هماوردگاه

معرفی زبان آلمانی و آزمون های آن

وقتی شما در یک کشور آلمانی زبان به عنوان توریست هستید می توانید با دانستن یک سری عبارات و کلمات ضروری تقریبا نیازهای خود را برطرف نمایید. با این حال، اگر می خواهید یک زندگی جدید یا یک کسب و کار جدید را در آلمان، اتریش و یا سوئیس شروع کنید بخاطر سپردن یک سری عبارات، کمکی به شما نخواهد کرد. شما باید در زبان آلمانی آنقدر تسلط داشته باشید تا بتوانید در مکالمات پیچیده و طولانی با جزئیات فراوان شرکت کنید و نظرات و عقاید خود را بازگو نمایید. اما چگونه یک مرکز آموزشی، یک کارفرما و یا یک مرکز مهاجرتی متوجه این موضوع شود که سطح زبانی شما به چه میزان می باشد؟ یک مدرک زبان آلمانی می تواند نشان دهنده این باشد که شما به اندازه کافی به زبان آلمانی به عنوان یک دانش آموز، دانشجو، یک متخصص، مهاجر و یا یک شهروند دائمی در یک کشور آلمانی زبان مسلط می باشید.

سطح های زبان آلمانی

 

در سراسر دنیا افراد به روش های مختلف زبان آلمانی را یاد می گیرند در کلاس درس، از طریق نرم افزارها، از طریق کلاس خصوصی و یا با رفتن به سر کار – این می تواند کار را سخت کند برای اینکه متوجه شویم که یک فرد تمامی مهارت های زبانی را برای کار کردن، تحصیل و یا اقدام برای گرفتن شهروندی در یک کشور آلمانی زبان دارد یا خیر. برای اینکه یک استاندارد برای میزان تسلط افراد داشته باشیم، شورای اروپا یک مرکز به نام چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان ها Common European Framework of Reference for Languages به اختصار CEFR تشکیل داده است. این استاندارد اروپایی نشان دهنده سطح توانایی یک فرد در زبان از سطح مبتدی تا پیشرفته می باشد که زبان آموزان براساس چهار مهارت زبانی یعنی شنیداری، نوشتاری، درک مطلب و گفتاری سنجیده می شوند.

سطح A1 پایه

در سطح A1 شما باید توانایی درک جملات ساده در آلمانی را داشته باشید و کلمات اساسی که شما و جهان اطراف شما را توصیف می کنند را متوجه شوید. شما می توانید سلام و احوالپرسی را انجام دهید و خودتان را معرفی کنید. همچنین می توانید به صورت خیلی ساده بنویسید. به عنوان مثال یک فرم اطلاعات را پر کنید. در این سطح می توانید لغات پایه آلمانی در مکالمات بسیار آرام را درک کنید.

سطح A2 مبتدی

شما می توانید در مورد کارتان، خانواده تان و یک سری نیازهای اولیه تان صحبت کنید. همچنین می توانید یک سری موارد کاربردی پایه مثل زمان بندی حرکت قطار را متوجه شوید و نیز می توانید از متون کوتاه و پیام های صوتی کوتاه درک خوبی داشته باشید.

سطح B1 پیش متوسطه

در سطح B1 می تواند بیشتر از رسانه های آلمانی لذت ببرید درکی از کلیت برنامه های تلویزیونی و رادیویی که دارای لحن آرام و شمرده ای هستند داشته باشید. نوشتار و گفتار شما به زبان آلمانی موثرتر و حرفه ای تر خواهد شد.

سطح ‌B2 متوسطه

این سطح به این معنا است که شما به صورت کامل رسانه های آلمانی را درک خواهید کرد هر چند ممکن است کمی در درک مکالمات با سرعت بالا با مشکل مواجه شوید. استفاده از زبان آلمانی در این سطح برای شما بسیار آسان و روان خواهد بود.

سطح C1 فوق متوسطه

در سطح C1، استفاده و درک شما از آلمانی شهودی تر می شود. می‌توانید آلمانی را که می‌بینید و می‌شنوید عمیق‌تر بخوانید، در مکالمات پیچیده‌ تر شرکت کنید و از رسانه ‌های سطح بومی بیشتری لذت ببرید.

سطح C2 پیشرفته

تسلط شما در سطح C2 به شما امکان می دهد آلمانی بسیار پیچیده را تولید و درک کنید. این به تسلط آلمانی در سطح بومی نزدیک است. حتی لهجه‌ های بخش‌ های مختلف جهان که آلمانی ‌زبان هستند شما را با مشکل روبرو نخواهند کرد.

آزمون های زبان آلمانی

این هفت آزمون زبان آلمانی، مهارت های زبان آلمانی شما را با استفاده از استاندارد CEFR اندازه گیری می کند. هر یک از این آزمون ها ارزیابی رسمی مهارت زبان آلمانی را برای زبان آموزان در موقعیت های مختلف ارائه می دهد. به طور کلی، این آزمون ها در مراکز آزمون مجاز در تاریخ های تعیین شده برگزار می شود.

