هماوردگاه

همه چیز درباره کمرگ و امورگمرکی

در بخش اول اگر بخواهیم در رابطه با امور گمرکی در ایران صحبت کنیم بهتر است تا نگاهی به مفهوم گمرک انداخته و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم. در همین راستا باید به این مسئله اشاره کنیم که گمرک سازمانی است که در حوزه تجارت فعالیت کرده و زمانی که کالایی قصد واردات به کشور و یا صادرات را دارد باید تجار قوانینی را اجرا کنند که توسط دولت تصویب شده است و در واقع گمرک بر روی این قوانین نظارت می کند. همچنین باید به این مسئله اشاره کنیم که امور گمرکی به فرآیندهایی در حوزه دریافت مالیات و عوارض، بررسی موضوعات مربوط به واردات و صادرات، فرآیندهای ترخیص کالا و… گفته می شود که سازمان گمرک باید این امور گمرکی را به بهترین شکل ممکن انجام داده و به تجار کمک کند تا اقدام به صادرات و یا واردات کالاهای خود کنند.

 

معرفی امور گمرکی

یکی از سوالات بسیار مهمی که فعالین حوزه تجارت مطرح می کنند این است که امور گمرکی چیست و شامل چه مواردی می شود؟ به منظور بررسی این مسئله باید گفت که اگر در حوزه صادرات و واردات فعالیت می کنید انجام امور گمرکی به عنوان مهم ترین موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشید. در واقع اگر این امور گمرکی را انجام نداده و به آن توجهی نداشته باشید، امکان صادرات و واردات کالا برای شما وجود نخواهد داشت. این امور گمرکی شامل موارد گوناگونی می شود اگر بخواهیم برخی از این موارد را به شما معرفی کنیم، می توان به نکات زیر اشاره کرد:

امور ثبت کالا در گمرک

یکی از فرآیندهای بسیار مهمی که به عنوان امور گمرکی به حساب می آید، ثبت کالا است. در واقع شما به منظور انجام فرایند صادرات و واردات موظف هستید تا لیست کالاهای خود را به ثبت رسانده و به دولت ها اطلاع دهید که قصد واردات و صادرات چه کالاهایی را دارید. عدم توجه به این مسئله بسیار مهم می تواند کل فرایند تجارت شما را با مشکل مواجه کرده و حتی باعث شود که شما مجرم شناخته شوید. به همین دلیل یکی از امور گمرکی بسیار مهم این است که کالاهای خود را به ثبت رسانده تا بتوانید به راحتی آن ها را از گمرک عبور داده و به مقصد برسانید.

پرداخت عوارض

شما باید به منظور انجام هر گونه تجارت و واردات و صادرات اقدام به پرداخت عوارض کنید و این پرداخت عوارض به عنوان یکی از امور گمرکی شناخته می شود که تجار و بازرگانان باید آن را به صورت کامل انجام دهند. دولت ها با توجه به نوع کالاهای شما، ارزش بار و… عوارض مختلفی از شما دریافت می کنند و شما موظف هستید تا با پرداخت این عوارض اجازه انجام فرآیندهای مختلف دیگر در گمرک را دریافت کنید.

پرداخت مالیات

در کنار عوارضی که به منظوره ورود و خروج کالا باید پرداخت کنید، موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره داشته باشیم، پرداخت مالیات است.

امروزه کشورها تلاش می کنند تا بخش قابل توجهی از بودجه خود را از طریق دریافت مالیات تأمین کنند. در واقع کشورهای مختلف با به وجود آوردن قوانین مالیاتی مختلف تلاش می کنند تا سهم خود از شرکت های تجاری مختلف را دریافت کرده و بتوانند بودجه خود را تامین کنند.

کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در حال حاضر شاهد وضع قوانین مالیاتی در کشور هستیم. یکی از بخش های بسیار مهم و حوزه های قابل توجه از نظر مالیات حوزه واردات و یا صادرات کالا و به صورت کلی تجارت است، چرا که مبالغ موجود در این فرآیند بسیار بالا بوده و همین موضوع باعث می شود که مالیات صادرات و واردات به طرز چشمگیری بالا باشد.

به همین دلیل است که دولت ها تلاش می کنند تا با اخذ مالیات از این فرآیندها بودجه خود را به بهترین شکل ممکن تامین کنند. بررسی و رعایت قوانین مالیاتی در کشورهای مختلف اهمیت بسیار زیادی داشته و افرادی که تلاش می کنند تا مالیات را پرداخت نکرده و یا قوانین را دور بزنند، مشمول جرایم سنگینی خواهند شد. به همین دلیل به منظور انجام امور گمرکی پیشنهاد ما این است که حتماً اقدام به پرداخت مالیات کالای خود کرده تا بتوانید در نهایت بدون هیچ مشکل خاصی اقدام به جابجایی کالا به صورت بین المللی کنید.

ترخیص کالا

موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که یکی از اصلی ترین کارهای گمرکی ترخیص کالا است. شاید برای شما این سوال بسیار مهم مطرح شود که ترخیص کالا چه فرآیندی است و به منظور انجام آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

اگر بخواهیم نگاهی به این موضوع بسیار مهم بیاندازیم و در رابطه با آن صحبت کنیم باید گفت که پس از جابجایی یک کالا از کشور مبدا به کشور مقصد لازم است تا فرآیندهای قانونی برای کسب اجازه خروج کالا از گمرک گرفته شود، چرا که دولت ها در وهله اول کالاها را در گمرک نگه داری می کنند و صاحبین این کالاها موظف هستند تا امور مختلفی در حوزه ترخیص کالا را طی کرده تا در نهایت بتوانند به راحتی جنس های خود را از گمرک خارج کنند.

بهترین روش انجام امور گمرکی

انجام کارهای گمرکی همواره فرایند زمان بر بوده و نیاز به دانش و تخصص کافی دارد. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که اگر قصد انجام امور گمرکی را دارید از افراد متخصص در این حوزه کمک بگیرید. امروزه افراد متخصص و کارشناسان خبره ای در حوزه گمرک فعالیت کرده و به شما کمک می کنند تا بتوانید امور گمرکی شرکت خود را به راحتی انجام دهید. پیشنهاد ما این است که اگر وقت کافی برای طی کردن امور گمرکی مختلف را ندارید، به سراغ این افراد متخصص و خبره رفته و از دانش آن ها در راستای انجام امور گمرکی استفاده کنید. انجام این فرآیند به شما کمک می کند تا با خیال آسوده کارهای گمرکی خود را به یک فرد متخصص سپرده و بتوانید با بهینگی فوق العاده ای این فرآیندها را انجام داده و به نتیجه برسید.

کلام آخر:

پردیس فناوری کیش دوره های خود را تحت استانداردهای بین المللی کشور برگزار کرده و تمامی استاندارد ها و سرفصل های تعیین شده از طرف این سازمان را اجرا میکند . فراگیران پس از اتمام دوره می توانند در آزمون دوره شرکت کرده و در صورت قبولی مدرک مربوطه را دریافت کنند . این مدرک با قابلیت ترجمه رسمی (مهر وزارت امورخارجه و قوه قضاییه) امکان استفاده در بخش های دولتی و خصوصی در ایران و خارج از کشور را دارا می باشد .

ارتباط‌‌با‌ما :
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir
آپارات     kishtech