هماوردگاه
kishindustry.com

رقابت چیست؟

پردیس فناوری کیش_طرح ملی متخصصین صنعت و مدیریت_گروه علوم اجتماعی
رقابت

رقابت تا زمانی پسندیده است كه كار را به حسادت نكشاند.((دكارت))

 

 رقابت چیست؟

رقابت: کوششی برای پس انداختن دیگری از وصول به هدفی که مورد نظر هر دو طرف است.رقابت يكي از مهمترين انگيزه هاي حركتي در انسان است. ريشه رقابت مي تواند احساس كمبود، حسادت، غبطه، رهايي از نقص و دست يابي به كمالي باشد. بنابراين، رقابت مي تواند به دو شكل مثبت و منفي و از نظر ارزشي، خوب يا بد باشد. در اين راستا در آموزه هاي وحياني، تربيتي و اخلاقي و نيز روان شناسي اجتماعي و حتي اخلاق سياسي و اقتصادي، از رقابت سالم و ناسالم سخن به ميان آمده است.  در روان شناسي اجتماعي، از رقابت ناسالم به عنوان نابهنجاري سخن به ميان مي آيد و راه هايي براي درمان آن ارايه مي شود؛ زيرا اين نابهنجاري رفتاري،     نشانه اي از عدم سلامت شخص از نظر رواني است و مي بايست درمان شود. رقابت به معنای تخریب یا حذف رقیب نیست بلکه گامی موثر جهت اصلاح، تغییر مثبت یا بهتر شدن است.رقابت یکی از مولفه های مهم جهت پیشرفت و موفقیت فردی و اجتماعی محسوب می شود.

 

رقابت ارزشي و ضدارزشي
انسان با انگيزه هاي گوناگوني تلاش مي كند. البته در ذات همه انسان ها، كمال گرايي و رهايي از نقص وجود دارد كه مهم ترين و اصلي ترين عامل تلاش و حركت انساني است. از آن جايي كه امكانات دنيوي بسيار محدود است، دست يابي به كمال مطلق نيازمند رقابت شديد ميان انسانهاست؛ زيرا هر كسي مي بايست با توجه به محدوديت هاي دنيوي، كمالات را به دست آورد و آن را در خود تحقق بخشد. از اين رو رقابت براي دست يابي سريع تر و بيشتر به كمالات در ميان آدمي شكل مي گيرد.
انگیزه رقابت از آن دسته از انگیزه های روانی است که انسان آن را از محیط رشد فرهنگی خود فرامی گیرد و تربیت فرد او را به جنبه های مثبت رقابت در جهت ارتقاء و پیشرفت براساس ارزشهای جامعه هدایت می کند. مثلاً گاهی فرد از فرهنگ جامعه خویش رقابت اقتصادی، سیاسی، علمی و یا انواع دیگر رقابت را که در میان فرهنگ سایرملل رواج دارد، می آموزد. 

 معيارهاي رقابت سالم از دیدگاه اسلام

قرآن مردم را به رقابت در تقوای خدا و کار نیک و پایبندی به ارزشهای والای انسانی و پیروی از روش الهی و زندگی چه دررابطه با خدا و چه خانواده و اعضای جامعه تشویق می کند تا از آمرزش و خشنودی او بهره مند و به بهشت رهسپار شوند. «فَاستَبِقواُ الْخیراتِ الی اللهِ مَرْجُعُکمْ جمیعاً فینبکُمْ بَما کَنتمْ فیهِ تَخْتَلِفونَ.» پس به کارهای نیک سبقت گیرید که بازگشت همه شما به سوی خداست و در آنچه اختلاف می کنید شما را به جزای آن آگاه خواهد ساخت.» (سوره مائده، آیه ۴۸)

