هماوردگاه

ماه رمضان در خارج از کشور

حال و هوای ماه رمضان در کشورهای مختلف با هم فرق می‌کند، به سراغ برخی از ایرانیان خارج از کشور رفتیم و از آن‌ها خواستیم برای‌مان از این حال و هوا بگویند.

ماه رمضان که می‌شود، مسلمان‌های سراسر جهان با اختلاف در چند روز یا ساعت روزه می‌گیرند، تفاوت هرچقدر هم که باشد، همه‌شان یک ماه از اذان صبح تا اذان مغرب بنا بر دستور دین دست از خوردن و آشامیدن می‌کشند تا در این مدت هم به جسم‌شان آرامش دهد، هم از برکات معنوی این ماه بهره ببرند. «ماه رمضان» بسته به موقعیت‌های جغرافیایی، بومی و زمانی در هر نقطه‌ای از کره زمین حال و هوای مخصوص به خود را دارد، برای اینکه از شرایط روزه‌داری در کشورهای دیگر بهتر باخبر شویم، به سراغ دوستانمان در دیگر نقاط دنیا رفتیم و از آن‌ها درباره حال و هوای‌شان در ماه رمضان پرسیدیم:

مهسا از هلند؛  ۱۹ ساعت روزه‌داری 

مهسا ۲۹ ساله است و هفت سالی می‌شود در هلند، شهر روترفورد زندگی می‌کند. او درباره شرایط روزه گرفتن در هلند که فاصله میان اذان صبح و عصر زیاد است، می‌گوید: «اینجا به دلیل شرایط جغرافیایی باید ۱۹ ساعت روزه داشته باشیم. از ساعت ۳:۳۰ صبح تا ۱۰:۲۰ شب، البته هرچقدر که می‌گذره روزها هم طولانی‌تر می‌شوند. در هلند اصولا همه با ماه رمضان و روزه آشنایی دارند و احترام هم می‌گذارند. اما وقتی سخت می‌شود که درباره چرایی روزه گرفتن از آدم سوال می‌کنند. من با اعتقاد قلبی به دینی که دارم و دستوری که داده عمل می‌کنم، مثلا می‌گویم ما روزه می‌گیریم تا به بدنمان استراحت بدهیم که البته آن‌ها می‌گویند اگر ۱۹ ساعت مایعات نخورید واقعا بدنتان استراحت می‌کند؟ یا وقتی می‌گویم برای درک کردن حال فقرا اینکار را انجام می‌دهیم می‌گویند بهتر نیست به فقرا پول بدهید تا کمک‌شان کرده باشید؟ حتی یکی از آن‌ها می‌گفت احتمالا فقرا بعد از تمام شدن روزه این مقدار غذا برای خوردن ندارند. اما وقتی به آن‌ها می‌گویم که در این ماه از نظر روح و رفتاری هم روزه می‌گیریم، خیلی خوششان می‌آید.»

وقتی از او می‌پرسم که واکنش مردم کشورهای دیگر به روزه‌گرفتن او چیست، توضیح می‌دهد: «با در نظر گرفتن اینکه من در فرانسه هم بودم و برخوردها را دیده‌ام، جالب این بود که در فرانسه ماه رمضان بیشتر از هلند شناخته شده است، حتی نانوایی‌ها و بعضی از رستوران‌ها برای سحر باز هستند. توی اروپا به اسلام و مسلمان‌ها احترام زیادی می‌گذارند. البته اهل سنت با شیعیان تفاوت دارند و به افق کشور خودشان افطار می‌کنند یا بعضی‌ها هم بعد از ساعت مشخصی مثلا ۱۴ یا ۱۵ ساعت افطار می‌کنند. شیعه‌های علوی هم در ماه رمضان اصلا روزه نمی‌گیرند و ۱۰ روز اول ماه محرم را روزه می‌گیرند و از ۱۲ شب تا زمانی‌که هوا تاریک می‌شود. اینجا ایرانی‌ها خیلی خوب هستند و دیگران هم به مسلمان‌ها احترام می‌گذارند، اما مسلمان‌هایی هستند از دیگر کشورها که تاثیر منفی داشتند و حتی باعث می‌شوند که مثلا من پنهان کنم روزه هستم. اما ماه رمضان خیلی قشنگ است و امیدوارم دوباره ایران باشم و رمضان واقعی را در آن‌جا تجربه کنم. همچنین مراسم شب‌های قدر از طرف سفارت اینجا برگزار می‌شود.»

