هماوردگاه

حقایقی که باید درباره زبان ارمنی بدانیم.

مقدمه :

کشور ارمنستان در حدود ۲۶ سال قبل به استقلال رسیده است که با کشورهای گرجستان ، ترکیه ، آذربایجان و ایران همسایه می باشد . در حال حاضر که سیاست درآمدزایی غیر از فروش نفت ، گردشگری می باشد که راه حلی مناسب برای این کشور است تا درآمد خوبی از این راه کسب کند در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با زبان رسمی کشور ارمنستان آشنا کنیم .

زبان ارمنی:

زبان ارمنی با داشتن حدود هفت میلیون سخنور در اقصی نقاط جهان، یکی از منحصر به فردترین زبان ‌‌هایی است که می ‌‌توانید در طول زندگیتان با آن سروکار داشته باشید. البته خاص بودن این زبان، سبب شده است که گاهی اوقات از آن به عنوان یکی از سخت ترین زبان ‌های دنیا نیز نام برده شود. اما دشوار بودن زبان ارمنی، مورد تأیید همه زبان آموزان نیست.

ارمنستان، میراث دار تاریخ و فرهنگ جهان:

ارمنستان به عنوان یکی از میراث داران تمدن بشری، با داشتن فرهنگی غنی به عنوان یکی از تاریخی ‌‌ترین مناطق جهان به شمار می ‌‌رود. سفر به این کشور و برقراری ارتباط با ساکنان آن، امکان کشف رازها و شگفتی ‌‌های صومعه ‌‌ها و کلیساهای زیبا با معماری ‌‌های خیره کننده را در اختیار شما قرار می ‌‌دهد.

در واقع جذابیت ‌‌های ارمنستان و فرهنگ آن خیلی بیشتر از چیزی است که شاید امروزه به آن پرداخته می ‌‌شود. به یاد داشته باشید که ارمنستان اولین تمدنی بوده است که در سال ۳۰۱ میلادی مسیحیت را به عنوان دین رسمی ‌‌ پذیرفته است.

بنابراین اگر مطالعات تاریخی، جزو علایق شخصی یا حرفه ‌‌ای شماست، شناخت فرهنگ و آداب و رسوم این کشور را نباید فراموش کنید. البته، شناخت کامل هیچ فرهنگ و جامعه ‌‌ای امکان پذیر نیست، مگر با فراگیری زبان آن و امکان برقراری ارتباط مستقیم با آثار مختلف و همچنین مردم آن سرزمین. از سوی دیگر، نیازی نیست که یادگیری زبان ارمنی و شناخت تاریخ و فرهنگ آن را به صورت دو موضوع مجزا از هم در نظر بگیرید. در واقع، یادگیری خط و زبان ارمنی، می ‌‌تواند بهترین راهنمای شما برای آشنایی با تاریخ آن نیز باشد.

برای مثال، تنها ۱۰۰ سال از تعیین آیین مسیحی به عنوان دین رسمی ارمنستان گذشته بود که خط ارمنی با الهام از خط یونانی ابداع شد، به طوری که شامل ۳۲ صامت و ۶ مصوت بود.. بنابراین با شناخت این خط، علاوه بر فراگیری زبان ارمنی، اطلاعات تاریخی زیادی نیز کسب خواهید کرد.

آیا جنبه ‌‌های تاریخی تنها مزیت فراگیری زبان ارمنی است؟

خیر. توجه داشته باشید که جذابیت ‌‌های تاریخی تنها یکی از چندین عاملی است که افراد را به آموختن زبان ارمنی تشویق می ‌‌کند. با دانستن این زبان می ‌‌توانید از نوآوری ‌‌های ادبی و هنری که ارمنی زبانان در طی قرن ‌‌های گذشته به آن دست یافته اند نیز بهره ‌‌مند شوید. برای مثال، پس از انقلاب ادبی قرن نوزدهم، نویسندگان مشهور ارمنی مانند «رافی» و «دمیرجیان» با آثار بی ‌‌نظیری به جهان معرفی شدند. در زمینه هنری نیز هنرمندان زیادی با اصلیت ارمنی مانند «شارل آزناوور» در اقصی نقاط جهان پراکنده اند. همچنین اگر از دوستداران هنر هفتم هستید، توصیه می ‌‌کنیم شاهکارهای سینمایی «سرگی پاراجانوف» را از دست ندهید.