از آن جايي كه از نظر قرآن، كمال مطلق در خدايي و رباني شدن انسان از طريق فعليت و ظهور بخشي به اسماء و صفات سرشته و نهفته در ذات هر انساني است، مي توان مدعي شد كه رقابت سالم و سازنده، رقابتي است كه اين هدف راتحقق بخشد.اما بايد توجه داشت كه تحقق اين هدف يعني متاله و رباني شدن انسان، روش ها و ابزارهاي مناسب خودش را مي طلبد و اين گونه نيست كه هدف، وسيله را توجيه كند و انسان بتواند براي دست يابي به كمال مطلوب از هر روش و ابزاري بهره گيرد.خداوند در بيان دست يابي انسان به كمالات راه مستقيم عبوديت را با وسايلي كه ارزشي ترين آن، اخلاق خوب و نيكو است بيان مي كند. اصولا آموزه هاي اسلام و قرآن، چيزي جز بيان اصول اخلاقي نيست كه در قالب هائي چون احكام و قانون بيان مي شود تا آدمي در سايه سار آن به كمالات مطلق دست يابد. از اين رو رقابت سالم مي بايست كاملا اخلاقي و در چارچوب معيارهاي اخلاق و رفتارهاي پسنديده از نظر عقل و عقلاء و شريعت باشد و هرگونه رقابتي بيرون از اين چارچوب و معيار، به عنوان رقابتي ناسالم و نادرست شمرده خواهد شد.
از نظر قرآن، فرصت كوتاه عمر براي مردم، همانند ميدان مسابقه اي است كه هر كسي مي بايست با سرعت تلاش كند تا به خط پايان برسد و گوي سبقت را از ديگران بربايد و بر تخت كمالات تكيه زند.
بر اين اساس، مي توان گفت كه دنيا و فرصت كوتاه عمر، ميدان رقابت شديد ميان انسانهاست و كساني در اين ميدان پيروز و سربلند هستند كه افزون برشتاب و سرعت، بهترين وضعيت را براي خود پديد آورند. اين جاست كه مسئله رقابت سازنده و سالم در برابر رقابت غيرسازنده و ناسالم مطرح مي شود.

 درمان رقابت ناسالم و چشم و هم چشمي

رقابت گاه با حسادت و يا غبطه همراه ميشود، همچنين رقابت ميتواند در عرصه هاي فكري، يا اقتصادي و يا سياسي رخ دهد كه بسته به شرايط مختلف ميتواند پسنديده و يا ناپسند باشد. ريشه رقابت ناسالم را مي بايست در كج فهمي، عدم تشخيص حق و كمال از باطل و نقص، تغيير ارزش ها و اصول اخلاقي، جايگزين شدن ماديات به جاي معنويات، حسادت، غرور و كبر، عدم اعتماد به نفس، احساس خود كم بيني و مانند آن جست. بنابراين، لازم است با تغيير در بينش ها و نگرش ها رفتار مردم را بهبود بخشيد و اجازه نداد كه جامعه دچار رقابت ناسالم و چشم و هم چشمي بد شود. براي اين منظور مي بايست بر اصولي چون غبطه در امور معنوي و رقابت سالم در معنويات و امور اخلاقي تاكيد كرد و ارزش ها را در امور خير و مناسب دانست و با بيدار كردن وجدان هاي خفته، آنان را به سمت و سوي كمال واقعي يعني خدايي شدن هدايت كرد و همه ابزارهاي مادي و دنيوي را به عنوان يك وسيله به مردمان فهماند و اجازه نداد تا ابزار به عنوان هدف و وسيله به عنوان كمال مطرح شود و ضدارزش به جاي ارزش بنشيند. رقابتي كه با حسادت همراه باشد و يا خاستگاه و منشأ پيدايش آن صفت رذيلة حسادت باشد، مذموم و در مقابل رقابتي كه از “غبطه” ناشي شود پسنديده است. به هر حال رقابت غيرسازنده ميان افراد جامعه، عامل مهمي در ايجاد چشم و هم چشمي است از اين رو بايد با آموزش درست و ايجاد بينش و نگرش سازنده، رقابت هاي نادرست را به شكل رقابت هاي سازنده چون مسئله غبطه تبديل كرد و جامعه را از آثار زيانبار چشم و هم چشمي و صرف هزينه هاي بسيار در امور غيرمفيد رهايي بخشيد.