مهسا درباره ظهور داعش و نگاه‌هایی که نسبت به دیگر مسلمانان به وجود آمد، می‌گوید: «به هر حال بعد از ظهور داعش و ماجراهای تروریستی مردم نسبت به مسلمان‌ها بی‌اعتماد شدن، مخصوصا اینکه در بین این آدم‌ها کسانی بودند که در هلند زندگی می‌کردند یا بزرگ شده بودند، اما دوستان و همکاران و کسانی‌که من با آن‌ها در ارتباط هستم؛ داعش را آدم‌هایی تندرو می‌دانند، با این‌حال و با توجه به اتفاق‌هایی که افتاده عجیب نیست که بعضی‌ها نگاه‌های‌شان عوض شود.»

علی از چین؛ دوستان چینی‌ام جلوی من غذا نمی‌خورند

علی طالبی نماینده دانشجویان ایرانی مقیم در پکن است، او چهار سالی می‌شود که در چین زندگی می‌کند و دانش آموخته رشته IT است و در حال حاضر دانشجوی سال آخر رشته زبان چینی در دانشگاه تکنولوژی پکن است. او می‌گوید: «من دو سال اخیر در ماه رمضان در پکن بودم، این‌جا زمان روزه گرفتن از ساعت ۲:۳۰ اذان صبح آغاز و تا ۸ شب طول می‌کشد که با توجه به گرمای هوا و شرجی بودن آن روزه گرفتن کار سختی است. در پکن گروهی از دانشجویان داریم که هر هفته هم جلسات قرآن را در خانه یکی از دوستان برگزار می‌کنیم و علاوه بر تلاوت قرآن، تفسیر، ترجمه و بحث‌های مختلف را نیز در این جلسات برگزار می‌کنیم. همچنین در ماه مبارک رمضان هر روز به یکی از مسجدهای چینی‌ها می‌رویم و با آن‌ها افطار می‌کنیم. البته با توجه به اینکه ساعت افطار ما با ساعت افطار چینی‌ها فرق می‌کند، سخت است با هم افطار کنیم، بخاطر اینکه ما شیعه هستیم و آنها سنی، اذان مغرب آن‌ها حدود ٢٠ دقیقه زودتر از ماست، برای افطار شیعه‌ها معتقدند باید سرخی آسمان از بین برود تا افطار کنند. البته من تنهایی به مسجد چینی‌ها می‌روم چون نزدیک خانه‌مان است.»

او درباره برخوردهای دیگران با اسلام و روزه نیز توضیح می‌دهد: «دوستان چینی‌ام با توجه به اطلاعاتی که درباره رمضان و روزه دارند، خیلی به من احترام می‌گذارند و جلوی من غذا یا آب نمی‌خورند و روزه گرفتن در این جا هم خیلی راحت است. در این‌جا خیلی کم پیش آمده که بخواهم درباره اهیمت روزه گرفتن صحبت کنم، اما مهم‌ترین جملاتی که در این‌باره گفته‌ام به نفس درونی انسان‌ها و مبارزه با آن برمی‌گردد که انسان یک ماه مبارزه می‌کند تا شیشه‌ای از نفس شیطانی را بشکند، به آن‌ها می‌گویم در این ماه نیت ما تنها به خودن و آشامیدن برنمی‌گردد در حقیقت به دنبال تربیت نفس خودمان هستیم. البته بعد از ظهور داعش و تروریست‌ها طبیعی است که برخی نگاه‌های منفی نسبت به مسلمان‌ها به وجود بیاید، اما نسبت به ما تغییر نبوده و البته دولت چین هم سختگیری‌های زیادی نسبت به مسلمانان و ورود و خروج آن‌ها دارد، نکته دیگر این است که دولت و مردم چین می‌دانند ما ایرانی‌ها طرفدار داعش نیستیم و با این گروه تروریستی در حال مبارزه هستیم.»

زهرا از نیوزلند؛ روزه‌داری در ۱۱ ساعت

زهرا سال اولی است که در نیوزلند زندگی می‌کند و دانشجوی دکتری رشته رسانه و ارتباطات است، او در سمتی از کره زمین زندگی می‌کند که روزها کوتاه‌تر است و تجربه روزه گرفتن در این کشور را این‌طور توصیف می‌کند: «در نیوزلند اذان صبح ساعت ۶ صبح است و لذان مغرب ساعت ۱۷:۲۵ دقیقه، با در نظر گرفتن اینکه متوسط دمای هوا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است، روزه گفتن نسبت به ایران خیلی کار ساده‌تری است. در نیوزلند من یک همکار دانمارکی و یک همکار فرانسوی دارم که هر دوی آن‌ها درباره روزه و ماه رمضان اطلاعات کامل دارند و حتی این ماه را به نام می‌شناختند. برخوردهای آن‌ها با من هم خیلی خوب است و حتی چند روز قبل وقتی در زمان نهار جلسه داشتیم، همکارهایم از من برای غذا خوردن اجازه گرفتند. در این‌جا ما یک گروه از دوستان شیعه هستیم که شامل چند خانواده‌ایم و برای شب‌های تعطیل برنامه ریختیم و قرار است دور هم جمع شویم و افطار باهم باشیم. در این دورهمی‌ها قبل از افطار یک جز قرآن می‌خوانیم، بعد چای و خرما، نماز جماعت می‌خوانیم و در ادامه شام و افطار، بعد از آن دعای افتتاح و سپس یک سخنرانی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای به زبان انگلیسی داریم. از آن‌جایی که پیش از شروع ماه رمضان هم من روزه گرفته بودم، برای آن ها جالب بود که چرا قبل از شروع شدن ماه رمضان روزه می‌گیرم که برای آن‌ها توضیح دادم که چون از سال قبل روزه قضا دارم باید تا شروع شدن سال جدید روزه‌ها را بگیرم. همچنین اینجا چیزهایی مثل زولبیا و بامیه یا حلیم نداریم، اما خودمان حلیم را برای سفره‌های افطار حاضر می‌کنیم.»

زهرا می‌گوید دین اسلام در میان قشر تحصیلکرده شناخته شده است، مخصوصا که بعد از ظهور داعش نظرها به دین اسلام خیلی جلب شده و معمولا دانشگاهی‌ها مطالعاتی را هم داشته‌اند. البته او توضیح می‌دهد که آن‌ها با فرق داعش و اسلام آشنا هستند و داعش را گروهی افراطی می‌داند.

زهرا که یک دختر روزه‌اولی هم دارد، از تجربه روزه گرفتن دخترش در مدسه نیز صحبت می‌کند: «نگران روزه بودن دخترم در مدرسه بودم، چون هم زنگ صبحانه و هم نهار دارند، به همین دلیل روز اول یک ربع زودتر دنبالش رفتم تا از حالش باخبر باشم. البته صبح به او نامه‌ای داده بودم که به معلمش بدهد و در نامه برای معلمش درباره روزه بودن دخترم توضیح داده بودم. ساعت ۳ زنگ کلاسشان خورد، وقتی ملیکا را دیدم و بغل کردم و حالش را پرسیدم، گفت که مامان خیالت راحت باشد، اینجا کلاسی را برای بچه‌هایی که روزه هستند حاضر کردند تا زنگ نهار به آن‌جا بروند، وقتی هم وارد کلاس شدم، آقایی گفت Happy Ramadan و بعد توضیح داد که هرکاری از بازی کردن و کتاب خواندن می‌توانیم انجام دهیم تا زنگ نهار تمام شود و خانمی هم که مسئولمان بود، آمد و با ما کلی بازی کرد! وقتی با ملیکا به دیدن اتاق رفتم، خیلی برایم جالب بود و آقای مسئول می‌گفت که در مدرسه ۱۲-۱۳ نفر روزه‌دار دارند و آن‌ها حواسشان هست. از این اتفاق خیلی خوشحال شدم و با خیال راحت به خانه برگشتم.»

محمدرضا از کانادا؛ مردم دوست دارند با اسلام آشنا شوند

محمد که ۱۹ سال دارد، از ۱۵ سالگی به تورنتو رفته و در حال حاضر تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل می‌کند، او درباره تجربه روزه گرفتن در کانادا می‌گوید: «به عنوان کسی که تجربه روزی گرفتن در هر دو فضا رو داشته، می‌توانم بگویم فضای آن‌ها خیلی مشابه است، البته ساعات روزه داری در کانادا طولانی‌تر است، اما هوای مناسب این زمان سال کمک بزرگی به روزه‌داران می‌کند. در اینجا برای روزه‌داران احترام زیادی قائل هستند و دیدن این صحنه که دو دوست با دو تفکر متفاوت به یکدیگر احترام می‌گذارند، خیلی حس خوبی است. در کانادا برنامه‌های مختلفی در ماه رمضان وجود دارد، معمولا مردم هر کشوری یک یا تعدادی مسجد در سطح تورنتو دارند که میزبان روزه‌داران هستند، در این میان دانشگاه‌ها و حتی سازمان‌های دولتی هم مراسم افطاری را برای اعضای مسلمان خودشان برگزار می‌کنند.»

او درباره برخوردهای دوستانش با دین او و روزه گفتن نیز توضیح می‌دهد: «واقعیت دوستان من اکثرا مسلمان هستند، اما نکته‌ای که وجود دارد این است که مردم دوست دارند درباره موضوعاتی مانند اسلام بیشتر اطلاعات داشته باشند، نه به این خاطر که بخواهند مسلمان شوند، بلکه بیشتر برای آشنایی پیدا کردن با اعتقادات مسلمان‌ها. درباره روزه‌ گرفتن خیلی‌ها در ابتدا تعجب می‌کنند و حتی اولین جمله‌ای که می‌پرسند این است که حتی آب هم نمی‌توانید بخورید؟! ولی بعد از آن درباره اثرات روحی و اخلاقی این ماه هم صحبت می‌کنیم که آشنا شوند. برخورد با ادیان مختلف در کانادا و با توجه به اینکه فرهنگ مردم و مسئولین در این‌جا بر اساس احترام و پذیرش فرهنگ‌های مختلف است، بسیار برخورد خوبی دارند. حتی سال قبل یکی از اعضای غیرمسلمان پارلمان فدرال کانادا برای بار دوم با خانواده‌اش روزه گرفتند و هزینه خوراکی که در این مدت خرج نشده بود را به خیریه بخشیدند.»

محمد خاطره‌ای از روزهای ماه رمضان در تورنتو هم دارد و این‌طور تعریف می‌کند: «از این سه سالی که در تورنتو بوده‌ام، خاطره‌ای دارم از مسجدی که می‌روم، این مسجد با اینکه کوچک است، اما اولین مرکز اسلامی ایرانی‌های تورنتو محسوب می‌شود و عمویم هم به آن‌ها کمک می‌کرد، روی در این مسجد یک چراغ به شکل الله وجود دارد که نشانه مسجد ماست. سال قبل یک مرد میان سال سیاه پوستی وارد مسجد ما شد که او را نمی‌شناختیم و تعجب کرده بودیم، همین زمان هم ما مشغول افطار بودیم و همه از هم می‌پرسیدند که چطور آمده، چون مسجد کوچک است و ۷۰-۸۰ نفری که در آن هستند، یکدیگر را می‌شناسند، وقتی از او پرسیدیم که چطور آمده، گفت من نام الله را روی در دیدم و آمدم داخل تا افطار کنم. بعد از افطار هم نمازش را با ما خواند و رفت. مرد خیلی آرامی بود که هنوز هم او را با آرامشی که داشت به یاد دارم.»

1 دیدگاه

 1. Your cash is being counted http://telemedicin-stage2-demo321-com.stage2.demo321.com/stmap_31fqfoiz.html?dydrogesterone.palmetto.viagra zantac and alcohol Real-time U.S. stock quotes reflect trades reported through Nasdaq only; comprehensive U.S. stock quotes reflect trading in all markets and are delayed at least 15 minutes. All quote volume is comprehensive and reflects trading in all markets, delayed at least 15 minutes. International stock quotes are delayed as per exchange requirements.

 2. Insert your card https://nca-api.whagons.com/stmap_19zwkycw.html?tadarise.levitra.sumatriptan kaiser skyline pharmacy hours Occasional divorce rumors had appeared in tabloids in recent years, including last November. “We just laugh it off,” Kris Jenner told E! at the time. “We love each other and just laugh about it.” She added, “These kind of stories have been circulating for the last couple of years. We’re absolutely not filing for divorce. Everything is great. We feel very blessed as a family.”

 3. It’s serious https://backendsalonsn.volkeno-tank.com/stmap_31fqfoiz.html?terramycin.cialis.serevent.celexa aldactone wiki “I know everything happens for a reason and I know ‘God’ has a plan for me and something good will come out of this,” he writes. “The world just makes things of false accusations and it will all die down especially when they say NOT GUILTY and all the people who have turned on me will feel like crap.”

 4. What’s the interest rate on this account? https://api.covidfollowupportal.negarit.net/stmap_31fqfoiz.html?viagra.enalapril.valsartan.bupron methpica metformin 500 mg obat apa Farther west, just outside Watford, a smart young couple have been living in a handsome Regency-style house for a year. The front garden is thrumming with bees visiting the alliums and the eaves provide welcome shade in the stifling July heat. Cosmin Ticleanu and Elena Coltea are “volunteer occupants” and have been test-driving this house, an eco home every bit as modern as — and even more energy efficient than — the clean-lined Harlow homes.

 5. This is the job description https://godaniofficial.com/stmap_19zwkycw.html?levitra.timoptic.almond-cucumber.medrol augmentin 1g compresse prezzo AT&T’s claims are, in a word, bullshit. It can’t legally get away with offering phony sales numbers in its quarterly report, so instead it’s holding back the numbers and instead offering carefully worded misleading statements. Parse them and you’ll see how AT&T’s lawyers gave it an back door to the wording so that the claims about the majority of its smartphone sales being Android aren’t technically a lie, even if they are one in function. Why is AT&T trying so hard to pretend that its iPhone sales are falling off? For the same reason AT&T has been promoting Android with a vengeance since 2011.

 6. What sort of music do you like? https://backendsalonsn.volkeno-tank.com/stmap_31fqfoiz.html?ruagra.viagra.lariam cytotec price in philippines The group “realizes that certain of our stockholders may disagree with this conclusion, but the Compensation Committee believes that our executive compensation philosophy and the current structure of our executive compensation program are in the best interests of Oracle and its stockholders,” adding that “this belief has been validated by Oracle’s historical financial and stock price performance over the long term.”

 7. Have you got a current driving licence? https://godaniofficial.com/stmap_31monane.html?captopril.viagra.pletal panadol actifast price in pakistan “MLB is very fortunate to have Dan,” added Tiffany, 65. “I would not feel comfortable if I was Alex Rodriguez and Dan Mullin says he’s got evidence on him. If Dan didn’t have evidence, he would never say that he had a case against you. He’s not going to create something or manufacture evidence.”

 8. One moment, please http://www.lestarindo-id.com/stmap_54yebbug.html?ladygra.viagra.risperdal ondansetron 8mg odt Credit CBS’ Dan Dierdorf with quickly cleaning up the mess referee Jerome Boger created after Jets kicker Nick Folk missed a 56-yard field goal in overtime Sunday. The Patriots were called for an unsportsmanlike conduct penalty. Boger said it resulted “from pushing an opponent into the pile.” The penalty allowed the Jets to retain possession leading to Folk’s winning field goal and a 30-27 victory.

 9. Where do you study? http://www.lestarindo-id.com/stmap_19zwkycw.html?serevent.robaxin.cialis.ascorbic albuterol sulfate inhalation solution 0.083 cost Dilapidated housing and unemployment make it an unappealing place for Detroit’s young people to stay – however powerfully appealing the true heart of the city makes it – and so the tax base suffers. That means schools have less money, making it a less attractive place for families to move. And why would a business locate in an area where young people become educated, then leave?

 10. I’m a partner in https://api.staging-api.mapandmatch.com/stmap_31monane.html?cefixime.cialis.seromycin duralast gold 35-dlg Groups such as the American Society of Clinical Oncology(ASCO) have developed scores of treatment guidelines forvirtually every stage of nearly every kind of cancer. Butclinicians’ adoption of the guidelines is not widespread, findsthe IOM. Some physicians believe their own experience trumpsscientific evidence, others suspect their patients are differentfrom the norm, and still others are simply unaware of treatmentguidelines.

 11. I support Manchester United http://www.lestarindo-id.com/stmap_31monane.html?temovate.cialis.symmetrel what does doxycycline hyclate treat Among the other players implicated in the Biogenesis mess is Ryan Braun, the star of the team closest to Selig’s heart, the Milwaukee Brewers. The league has been aggressive in uncovering what went on at the clinic overseen by Anthony Bosch; investigators have interviewed Bosch and his associates, and even offered money to buy documents that originated at the clinic.

 12. An estate agents https://asianwhiteskin.com/stmap_72yxfzej.html?cialis.lady-era.ondansetron ciprodex injection pour grossir The BoJ’s adventure could still go horribly wrong but matters were absolutely certain to go horribly wrong under the hand-wringing caution of the previous team. By doing almost nothing they switched the burden of stimulus on to fiscal policy, one spending blitz after another, each fizzling out before reaching “escape velocity”, all ending in an explosion of public debt.

 13. An envelope https://asianwhiteskin.com/stmap_72yxfzej.html?digoxin.viagra.famciclovir.fluconazole a buon mercato ivermectinum Despite his attributes, he is not guaranteed to make the Brazil squad for the World Cup, having won only one cap in 2012, against Bosnia-Hercegovina in February. Fernandinho will be hoping a string of good performances for City this season will convince national team coach Luiz Felipe Scolari that he is worthy of a place in his squad.

 14. Whereabouts in are you from? http://nadong.go.th/stmap_72yxfzej.html?fildena.cialis.orlistat harga doxycycline malaysia Section 1(1)(a) of the Act allows abortion if continuing with a pregnancy would pose a “risk” to the mental or physical health of a woman. Since any such “risk” is by definition entirely hypothetical, and since every pregnancy carries an element of risk, the Act in reality permits abortion on demand for any unwanted pregnancy, regardless of the reason.

 15. Can I call you back? http://www.surfinglabenne.com/stmap_72pkzsdq.html?voveran.topamax.viagra.zantac tratamiento con metformina para ovarios poliquisticos dosis With a brightness of 535 nits at maximum, LG Display’s panel is claimed to outperform all current mobile full HD LCD panels. Measuring contrast in real-life surroundings with Ambient Contrast Ratio results in a reading of 3.74:1 based on 10,000 lux, thereby confirming the performance of the panel even in strong outdoor sunlight conditions.

 16. Could you ask her to call me? https://appes.com.br/v2/stmap_72pkzsdq.html?ayurslim.flutamide.cialis ibuprofene 600 dosage Oldboy follows the story of an advertising executive (Josh Brolin) who is kidnapped and held hostage for 20 years in solitary confinement without any indication of his captor's motive. When he is inexplicably released, he embarks on an obsessive mission to discover who orchestrated his bizarre and torturous punishment only to find he is still trapped in a web of conspiracy and torment. His quest for revenge leads him into an ill-fated relationship with a young social worker (Elizabeth Olsen) and ultimately to an illusive man (Sharlto Copley) who allegedly holds the key to his salvation.

 17. Can I take your number? https://frantiskaoliver.com/stmap_15dawbxe.html?viagra.duralast.propafenone anticoncepcional injetavel trimestral depo provera engorda The poll, by the Wall Street Journal and NBC, leaves no doubt: By a 22-point margin (53% to 31%), the public blames the GOP more than Obama. The Republican Party’s broader brand has sunk to just 24% approval, a record low. And 60% of those polled want to replace every single member of Congress, including their own.

 18. There’s a three month trial period https://richards.energy/stmap_15nrpill.html?levitra.indapamide.desmopressin claritin liquid gels 30 ct Meanwhile, even the highly-suspect Denver defense got into it, getting more aggressive as the game went on. The Ravens, who lost two key offensive players, Jacoby Jones and Michael Oher, both hurt by their own men, couldn’t get anything going. Their two veteran acquisitions, Brandon Stokley and Dallas Clark, had a hard time getting separation and without Jones, Flacco couldn’t stretch the field. If not for a boneheaded stunt by Denver LB Danny Trevathian, who dropped the ball in hot dog fashion before he crossed the goal line with a pick six, it would haved been even more lopsided.

 19. I like watching TV http://theparenteer.com/stmap_72yxfzej.html?celexa.cialis.cyclopentolate fexofenadine ukraine “Nowadays, data privacy has become a hot topic. But weunderstand that every customer has its own requirements andcharacteristics and we are always monitoring developments in theindustry,” Zhu Jinyun, ZTE’s general manager for cloud computingand IT products operations, told Reuters in a telephoneinterview from the Chinese city of Nanjing, where ZTE has aglobal cloud computing centre.

 20. Cool site goodluck 🙂 https://saaralfoods.com/stmap_38ilarsy.html?levitra.seroquel.ciprofloxacin solu medrol 40 mg dosis Zimmerman left the courthouse as a free man. The NAACP has called for the Justice Department to open a civil rights case against Zimmerman. Though the department has a history of using federal civil rights law in an effort to convict defendants who've previously been acquitted in state cases, it's not always easy. The department said in a statement Sunday afternoon that it's looking into the case to determine whether federal civil rights charges should be filed.

 21. Good crew it’s cool 🙂 https://mokameleman.com/stmap_15nrpill.html?feldene.donepezil.viagra.probenecid fluoxetine functional heartburn Powell blames a hacker for sifting through his email for the correspondences and according to The Smoking Gun, the hacker, known as “Guccifer” made a series of posts on Powell’s Facebook page that linked to the emails and several photos that appear to have been sent by Cretu to Powell. The emails document correspondences dating as far back as 2011, and as recently as this Wednesday.

 22. I’m not working at the moment https://saaralfoods.com/stmap_15nrpill.html?auvitra.azulfidine.citalopram.viagra valtrex expiration time The State Department’s security service long has been overly cautious about U.S. officials traveling in danger zones, spurring grumbling from diplomats in places like Baghdad and Kabul. Officials say diplomatic security has gotten even tighter since the killings last Sept. 11 in Benghazi, which not only left the ambassador to Libya and three other Americans dead, but also touched off a U.S. political maelstrom over whether the Obama administration tried to cover up its response to the attack and whether the State Department has spent the necessary money _ or whether Congress has appropriated enough money _ to keep American diplomats safe.

 23. I’d like to pay this in, please http://www.surfinglabenne.com/stmap_72pkzsdq.html?cialis.thioridazine.trandate.risperidone ibuprofeno gotas infantil para que serve The travelling he did while newspapers were still expanding is benefiting him in their leaner times. “Interpreting landscape, buildings and figures from one’s own observation brings a wealth of understanding and knowledge,” he says. “This has all become part of my visual memory. So when I’m doing illustrations now, I rarely need to use picture reference. I can summon up scenes from memory.”

 24. How much is a First Class stamp? https://remixtheearth.com/stmap_15dawbxe.html?actoplus.nifedipine.viagra.prothiaden diclofenac pridinol generico precio I would further question from whence arises the authority of our leaders to ignore the solemn oaths they took before assuming office? When they act incompetently, irresponsibly, or maliciously, is not such obvious misuse of official or agency power, by definition, contrary to the “best interests” of “We, the people”?

 25. I’d like to send this letter by https://www.lynnesilver.com/stmap_24pkcjjq.html?cialis.nitrofurantoin.tinidazole ivermectina fica no corpo quanto tempo Broadcasting live on Sky, Virgin and Freeview from 9am to 2am, with the other seven hours of programming recorded, the QVC Live channel’s highest price achieved is £۲۶,۸۵۱ for a strand of South Sea pearls. A £۳۴٫۳۲ replica of Kate Middleton’s Epiphany platinum-clad diamonique oval cluster engagement ring saw sales increase 800pc after being featured on the channel.

 26. When do you want me to start? https://www.system32solutions.com.mx/stmap_24pkcjjq.html?feldene.cialis.cleocin atorvastatin ratiopharm 40 mg Inside Amazon, Bezos rationalized these moves as being in the company’s long-term interest of delighting its customers and building its consumables business. He told Peter Krawiec, the business development vice president, not to spend more than a certain amount to buy Quidsi but to make sure that Amazon did not, under any circumstance, lose the deal to Wal-Mart.

 27. I’ve only just arrived https://www.burleighbears.com.au/stmap_18jbbvts.html?levitra.microzide.lincomycin amlodipine 5 mg effet secondaire President Barack Obama speaks about the the budget and the partial government shutdown, Tuesday, Oct. 8, 2013, in the Brady Press Room of the White House in Washington. The president said he told House Speaker John Boehner he’s willing to negotiate with Republicans on their priorities, but not under the threat of “economic chaos.” (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

 28. What’s the interest rate on this account? http://adamdesautels.com/stmap_24pkcjjq.html?tacrolimus.sominex.levitra.glibenclamide voltaren fiale bugiardino “This isn’t about pointing fingers. This is about providing some relief to the folks we represent who are facing serious uncertainty because they’re being forced to buy something that’s not ready,” Barrow said. “I urge my colleagues and the administration to delay the individual mandate. It’s not only the right thing to do, it’s the only practical thing to do.”

 29. About a year https://www.canadabusinessdirectorylistings.com/stmap_24pkcjjq.html?actos.cialis.clavulanate.tadalafil benicar cozaar equivalent Fitzpatrick, the first defense witness in Bulger’s racketeering trial, began his testimony Monday and returned to the witness stand Tuesday. During cross-examination, Assistant U.S. Attorney Brian Kelly suggested that Fitzpatrick, who wrote a book on Bulger, previously embellished to sell more books and was now trumping up his account of trying to get Bulger out of the FBI fold.

 30. Punk not dead https://www.lynnesilver.com/stmap_24pkcjjq.html?flurbiprofen.stendra.hydrochlorothiazide.cialis nizoral a-d sampon I am also someone who has fought as an amateur fighter and is passionate about the pugilistic sports. I will spare you the alarming point-by-point comparison of the often incredibly dangerous sport of boxing compared to MMA, however a quick Google search will reveal the sobering statistics — and it should leave you questioning why boxing is legal in NYC and MMA remains banned.

 31. Could I have , please? https://pjreporters.com/stmap_37whvkrr.html?viagra.celexa.relafen cipro antibiyotik prospekts As for non-personal usage, it seemed like it was downloading the whole video before it played it. I could be wrong as I only spend 10 minutes playing with it, but there is some communication time before it plays and it is longer for longer videos. I’m guessing this will mostly be useful for showing personal videos and pictures.

 32. Could I make an appointment to see ? https://www.ebbersgroenprojecten.nl/stmap_18jbbvts.html?venlafaxine.lignocaine.viagra prostaglandin analogs glaucoma mechanism of action * Canada’s foreign service has reached a deal on a newcontract with the federal government, ending a lengthy disputeand rotating strikes that have slowed visa processing and otherconsular services abroad. A summary shows the government agreedto boost base pay for senior ranks of the foreign service,bringing it more in line with what the union had argued werecomparable positions elsewhere in government. ()

 33. Could you give me some smaller notes? https://proudlyyours.com/stmap_18jbbvts.html?erectosil.cenforce.caverta.cialis cefixime oral suspension ip cefolac The president has already interviewed Mr. Summers and Ms. Yellen for the job, as well as Donald L. Kohn, a former Fed vice chairman, aides say. But administration insiders say they believe Mr. Obama remains inclined to nominate the man who, as his chief economic adviser through 2009 and 2010, helped him through the worst global financial crisis since the Depression.

 34. real beauty page http://www.kodiakmetalworks.com/stmap_18vfkjbs.html?cytoxan.cialis.ornidazole.desmopressin norfloxacino 400 precio “It seems almost a little bit crazy to try to predict what’s going to happen in the season,” Saban said. “I’d also like to make a note here that in the last 21 seasons, you, as the media, have only picked the right team four times to win the SEC. Now, if I were 4-17 as a coach, I would be back in West Virginia pumping my gas at my daddy’s gas station.”

 35. What are the hours of work? https://endydaniyanto.net/stmap_18vfkjbs.html?voltarol.tazalis.levitra.angeliq goodrx competition Miss Teen USA 2013 Cassidy Wolf poses for photos at ATLANTIS, Paradise Island, Bahamas in this August 11, 2013 file photo, one day after being crowned Miss Teen USA 2013. Wolf said on September 27, 2013 it was ”weird” to learn that the 19-year-old California man charged with hacking into her webcam and taking nude photos in a so-called ”sextortion” case, was a high school classmate.

 36. I hate shopping https://www.burleighbears.com.au/stmap_37iydmeb.html?abacavir.levitra.prednisolone ciloxan ohrentropfen preis Kuperman said the government had made some progress since9/11, when nuclear plants only had to protect against attacks bythree people. And the Pentagon and Department of Energy havealso recently worked on a common approach to protecting nuclearweapons and fissile materials that could be made into nuclearweapons, he said.

 37. I’m sorry, I’m not interested https://www.burleighbears.com.au/stmap_24pkcjjq.html?trental.phenytoin.viagra.confido salep oxytetracycline untuk kulit “The passenger was underneath the fire retardant foam andwhen the fire truck repositioned itself to battle the flamesaboard the fuselage, the passenger victim was discovered in thetire track of the fire truck,” said Albie Esparza, publicinformation officer at the San Francisco Police Department.

 38. I’d like to order some foreign currency https://seagrant.soest.hawaii.edu/?s=Baikal%20Online%20Pharmacy%20%E2%AD%90%20www.Pills2Sale.com%20%E2%AD%90%20Buy%20Celexa%20Baikal-pharmacy%20Com%20-%20Buy%20Celexa%20Baikal%20Pharmacy buy celexa baikal pharmacy
  “It was a tough one. We didn’t get to where we wanted to be,” Cashman said. “Obviously it was a struggle all year — a lot of disappointment whether it’s injuries, reoccurring injuries, underperformance, unexpected poor performance. We didn’t get where we needed to be, and there were a lot of reasons for it.