ریشه ‌‌های زبان ارمنی:

زبان ارمنی، یک زبان هندو – اروپایی است که تشابهات زیادی با زبان یونانی دارد. همچنین زبان ارمنی، خط منحصر به فرد خود را دارد و برخلاف آن ‌‌چه تصور می ‌‌شود، از الفبای رومانیایی استفاده نمی ‌‌کند. الفبای زبان ارمنی هم مانند خط آن، به طور کامل از یک زبان دیگر برداشت نشده است و مختص زبان ارمنی است. با این حال، شاید در نگاه اول، به صورت ترکیبی از الفبای روسی و فرم ایتالیک الفبای یونانی به نظر برسد.

همان طور که ملاحظه می ‌‌کنید، تشابه زبان ارمنی با زبان یونانی، در جنبه ‌‌های مختلفی وجود دارد. لازم به ذکر است که این دو زبان به طور متقابل بر یکدیگر تأثیر گذاشته و از هم تأثیر پذیرفته اند. از سوی دیگر، از لحاظ تشابه آوایی نیز، زبان ‌‌های ارمنی و یونانی بسیار به هم نزدیک اند.

قدمت زبان ارمنی چقدر است و به جز زبان یونانی از چه زبان ‌‌های دیگری تأثیر پذیرفته است؟

قدیمی ‌‌ترین متن موجود از زبان ارمنی، مربوط به قرن پنجم و یک ترجمه از انجیل است. بنابراین، می ‌‌توان نتیجه گرفت که زبان ارمنی، در طول صدها سال و در رقابت با زبان ‌‌های بسیاری، به خصوص در آن منطقه پرتلاطم توانسته اصالت خودش را حفظ کند و همچنان به عنوان یک زبان زنده وجود داشته باشد. با این حال، در طی این مدت، زبان ارمنی،به جز زبان یونانی، از بسیار دیگر از زبان ‌‌ها مانند فارسی، ترکی، عربی و حتی زبان فرانسوی تأثیر پذیرفته است.

همین موضوع سبب می ‌‌شود که آواهای مورد استفاده در زبان ارمنی، برای کسانی که هر کدام از زبان ‌‌های ذکر شده را می ‌‌دانند، تا حدودی آشنا به نظر برسد. با این حال، این تأثیر پذیرفتن از زبان ‌‌های مختلف، الزاماً به معنی دشوار شدن دستور زبان ارمنی نیست. دستور زبان ارمنی، در عین حال تا حد زیادی، قاعده ‌‌مند و بدون استثنائات فراوانی است که سایر زبان ‌‌ها با آن ‌‌ها درگیرند.

آیا یادگیری زبان ارمنی برای ایرانی ‌‌ها آسان ‌‌تر است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید زبان ارمنی تا چندین سال پیش، به عنوان یکی از زبان ‌‌های ایرانی طبقه بندی می ‌‌شد. علت این امر، وجود واژگان و ترکیبات زبانی مشترک فراوان بود. با این حال، با کاوش ‌‌های بیشتری که اخیراً انجام شد، مشخص شد که ریشه ‌‌های زبان ارمنی قدری متفاوت است و جزئیات آن را نمی ‌‌توان با زبان فارسی یکسان در نظر گرفت. بنابراین، چند سالی هست که زبان ارمنی، به عنوان یک زبان هندو – اروپایی مجزا در نظر گرفته می ‌‌شود.

 

یادگیری زبان ارمنی تا چه اندازه ‌‌ای کاربردی است؟

زبان ارمنی، زبان رسمی جمهوری ارمنستان و جمهوری قره باغ کوهستانی است. هرچند شاید این دو کشور از لحاظ بین ‌‌المللی چندان شناخته شده نباشند، اما به هر حال، دارای ۶.۷ میلیون سخنور در سراسر دنیا هستند.