آزمون Goethe-Zertifikat

شش نوع آزمون Goethe-Zertifikat وجود دارد که هر کدام مربوط به سطح CEFR از A1 تا C2 است. این آزمون ها توسط انستیتو گوته، یک سازمان مستقل که به مطالعه زبان و فرهنگ آلمانی اختصاص دارد، اداره می شود. نسخه‌های مختلف آزمون‌های Goethe-Zertifikat برای سطوح A1 (مبتدی پایین) تا B2 (متوسط) هم توسط دانش‌آموزان جوان ‌تر و هم برای بزرگسالان قابل انجام است. با این حال، آزمون ها برای سطوح C1 و C2 فقط برای بزرگسالان است. دانشجویان، متقاضیان ویزا، یا کارگران همگی می توانند از دریافت Goethe-Zertifikat بهره مند شوند. آزمون Goethe-Zertifikat C2 که Grosses Deutsches Sprachdiplom (دیپلم بزرگ زبان آلمانی) نیز نامیده می شود، تسلط تقریباً بومی زبان آلمانی را توسط افراد غیر بومی می سنجد. هر زبان آموز آلمانی بالای شانزده سال می تواند در این آزمون شرکت کند. برای افرادی که مایل به تدریس، تحقیق یا تحصیل در آلمان هستند این آزمون بهترین گزینه است.

آزمون Goethe-Test PRO

اگر قصد دارید به طور حرفه ای از آلمانی استفاده کنید، می توانید در آزمون Goethe-Test PRO شرکت کنید تا شایستگی خود را به کارفرمایان فعلی یا آینده نشان دهید. این آزمون دو قسمتی مجموعه ‌های مختلفی از سوالات را ارائه می‌ دهد که بر مهارت‌ های شنیداری و خواندن شما تمرکز دارد. بر اساس پاسخ های شما، به طور خودکار با سطح دانش آلمانی شما سازگار می شود. تست کامپیوتری تا مدت زمان ۹۰ دقیقه طول می کشد و نتایج به محض پایان یافتن آزمون اعلام می شود.

آزمون Goethe-Test PRO Pflege

این آزمون نوعی از آزمون Goethe-Test PRO است که به طور خاص برای متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند پرستاران طراحی شده است. این آزمون تسلط متقاضی را در سطح B2 (متوسطه) ارزیابی می کند.

آزمون TestDaF

آزمون TestDaF ( Test Deutsch als Fremdsprache ) یعنی آزمون زبان آلمانی به عنوان یک غیر آلمانی زبان که ابتدا برای دانشجویان که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های آلمان بودند طراحی شده بود. این آزمون برای ارزیابی مهارت دانشجویان زبان آلمانی از سطوح B2 تا C1 – اساساً متوسط تا پیشرفته – طراحی شده که می توان آن را روی رایانه یا به صورت کاغذی برگزار کرد. پس از قبولی در آزمون TestDaF، مدرک شما به صورت مادام العمر معتبر خواهد بود.

آزمون telc

آزمون telc یک جایگزین مقرون به صرفه برای انواع مختلف آزمون Goethe-Zertifikat می باشد، انواع مختلف آزمون های زبان telc یک ارزیابی عملی از مهارت های زبان آلمانی را به شما ارائه می دهد. به عنوان مثال، اگر می خواهید در یک دانشگاه آلمانی تحصیل کنید، گواهی telc Deutsch C1 Hochschule می تواند به شما کمک کند تا وارد یک سالن سخنرانی در سطح فارغ التحصیلان شوید. برای دریافت شهروندی آلمان، می توانید از Deutsch-Test für Zuwanderer A2·B1 یا Zertifikat Deutsch / telc Deutsch B1 به عنوان مدرکی برای اثبات مهارت های زبان آلمانی خود استفاده کنید. آزمون telc Deutsch B1-B2 Pflege برای پرستاران است، در حالی که آزمون telc Deutsch B2·C1 Medizin برای پزشکانی است که در بیمارستان های آلمان به دنبال امتیازات خاص می باشند. اگر می خواهید در آلمان تجارت کنید، یکی از آزمون های telc Deutsch را براساس Beruf (حرفه) خود باید شرکت نمایید. دولت‌ های هر کشور آلمانی ‌زبان مدارک آزمون telc را به‌عنوان مدرک مهارت زبان برای مقاصد مختلف مهاجرت و اقامت، مانند اخذ ویزا یا اجازه اقامت، می‌پذیرند. در واقع، دولت های آلمان و اتریش با توسعه دهندگان آزمون telc همراه شدند تا اطمینان حاصل کنند که این مدارک برای اخذ تابعیت و اقامت کافی است.

آزمون DTZ

‌BAMF (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان مرجع ملی مهاجرت آلمان است. به عنوان روشی برای اندازه گیری پیشرفت مهاجران در دوره های آموزشی مختلف دولتی، آن ها آزمون DTZ را ایجاد کرده اند که مخفف Deutsch-Test für Zuwanderer (آزمون آلمانی برای مهاجران) است که موضوعاتی مانند مسکن، سلامت، تعامل اجتماعی، خرید، کار و تربیت کودکان را پوشش می دهد.

آزمون DSD

Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz (گواهی زبان آلمانی کنفرانس وزیران آموزش و پرورش)، یا DSD، برای دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در دانشگاه های آلمان هستند طراحی شده است. اگر در آزمون DSD I شرکت کنید و در این آزمون به سطح A2 یا B1 برسید، واجد شرایط شرکت در Studienkolleg خواهید بود. این یک موسسه دولتی است که دانشجویان را برای حضور در دانشگاه های آلمان آماده می کند. آزمون DSD II برای دانش آموزانی در نظر گرفته شده است که سطح تسلط به زبان آلمانی B2 یا C1 دارند. در صورت قبولی در این آزمون، می توانید بدون هیچ درس زبان تقویتی، مجوز تحصیل در یک موسسه آموزش عالی آلمان را دریافت کنید.

کلام آخر:

موسسه پردیس فناوری کیش با بهره‌مندی از مجرب‌ترین اساتید، آموزش زبان آلمانی را به صورت خصوصی و گروهی برگزار می‌نماید.

ارتباط‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه آموزش‌مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir 
آپارات     kishtech