترسیم می‌کند و نتایج گوناگون را شرح می‌دهد. برای مثال ترسیم ضدحمله‌های تیم A. نتایج می‌تواند از دست دادن توپ، ضربه شروع مجدد یا یک شوت باشد. یک نفر می‌تواند این نتایج را ریزتر کند. برای مثال، شوت در چارچوب بود یا نه. پس از بررسی چندین ضدحمله در یک بازی زمانی طولانی، یک نفر می‌تواند این ارزیابی را داشته باشد که تیم A در ضدحمله‌هایش پیشرفت کرده است. از آنجایی که نتیجه به میزان تکرار خروجی‌ها بستگی دارد، این آنالیز می‌تواند آنالیز نیمه‌ کمّی هم نامیده شود؛ چراکه ترکیبی از آنالیز کمّی و کیفی است.

آنالیز کمّی

آنالیز کمّی، آنالیز بازی را از طریق آمار و ارقام شرح می‌دهد. علاوه بر این، آنالیز کمّی کاملاً عینی است. معروف‌ترین مثال آن در فوتبال، میزان مالکیت است. دیگر مثال‌های معروف عبارتنداز: تعداد نبردهای یک در مقابل یک برنده، تعداد پاس‌های سالم، مسافت پیموده شده و بسیاری دیگر؛ با این حال، از این ارزش‌ها چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت؟

پاسخ بسیار ناراحت‌ کننده است. تحلیل کمّی در نوع خودش بسیار محدود است. فقط تعداد اندکی از آمارها با نتیجه مسابقه همبستگی معنی‌ داری دارند. برای مثال، میزان مالکیت با نتیجه مسابقه همبستگی ندارد. با این حال برای تیم‌های مالکیت‌ محور همبستگی مثبت کمی بین میزان مالکیت و نتیجه وجود دارد؛ همچنین برای تیم‌های دفاعی که بر ضد حمله متمرکز هستند، بین میزان مالکیت و نتیجه همبستگی منفی وجود دارد.

با این وجود، آمار کمّی در تحلیل کیفی به یاری ما می‌آید. به‌عنوان مثال با نشان دادن نرخ پاس‌های سالم مدافعین رقیب می‌ توان به طور نسبی میزان موفقیت فشار از بالا (High Press) را نشان داد.

برای ایجاد آمارهایی با درجه اعتبار بالاتر مفاهیمی مانند گل‌های قابل انتظار (Expected Goals) به وجود آمده‌اند. این مفهوم که اختصاراً (xG) نامیده می‌ شود، میزان پیش‌بینی‌پذیری مناطق و نحوه قطعی گل‌های به ثمر رسیده را محاسبه می‌ کند. درنتیجه با محاسبه نرخ تبدیل شانس‌ ها محاسبه نحوه به ثمر رسیدن بسیاری از گل‌هایی که یک تیم به ثمر رسانده است، ممکن می‌ شود. این آمار مسئله «قانون اعداد بزرگ» در فوتبال را حل می‌ کند. از آنجایی که تعداد گل‌ها در فوتبال نسبتاً کم است، نتیجه می‌تواند کاملاً با نحوه بازی هر دو تیم متفاوت باشد.

کلام آخر:

در آی تی فوتبال مشاور شما هستیم و حرف های شما را گوش می دهیم و راهکارهای شما را بازبینی می کنیم که چگونه می توانید فردی موفق در زمینه آنالیز فوتبال باشید

ارتباط با ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :
کانال تلگرام itfootball_ir@ 
 اینستاگرام   itfootball.ir  
آپارات itfootball