هماوردگاه

اصول مربیگری فوتبال و مدیریت آن

مربیگری یا Coaching :

مهمترین نقش حرفه مربی گری بهبود عملکردافراد تیم ها به منظور کسب  موفقیت های ورزشی در کوتاه ترین زمان ممکن است. در دنیای کسب و کار رقابتی امروز، دو حقیقت بنیادی وجود دارد، که نیروی کار را هدایت می کنند. اول به کارگیری  افرادی که باعث می شوند به نتیجه قابل قبول برسند و دوم اعضایی که باعث نتیجه بخش ماندن فعالیت ها می شوند. مدیران امروز تنها یک مدیر نیستند . آن ها تمام مسئولیت های استخدام، برنامه ریزی، رهبری و مربیگری در سازمان را بر عهده دارند. مربیگری یک نوع شراکت بین یک مربی (باتجربه) و یک شخص یا تیم است که از حصول به نتایج عالی، بر اساس اهداف از پیش تعیین شده توسط فرد یا تیم پشتیبانی می کند. مربی ها از طریق پروسه های مربیگری روی توانایی ها و مهارت های مورد نیاز برای تولید شخصی و موفقیت آمیز نتیجه های مرتبط تمرکز می کنند.

 

 

مربیگری به دلایل زیادی رشد عمده ای کرده به طوری که جهان دگرگون شده است و مربیگری ابزار مفیدی برای روبه رو شدن با بسیاری از تغییرات می باشد. مربیان فوتبال بر حسب اعتقادشان  به چگونگی ساخت و رهبری تغییر در افراد و  نیز بر اساس مهارتشان در مدل مربیگری قرار می گیرند. از ویژگی های مهم مربیان خوب فوتبال ، پیدا کردن آشنایی با  اطلاعات فنی و هنری فوتبال تخصصی  و … می باشد.  مربیگری فوتبال معمولا از شغل های پرحاشیه ای است که هرکسی از عهده آن برنمی آید. در واقع داشتن بهترین شرایط فیزیکی استراتژی ها و تاکتیک ها، مربی نقش مهمی را بازی می کنند ، و بعضی از تیم ها با داشتن قدرت بدنی یا سرعت بالا و نداشتن تاکتیک مناسب از سوی مربی بازنده یک بازی می شوند. یکی از جذابیت های مربی بودن نیز همین بود. و بسیاری از افراد می خواهند حداقل یک بار آن را امتحان کنند.

اصول تکنیکی :

مربی و موارد مورد توجه از نظر روانشناسی برای شناخت بازیکن :

۱-    یک مربی باید بازیکن را به خوبی بشناسد و ببیند چگونه بازیکنی است.

۲-    مربی باید عامل ها را شناخته و با توجه به عوامل بازیکن را تشویق به کار کند.

۳-    مربی باید یک تیم یا گروه را متحد و دارای صاحب انگیزه کند.

۴-    با توجه به عامل های گفته شده باید به این فکر کند چگونه در بازی برنده شوند.

وظایف مربیان :

۱-    جدا کردن مدافعان

۲-    انتخاب زاویای مناسب

۳-    حفظ توپ در محوطه جریمه

۴-    در نظر گرفتن اصول قدرتی تیم

جنبه های مربیگری در فوتبال حرفه ای :

فوتبال در کشور ایران روز به روز به سمت حرفه ای شدن پیش می رود. اکنون تصورات ذهنی مسئولین باشگاه هادر زمینه فوتبال،با تصورات قدیمی آن ها بسیار فرق کرده است.  این نگاه جدید به فوتبال، فوتبال را  به عنوان یک تجارت به دنیا معرفی می کند.

اصول مربیگری در فوتبال :

 

 

هر مربی برای نظم دادن به یک تیم فوتبال و تمرین باید چهار ستون اساسی را در نظر بگیرد.  به شکلی که هر یک از تمرینات و گردهمایی در تیم در راستای تقویت یکی از ستون ها چهارگانه می باشد. چهار ستون مربیگری عبارتند از:

۱-    تکنیک :

(انجام حرکات انفرادی صحیح با توپ یا بدون توپ)

۲-    تاکتیک :  

 

انجام برنامه های گروهی در سه زمان حمله یا زمان مالکیت توپ

– دفاع یا هنگام مالکیت حریف بر توپ

– تغییر وضعیت یا انتقال افزودن تغییر وضعیت به زمانهای بازی در فوتبال بر مبنای تئوری لوئیس ونگال سرمربي تيم بايرن مونيخ را “پدرسالاترين ” مربي فوتبال جهان خواند. که مربی بزرگ هلندی در فوتبال صورت گرفته است.

 

۳-    آمادگی جسمانی:

(یکی از ستون های مهم فوتبال آمادگی جسمانی است. نبودن آمادگی جسمانی تمامی ستون های دیگر ورزش را نیز مختل می سازد) ایده های آمادگی جسمانی در مواردی مانند، استقامت ، قدرت ، سرعت شکل می گیرد.

۴-    آمادگی روانی :

( آماده سازی روانی در هر تیم دارای شاخه های وسیعی است . این سازمان دهی معمولا با تعیین اهداف شروع می شود و با تعیین برنامه های فردی و گروهی ادامه می یابد.)

وظایف مربی قبل از بازی فوتبال :

–    برنامه ریزی در مورد آماده سازی تیم برای مسابقه

–    تصمیم گیری در مورد  ترتیب دادن سفر تیم، گاهی اوقات به صورت شبانه

–    انتخاب کردن تیم با در نظر گرفتن تمامی محدودیت های ممکن

–    لزوم توجه زیاد به روحیه تیم

شرایط شرکت در دوره :

– تعهد به مربی گری

– رفتار مربی گری

صداقت و رازداری دو فاکتور مهم و موفقیت آفرین برای هر مربی می باشد.

چگونه مربی فوتبال شوید ؟

در مرحله اول باید شرکت در دوره های آموزشی مربیگری را در پردیس فناوری کیش گذرانده علاوه بر آن مدرک معتبر نیز دریافت خواهید کنید .

ارتباط با ما : 

تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰

شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :

کانال تلگرام itfootball_ir@ 

 اینستاگرام   itfootball.ir  

آپارات itfootball