همچنین زبان ارمنی، به عنوان یکی از زبان ‌‌های اقلیت در کشورهای قبرس، لهستان و رومانی شناخته شده است. البته استفاده از زبان ارمنی، تنها به این چند کشور خاص منحصر نمی ‌‌شود. با یادگیری زبان ارمنی، می ‌‌توانید ارتباط مؤثری با تعداد زیادی از مهاجران ارمنی در کشورهای مختلف دنیا برقرار کنید.

همچنین اگر نگاه شما به زبان ‌‌های خارجی قدری علمی ‌‌تر باشد، زبان ارمنی قطعاً نکات منحصر به فرد زیادی برای آموختن خواهد داشت. برای مثال، در این زبان، استرس همواره بر روی هجای آخر جمله قرار دارد، مگر این که آخرین هجا یک حرف خاص باشد. در این حالت، استرس، از هجای آخر به هجای یکی مانده به آخر منتقل می ‌‌شود. این گونه ویژگی ‌‌های منحصر به فرد زبانی را شاید نتوانید در سایر زبان ‌‌ها پیدا کنید.

بنابراین یادگیری زبان ارمنی، علاوه بر وارد کردن شما به یک جامعه چند میلیونی از سخنوران این زبان، دانش زبانی شما را هم به طرز قابل توجهی ارتقا می ‌‌دهد.

بازارکار زبان ارمنی:

کار مترجمی این رشته‌ها در صورتی که گرایش مترجمی را انتخاب کرده باشید موقعیت مناسبی را برای شما فراهم می‌کند.

وزارت امور خارجه به عنوان اصلی‌ترین مرکز جذب دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشکده‌های زبان سراسر کشور محسوب می‌شود و تعامل بین دانشکده زبان‌های خارجی با وزارت خارجه گرچه در شکل ایده‌آل خود قرار ندارد ولی در آینده نه چندان دور این ارتباط به نحو مطلوبی شکل خواهد گرفت.

بازار کار رشته‌های زبان‌های خارجی ارتباط مستقیمی با جهان خارج نیز داد و این نحو ارتباط می‌تواند در این بخش‌ها صورت پذیرد.

در بخش فرهنگ ارتباطات و رفت و آمدهایی که در اثر برگزاری سمینارها و جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و مانند آن برگزار می‌شود.

رونق بازار ترجمه آثار خارجی در اثر حمایت‌های بخش دولتی و خصوصی می‌تواند اشتغال مناسبی باشد برای تحصیل کردگان این رشته‌ها.
در بخش صنعت: رفت و آمد در بخش صنعت و بازرگانی و بطور عموم در حوزه اقتصاد بسیار گسترده است و حضور زبان‌دان در کارخانه‌ها، ادارات و وزارتخانه‌ها برای ارتباط با بخش‌های خصوصی و دولتی کشورهای خارجی بخش وسیبع و مهمی است.

برای جذب دانش‌آموختگان رشته‌های زبان خارجی استفاده از اینترنت و منابع خارجی در شرکت‌های خصوصی و ارتباط این شرکت‌ها با دنیای خارج بسیار گسترده شده و دانستن زبان خارجی و تسلط بر یک زبان به نحوی که بتوان مخاطب را جذب نمود موقعیت خوبی را فراهم نموده است.

کلاس‌های خصوصی برای دانش‌آموزانی که در این درس ضعف دارند نیز بخشی از بازار کار این رشته‌ها را فراهم آورده.در پایان آنچه مهم است . مطمئناً زبان انگلیسی به جهان فراگیری آن در جهان نسبت به رشته‌های دیگر زبان کارآمدتر و داشتن شغلی مناسب برای این رشته در دسترس‌تر است.

کلام آخر:

شما می توانید با یادگیری زبان ارمنی وارد حوزه شغلی جدید و هیجان انگیزی شده و با کلاس های آموزشی زبان ارمنی پردیس فناوری کیش یکی از بهترین افراد متخصص در حوزه زبان ارمنی شوید.

ارتباط‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه آموزش‌مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir 
آپارات     kishtech