 روشهای غلبه بر حس رقابت طلبی منفی

 گاهی اوقات حس رقابت طلبی سبب ایجاد تنش در روابط فردی و اجتماعی آنها می شود. هر کسی دوست دارد برنده باشد، اما برخی از افراد هستند که “وسواس رقابت” آنها را در بر می گیرد. این افراد تمایل دارند که همیشه نفر اول باشند، بهترین بوده، و دلشان می خواهد که در هر کاری که وارد می شوند، برنده خارج شوند. برای غلبه بر این حس :

 ·         به جای رقابت با دیگران، سعی کنید از موفقیت هایشان لذت ببرید.

 ·         خود حقیقیتان را کشف کنید.

 

·         همیشه به خاطر داشته باشید که شما شخصیت منحصر بفرد خودتان را دارید و دیدگاه دیگران در مورد شما تنها بر اساس کارهایی که انجام می دهید شکل می گیرد، نه از طریق مقایسه ی شما با دیگران.

تصمیم بگیرید که اینقدر حس رقابت جویی نداشته باشید. رقابت حقیقی این است که بهترین انسانی باشید که  می توانید.

·         آنقدر به خودتان اعتماد داشته باشید و برای خودتان ارزش و احترام قائل باشید که برای جلب توجه و محبت دیگران نیاز به برد در شرایط مختلف را احساس نکنید. ارزش فردی شما نباید وابسته به تایید و تصدیق دیگران باشد. اگر همان کسی که هستید را نشان بدهید، شاید دیگر لازم نبینید که در هر موقعیتی رقابت کنید تا رتبه اول نصیبتان گردد.

  “رقابت مهندس و برنامه نویس”

یک برنامه‌نویس و یک مهندس در یک مسافرت طولانى هوائى کنار یکدیگر در هواپیما نشسته بودند.
برنامه‌نویس رو به مهندس کرد و گفت: مایلى با همدیگر بازى کنیم؟  مهندس که می‌خواست استراحت کند محترمانه عذر خواست و رویش را به طرف پنجره برگرداند و پتو را روى خودش کشید. 
برنامه‌نویس دوباره گفت: بازى سرگرم‌کننده‌اى است. من از شما یک سوال می‌پرسم و اگر شما جوابش را نمی‌دانستید ۵ دلار به من بدهید. بعد شما از من یک سوال می‌کنید و اگر من جوابش را نمی‌دانستم من ۵ دلار به شما می‌دهم.

مهندس مجدداً معذرت خواست و چشمهایش را روى هم گذاشت تا خوابش ببرد. این بار، برنامه‌نویس پیشنهاد دیگرى داد. گفت: خوب، اگر شما سوال مرا جواب ندادید ۵ دلار بدهید ولى اگر من نتوانستم سوال شما را جواب دهم ۵٠ دلار به شما می‌دهم. این پیشنهاد چرت مهندس را پاره کرد و رضایت داد که با برنامه‌نویس بازى کند.

برنامه‌نویس نخستین سوال را مطرح کرد: «فاصله زمین تا ماه چقدر است؟» مهندس بدون اینکه کلمه‌اى بر زبان آورد دست در جیبش کرد و ۵ دلار به برنامه‌نویس داد. حالا نوبت خودش بود.

