هماوردگاه

ICDL چیست؟مهارت های هفت گانه ICDL چه کاربردی دارند؟

ICDL چیست؟

ICDL مخفف (International Computer Driving License) یکی از معتبرترین مدرک های بین المللی شناخته شده در سطح جهانی است.داشتن این مدرک بیانگر توانایی انجام خیلی از کارهای کامپیوتری است بنابراین یکی از ملاک های استخدام کارفرمایان داشتن مدرک ICDL است.

آموزش ICDL از سال ۱۹۹۷ آغاز شد که از سوي بنياد اروپايي هدايت مي شود. بطور كلي ICDL در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته می شود. مدرك ICDL هم از طرف تمام ارگان های دولتي و هم شرکت ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ غیر دولتی مورد تایید و نشانگر تسلط بر مهارت های کامپیوتری است.

اگر به دنبال کار هستید حتما در آگهی های استخدام متوجه اهمیت این مدرک شده اید، چون در اکثر آگهی های استخدامی داشتن مدرک ICDL جزء شرایط استخدام است. چون ICDL به یک مدرک استاندارد در سطح جهانی تبدیل شده، در کشورهای زیادی کاربرد دارد و آموزش داده می شود. مباحث درسی ICDL شباهت زیادی به ECDL دارد.(ECDL همان ICDL است که در اروپا با این اسم شناخته می شود.)

در کشورهای مختلف معمولا دوره های ۱۳۰ ساعته کار با رایانه برگزار می شود و بعد از برگزاری آزمون مدرک ICDL به داوطلبانی که نمره قبولی گرفته اند اهدا می شود.

 

 

مهارت های هفتگانه ICDL شامل تسلط به ۷ مهارت است:

(IT) آی تی یا امنیت برای کاربران:

آشنائی با مفاهیم پایه و اساسی فناوری اطلاعات. در این مهارت به یادگیری مفاهیم اولیه فناوری اطلاعات، نرم افزار، سخت افزار، شبکه های اطلاعاتی و رایانه پرداخته می شود.

(Windows) ویندوز یا مبانی فناوری اطلاعات:

آشنائی با شیوه استفاده از کامپیوتر ومدیریت فایلها. همان طور که می دانید یکی محبوب ترین و پر کاربردترین سیستم عامل ها ویندوز است؛ که به طور کلی یادگیری استفاده از ویندوز، مدیریت فایل ها و فولدرها و دیگر بخش های پر کاربرد آن آموزش داده می شود.

(Word) ورد یا پردازش متن:

شیوه به کارگیری نرم افزار واژه پرداز. در مجموعه ماکروسافت آفیس (Office)، واژه پرداز ورد یکی از پرکاربردترین نرم افزارها است. در این بخش کاربران با برنامه ورد، نحوه استفاده از آن، نحوه تایپ، تنظیم و چاپ متون و اشکال مختلف آموزش می بینند.

(Excel) اکسل یا صفحات گسترده:

شیوه کار با صفحه گسترده. یکی دیگر از نرم افزارهای مجموعه آفیس، اکسل (Excel) یا صفحه گسترده است. این نرم افزار برای محاسبات عددی، حسابرسی، نمودار و استفاده از فرمول های ریاضی استفاده می شود، که نحوه فرمول نویسی و محاسبات کامل به کاربران آموزش داده می شود.

(Access) اکسس یا پایگاه های داده:

شیوه استفاده از نرم افزار پایگاه داده ها. از دیگر نرم افزارهای مجموعه آفیس، اکسس(Access) است، که برای مدیریت پایگاه داده استفاده می شود. در این بخش کاربران نحوه ورود اطلاعات به پایگاه داده، مدیریت پایگاه داده، ساخت کوئری و پرسشنامه را فرا می گیرند.

(Powerpoint) پاورپوینت ارائه تصویری:

شیوه کار با نرم افزار ارائه مطلب. یکی از نرم افزارهای محبوب برای ارائه مطلب در مجموعه آفیس، پاورپوینت است، که معمولا دانشجوها با این نرم افزار زیاد سر و کار دارند. در این بخش کاربران با ساخت اسلاید ها و تنظیمات مختلف آن برای ارائه مطالب آشنا می شوند.

(Internet) اینترنت :

اطلاعات و ارتباطات. در این بخش، کاربران با اینترنت، ارتباطات، جستجو در اینترنت و تنظیمات مختلف ویندوز و مرورگرها آشنا می شوند.

