هماوردگاه

دیدگاه هاو تجربه های مربیان سرشناس فوتبال

دیدگاه های مختلف مربیان سرشناس فوتبال

تجربه های اوتمارهیتسفلد از یک عمر مربیگری:

 

 

* خستگی و روحی ناشی از كار  مسئله ای رایج است. بیشتر از آنچه فكر می كنید.این مسئله از مسائل زندگی در دوران مدرن است.

* آخرین لحظات مسابقه ، مهم ترین و سخت ترین لحظات بازی است.وقتی هیجان و تنش در یك مسابقه اوج می گیرد و فشار روحی به بالاترین اندازه ممكن می رسد وقتی كه هر ان نزدیك است یكی از دو دروازه باز شودآن وقت هر ثانیه اهمیت دو چندانی پیدا می كند. در این لحظات هر تصمیمی كه بگیریدمی تواند فورا نتیجه را عوض كند.

* بازیهای فینال سرمنشا لذت یا سرخوردگی است و در عین حال همیشه یك مسابقه ویژه است.

* شجاعت باعث تصمیم گیری میشود. تصمیم شجاعانه وقتی نتیجه می دهدكه منطق هم در كار باشد. شجاعت غریزه و ناخود آگاه شما را زنده می كند.

* فوتبال و ریاضیات با هم مرتبط هستند. من سابقه آموزش ریاضیات را هم داشته ام . شما اگر با ریاضیات كاملا آشنا باشید ذهن بازتری داریدو راحت تر می توانید با مسائل روبه روشوید.

* بازیكن و مربی با هم دوست نیستند این حرف اشتباهی است. مهم این است كه یك نفر اعتبار و منزلت بسیار زیادی داشته باشد و دو طرف به هم احترام بگذارند.

* رفتار و اخلاق مهمترین اصول زندگی است.اگر شما با نجابت و احترام بزرگ شده باشید می توانید در زندگی به هر موفقیتی برسید.رفتار كسی كه این چنین تربیت شده باشد، رفتارش همان رفتار منصفانه و جوانمردانه است و همان برخورددرستی است كه كسی باید در قبال دیگران داشته باشد.

* هر مربی باید به جایگاه و وظیفه ای كه دارد آگاه باشد.هرمربی الگویی است برای بازیكنان و همه اعضای تیم. رفتار او در حقیقت به زندگی بقیه جهت می دهد. در عین این كه باید حد و اندازه اش را بشناسد. نباید دچار خود بزرگ بینی شود و اهمیتی بیش از حد برای خود قائل شود.

* انگلیسی ها یك جمله معروف دارند (( بازگشت به ریشه )) شخصا به این جمله اعتقاد دارم . هر وقت بتوانم به شهری كه آنجا بزرگ شدم می روم.

* بلند پروازی و آرزو چیزی است كه با ان به دنیا می آیید.اهداف مثبت می تواند انگیزه بخش و باعث حركت روبه جلو باشد. البته مهم این است آرزو و بلند پروازی در كنترل انسان باشد.

* كینه به دلم راه نمی دهم ، آدم صبوری هستم  و به خوبی مدارا می كنم. می توانم فورا بدی ها را فراموش كنم. همه لیقات این را دارند كه برای دومین بار به آنها فرصت داده شود.

* هر كس زندگی خودش را می سازد.همه با توجه به تصمیمی كه در هر لحظه از زندگی شان می گیرند مسیر زندگی شان را عوض می كنند. هیچ چیزدیگری در زندگی آدمها به این اندازه دخیل نیست.

* ایمان به خدا بسیار مهم است. ایمان یكی از مهم ترین ویژگی های زندگی ام است. ادم حتما نباید هر یكشنبه به كلیسا برود كه مومن باشد. قدردانی از خداوند بخشی از كارهای روزانه ام محسوب مس شود.من از خدا فقط برای این كه اجازه داده زندگی كنم تشكر می كنم.

* همه ما اشتباه می كنیم . مهم این است كه نسبت به زندگی و درس هایی كه به ما می دهد آدم بازی باشیم و همیشه مشتاق یادگیری باشیم. هیچ كس كامل نیست. در فوتبال هم راهها و احتمالات زیادی برای پیروزی و موفقیت هست. همیشه تیم های كامل و بی عیب برنده نمی شوند.

دیدگاه های فرانک دی بوئر درباره فوتبال:

((بازیكن باید از مربی حساب ببرد))

 

 

* حدود ۵ سال پیش بود كه كار آموختن مربیگری و حضور در كلاسهای آن و كسب مدارك لازم را شروع كردم . در آن زمان ترجیح دادم فقط با جوان تر ها كار كنم چون بیشتر آموزش پذیر هستندو مثل یك خمیر به شكل های مختلف در می آیند.معتقد بودم در این حرفه باید قدم قدم بالا آمدو ابتدا چند سال در رده سنی جوانان كار كرد و سپس به بزرگسالان رسید .

* برای موفقیت در این حرفه باید برنامه های بسیار دقیق و ظریف داشته باشید و از هیچ چیز غافل نشوید. حتما دستیاران خوب و متعددی هم داشته باشید تا هر یك گوشه ای از این كار بزرگ را بگیرند.

* یك تفاوت عمده بین سیستم های تمرینی جوانان و بزرگسالان ؛ طول مدت تمرین و شدت آن است.در رده بزرگسالان جدی تر و وسیع تر است.

* یك تیم باید هرهفته قدمی در راه پیشرفت تاكتیكی برداردو هر چیزی را به سقف و مرز آن برساندو مثل یك بركه راكد نباشد. این بسیار مهم است كه در طول هفته چطور تمرین می كنید.سختگیر و واقع گرا هستیدیا تیم را در یك حالت راحتی كاذب و بدون فشار تمرین می دهیدزیرا هر مسابقه ای در پایان هفته محصول كاری است كه در طول هفته انجام داده اید.

* جوانان امروزه به كلی متفاوت با نسل های قبلی هستندو هرسال نیز این امر تشدید می شود.این روزها هیچ فوتبالیست جوانی را بدون دو سه موبایل و یكی دو ماشین آخرین مدل نمی بینید. احساس مسئولیت چیزی است كه فراتر از من به عنوان یك مربی تیم فوتبال ؛ جامعه باید به بچه ها تفهیم كند كه متاسفانه این گونه نیست.

* اولین اصل برای اجرای فوتبالی شناور تصاحب توپ و در اختیار داشتن كنترل برمیدان و مالكیتی بیشتر از حریف در اكثر اوقات است. ولی این نیز به تنهائی كافی نیست . شما باید فن حركت سریع از عقب به جلو و تبدیل از حالت دفاع به حمله را بشناسیدو هر حركتی را در این ارتباط با بیشترین سرعت انجام دهیدتا حریف فرصت بازیابی خود را نداشته باشد.

* برای تبدیل شدن به یك مربی بزرگ نباید حتما یك بازیكن مشهور بوده باشید . توفیق های اندك مورینیو ، فرگوسن و فن خال در زمان بازیگری شان و تبدیل شدن به مربیانی بزرگ نشانگر همین مسئله است. آنها هیچ یك در دوران بازیكنی به درجات بالائی نرسیدنداما مربیانی بزرگ شدند.بنابراین اول باید برنامه داشته باشید و به لحاظ فهم استراتژیك فوتبال و ادوات آن در سطح بالائی قرار گیرید.

* وقتی بازیكن هستید فقط به خودتان فكر می كنید زیرا باید وظایفتان را در قبال تیم از این طریق و با آمده نگاه داشتن خودتان انجام دهیداما زمانی كه مربی می شوید حكم و حالت یك پدر را برای كل نفرات تیم تان كه بین ۲۵ تا ۳۰ نفر هستند پیدا می كنید و باید به همه امور آنها سركشی و هر چیز را بررسی كنید تا سر جایش باشد. باید مراقب باشید تا غذای رژیمی و درست بخورند و استراحت شان به اندازه باشد و حتی رویدادهای زندگی خصوصی و خانوادگی شان را مهار كنید تا جراحت روحی به انها وارد نشود زیرا لطمات آن به تیمتان می خورد.

دیدگاه فلیکس ماگات در مورد فوتبال:

تلاش هرگز بی فایده نیست

 

وقتی سی سال پیش برای هامبورگ بازی می كردم یاد گرفتم چطوری به اوج برسم. راهش ساده بود.آمادگی بدنی و نظم و ترتیب.از وقتی هم كه سرمربی بوده ام همین نكات را در تیمهایم رعایت كرده ام.

سرمربی تیم ، پدر تیم

الان به بازیكنانم همیشه می گویم به سرمربی اعتماد كنید.در غیر اینصورت راه پیشرفت شما سخت تر می شود.در حال حاضر مهمترین كار یك مربی همین است. این كه به بازیكنانش یاد بدهد چطور از اطلاعات مفید استفاده كنندو از جزئیات بی فایده صرف نظر كند. این من هستم كه مرتب نكات تازه ای در اختیار بازیكنانم می گذارم و تصمیم با آنهاست اگر بخواهند حرفهای من را گوش بدهند یا نه.

رویا پردازی نكنید

بگذارید طرفدران تیم و بعضی از مدیران تیم به دنبال رویا باشند. همیشه به بازیكنانم گفته ام با خواب و خیال زندگی نكنید. برای یك تیم حرفه ای خیلی مهم است كه بداند كجای كار است و برای رسیدن موفقیت چه كمبودهائی دارد . دائم حواستان باشد كه دور و برتان چه اتفاقی می افتد و شما باید در وقت مناسب چه تصمیم مناسبی بگیرید.

برگ برنده بودن بهتر است

با گل زدن معروف می شوید . گل زدن نقشی در رشد و پیشرفت شما ندارد اما شما را مشهور می كند و شما را به یك بازیكن خاص تبدیل می كند.

بالا و بالا رفتن

نقطه عطف كارنامه مربیگریم اشتوتگارت بود . تا ان موقع تیم هایی را به من می سپردند كه در حال سقوط بود . ولی بعد از این كه اشتوتگارت را به جام قهرمانی اروپا رساندم نگاهها به من عوض شد. الان همه باشگاههایی كه مرا می خواهند می دانند كه دیگر به مقام دومی هم راضی نیستم.

كارهرچه سخت تر ، بهتر

از مبارزه كردن و جنگیدن همیشه لذت برده ام . برای همین مرتیب به كوههای بلند صعود می كنم و در مسابقه های ماراتن شركت می كنم. همیشه به دنبال پیروزی و حركت رو به جلو بوده ام.

بخسیدن بخشی از زندگی

همه اشتباه می كنند . به آسانی اشتباه آدم هایی را كه می شناسم می بخشم. در اشتوتگارت كه بودم وقتی به بازیكنی كه مشغول بستنی خوردن بود گفتم خوردنی های پر كالری نخور او هم بستنی اش را طرفم پرت كرد. همه می دانستند كه اخراج می شود اما وقتی خود بازیكن فورا متوجه كارش شد و معذرت خواست همه چیز به حالت طبیعی برگشت.

فوتبال شما را به دنیای دیگری می برد

راستش را نمی دانم بدون فوتبال زندگی ام چطوری می شود. فوتبال همه چیز را برایم بهتر كرد.فوتبال زندگی را برایم هدیه كرد.

دیدگاه مورینیو درباره فوتبال:

 

* هر مربی فلسفه بازی خودش را دارد و همه چیز از این فلسفه تعیین می شود. از جمله شیوه بازی تیم ، شیوه مدیریت آن ، شیوه تمرین های روزانه و همه اینها باید خصوصیاتی در چارچوب هدفی مشخص باشد. برای پیشرفت خوب است كه الگوییی داشته باشید اما اگر می خواهید این پیشرفت تداوم داشته باشد باید به كار ویژه و تخصصی روی بیاورید و كپی كردن دائم شما را به جائی نمی رساند. به همین خاطر شما می توانید از كسانی كه سابقه خوبی دارند كپی كنید اما همیشه باید هویت شخصی در كارتان داشته باشید.

* من همیشه از خودم در كار توقع دارم. در اوایل كار چون بازیكن بزرگی نبودم و بدون سابقه بازیگری به مربیگری رقته بودم فشار زیادی را تحمل كردم و بعد از اینكه با پورتو قهرمان شدم از خودم می پرسیدم آیا این فشار مربیگری را می توانم در خارج از پرتغال تحمل كنم؟

* من برای هویت و فرهنگ تمام بازیكنان احترام قائل هستم و نمی خواهم به انها فوتبال بازی كردن یاد بدهم بلكه به آنها می آموزم چگونه در قالب یك تیم در زمین بازی كنند. آنها تك تك بازیكنان خوبی هستند و من به عنوان مربی تیم این وظیفه را دارم.

* به نظرم باخت شروع یك دوره جدید نیست بلكه پایان یك دوره قدیمی است و زمانی كه شما می بازید باید آن را پایان یك دوره خوب و بردهای شیرین بدانی.

کلام اخر:

اگر علاقه مند به فوتبال هستیید آی تی فوتبال با تشکیل دوره های مدیریت فوتبال ، ایجنت فوتبال ، گزارشگری فوتبال ، آنالیز فوتبال و… شما را در مسیر موفقیت و رسیدن به اهداف خود یاری و همراهی می نماید . اگر قصد شرکت در دوره های فوتبالی را دارید ما در آی تی فوتبال کنار شما هستیم.

ارتباط با ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :
کانال تلگرام itfootball_ir@ 
 اینستاگرام   itfootball.ir  
آپارات itfootball