مهندس گفت: «آن چیست که وقتى از تپه بالا می‌رود ۳ پا دارد و وقتى پائین می‌آید ۴ پا؟» برنامه‌نویس نگاه تعجب آمیزى کرد و سپس به سراغ کامپیوتر قابل حملش رفت و تمام اطلاعات موجود در آن را مورد جستجو قرار داد. آنگاه از طریق مودم بیسیم کامپیوترش به اینترنت وصل شد و اطلاعات موجود در کتابخانه کنگره آمریکا را هم جستجو کرد. باز هم چیز بدرد بخورى پیدا نکرد. سپس براى تمام همکارانش پست الکترونیک فرستاد و سوال را با آنها در میان گذاشت و با یکى دو نفر هم گفتگو کرد ولى آنها هم نتوانستند کمکى کنند.

بالاخره بعد از ۳ ساعت، مهندس را از خواب بیدار کرد و ۵٠ دلار به او داد. مهندس مودبانه ۵٠ دلار را گرفت و رویش را برگرداند تا دوباره بخوابد. برنامه‌نویس بعد از کمى مکث، او را تکان داد و گفت: «خوب، جواب سوالت چه بود؟» مهندس دوباره بدون اینکه کلمه‌اى بر زبان آورد دست در جیبش کرد و ۵ دلار به برنامه‌نویس داد و رویش را برگرداند و خوابید …

1 دیدگاه

 1. We’re a bunch of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your website provided us with helpful info to work on. You’ve performed a formidable job and our whole group can be thankful to you.

  my blog Carmel

 2. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it’s
  rare to see a great blog like this one these days.

  Stop by my web blog – Willie

 3. Hiya very nice blog!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
  I will bookmark your site and take the feeds additionally?

  I’m happy to find numerous useful info here within the submit, we
  want work out more strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

  my web page :: Belinda

 4. Excellent article! We are linking to this particularly great content on our site.

  Keep up the great writing.

  Feel free to visit my blog … Rory

 5. Greetings! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I truly enjoy reading your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with
  the same subjects? Thank you so much!

  my blog post – Evan

 6. This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.

  Simple but very precise information… Thank you for sharing this
  one. A must read post!

  Also visit my blog; Lee

 7. I was recommended this blog via my cousin. I’m not certain whether this post is written through him as nobody else realize such special approximately my problem.
  You’re amazing! Thank you!

  Feel free to surf to my website Harley

 8. It’s the best time to make some plans for the longer term and it
  is time to be happy. I’ve learn this publish and if I could I want to suggest you few attention-grabbing issues or suggestions.
  Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.
  I desire to learn more issues about it!

  Check out my blog … Cristina

 9. It’s going to be ending of mine day, except before ending
  I am reading this great piece of writing to increase my knowledge.

  Feel free to visit my web page – Alphonse

 10. Today, while I was at work, my sister stole
  my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and
  she has 83 views. I know this is entirely off
  topic but I had to share it with someone!

  Here is my web blog :: Rosella

 11. My brother recommended I might like this website.

  He was totally right. This post truly made my day.
  You can not imagine just how much time I had spent for this
  info! Thanks!

  Here is my web blog – Mittie

 12. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that
  you wish be delivering the following. unwell
  unquestionably come further formerly again as
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

  Look at my web page: Frankie

 13. I seriously love your website.. Great colors & theme.
  Did you develop this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m wanting to create my own blog and
  would like to know where you got this from or what the theme is named.
  Many thanks!

  my blog post – Jamison

 14. Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Thank you!

  Also visit my web-site; Rachael

 15. great points altogether, you just received a new reader.

  What may you recommend about your put up that you made some
  days ago? Any sure?

  Stop by my blog post :: Adrian

 16. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a
  amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

  Also visit my website; Azucena

 17. It’s really a great and useful piece of info. I am happy
  that you just shared this useful information with us. Please
  stay us informed like this. Thank you for sharing.

  Also visit my page :: Shaun

 18. Woah! I’m really loving the template/theme
  of this site. It’s simple, yet effective. A
  lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say that you’ve done a very good job with this.

  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Firefox.
  Outstanding Blog!

  Here is my web page – Randall

 19. Usually I don’t learn post on blogs, but I wish to say that
  this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been amazed me.
  Thanks, very great post.

  My web-site Natisha