در ایران نیز فعلاً از همین سیلابس استفاده می‌شود و کارآموزان تحت عنوان دوره آموزشICDL جامع این مهارت ‌های هفتگانه را می‌آموزند و مدرک ICDL دریافت می‌کنند.

سطح پایه ای سی دی ال چیست:

ملزومات کامپیوتر

ملزومات آنلاین

پردازش متن (Microsoft Word)

صفحات گسترده (Microsoft Excel)

تئوری

سطح متوسط ای سی دی ال چیست:

ارائه تصویری (Microsoft PowerPoint)

استفاده از پایگاه‌های داده (Microsoft Access)

امنیت IT

همکاری آنلاین

ویرایش تصویر

ویرایش وب

برنامه‌ریزی پروژه

طراحی دوبعدی به کمک رایانه

استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی سالم

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، در آموزش

بازاریابی دیجیتالی

سطح پیشرفته آی سی دی ال چیست:

پردازش متن پیشرفته (Microsoft Word)

صفحات گسترده پیشرفته (Microsoft Excel)

پایگاه‌های داده پیشرفته (Microsoft Access)

ارائه تصویری پیشرفته (Microsoft PowerPoint)

مزایای دریافت گواهینامه بین المللی ICDL:

مهمترین مزیت دریافت گواهینامه بین المللی ICDL قابل ارائه بودن برای ادارات و سازمان های داخلی و خارجی بعنوان یک مدرک معتبر جهت استخدام و ارتقا درجه شغلی است.

این مدرک گسترده ترین و بزرگترین مدرک شناحته شده در سطح جهانی برای کاربری کامپیوتر و افزایش سطح مهارتها در استفاده های کارآمد و درست از IT و کامپیوتر است.

از دیگر مزایای دریافت گواهینامه بین‌المللی ICDL می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابل‌ ارائه برای ادارات و سازمان‌های داخلی و خارجی

به‌عنوان یک مدرک معتبر جهت استخدام و ارتقا، درجه شغلی

شناخته ‌شده ‌ترین، گسترده ‌ترین و بزرگ ‌ترین مدرک در سطح جهانی برای کاربری کامپیوتر

افزایش سطح مهارت ‌ها در استفاده ‌های کارآمد و درست از IT و کامپیوتر

دروازه ‌ای برای ورود به جامعه اطلاعاتی و تحصیلات عالیه در زمینه IT

ارائه الگویی برای آموزش در جامعه اطلاعاتی

تفاوت icdl درجه ۱ و ۲:

سرفصل های icdl درجه ۲:

در ابتدا باید بدانید که دوره icdl درجه ۲ مقدم بر دوره ICDL درجه ۱ بود و  سرفصل های آن شامل بررسی سخت افزار و نرم افزار،  بررسی شبکه و فناوری اطلاعات، بررسی امنیت و قانون کار مقدماتی با سیستم عامل و مدیریت فایل مدیریت چاپ، رعایت موارد اولیه کار با اینترنت و استفاده از جستجوگر و همچنین استفاده از وب و کار با خروجی  و ارتباط الکترونیکی از طریق سیستم ایمیل را مد نظر دارد.

سرفصل کلی:

مبانی کامپیوتر

ویندوز

اینترنت

سرفصل های icdl درجه ۱:

دوره  icdl درجه ۱ شامل چهار مهارت از مهارت های هفتگانه کامپیوتری بوده  و سرفصل های آن شامل آموزش نرم افزار ورد ، آموزش نرم افزار صفحه گسترده اکسل، آموزش پایگاه داده اکسس، آموزش نرم افزار ارائه مطلب پاورپوینت می باشد. خوب است بدانید که متقاضیان دریافت مدرک ICDL درجه۱ می بایست قبل از گذراندن دوره icdl درجه ۱ و یادگیری کامل سرفصل های icdl درجه ۱ پیش نیاز آن یعنی دوره icdl درجه ۲ را می گذراندن.

سرفصل کلی:

نرم افزار ورد

نرم افزار اکسل

نرم افزار اکسس

نرم افزارپاورپوینت

دوره ICDL چیست؟

دوره ICDL مطابق با استاندارهای جهانی که پیشتر توضیح داده شد توسط مراکز و موسسات آموزشی داخلی و خارجی برگزار می گردد و طی دوره، مهارت های هفتگانه کامپیوتر به کارآموزان آموزش داده می شود.

بدون شک داوطلبان پس از گذراندن کلاس آی سی دی ال بطور کامل به کاربردهای عمومی کامپیوتر مسلط شده و آماده اشتغال در شرکت های مختلف خواهند بود.

 

 

ارتباط‌‌با‌ما :
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir