هماوردگاه

حقوق ورزشی مرتبط با فوتبال چیست؟

مقدمه:

مشاور حقوقی فوتبال از جمله خدمات حقوقی و مشاوره‌ای است که به‌خاطر ماهیت خاص این نوع از ورزش به وجود آمده است.
امروزه اهمیت قراردادها در موقعیت‌های شغلی و کاری‌ بر تمامی افراد محرز شده است. به خصوص در شرایطی که افراد آشنا به قوانین و مقررات حوزه کاری‌شان نباشند حضور یک مشاور حقوقی امری بسیار مهم و ضروری تلقی می شود. ما در این مطلب به اهمیت نقش مشاور حقوقی فوتبال هنگام تنظیم قراردادها و رسیدگی به مشکلات و دعاوی در این حوزه می‌پردازیم.

حقوق ورزشی مرتبط با فوتبال چیست؟

به مجموعه قواعد و مقرراتی که بر روابط بین فوتبالیست‌ها، باشگاه‌ها و اسپانسرها حاکم می‌باشد حقوق ورزشی می‌گویند. آگاهی کامل فعالان ورزشی در زمینه مسایل تخصصی حقوق ورزشی به‌خصوص در زمینه ورزش فوتبال، امری الزامی است.

از آنجایی که فوتبال شامل جنبه‌های مختلفی از جمله قراردادهای ورزشی، آیین‌نامه‌های انضباطی فدراسیون‌ ملی و جهانی، کمیته‌های انضباطی و مراجع حل اختلاف می‌باشد به‌علاوه به علت تخصصی بودن این دست از مسایل، استفاده از یک مشاور حقوقی و یا وکیل معتبر و متخصص در زمینه حقوق این حوزه ورزشی به‌ویژه برای فوتبالیست‌ها امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.

لزوم حضور مشاور حقوقی فوتبال در تعامل با مربیان و بازیکنان خارجی:

بسیار پیش آمده که هنگام نزدیک شدن فصل نقل و انتقالات فوتبال، بازیکنان و مربیان خارجی حضور قابل توجهی در لیگ ایران پیدا می‌کنند و یا برعکس تعداد زیادی از بازیکنان فوتبال ایران در لیگ‌های اروپایی شروع به کار می‌کنند.
تمامی این نمونه‌ها جز مواردی است که لزوم رعایت مقررات حقوقی داخلی و بین‌المللی در قراردادهای ورزشی ایجاب می‌کند تا از این قوانین و مقررات آگاهی داشته تا مشکلات حقوقی که ممکن است گریبانگیر بازیکنان و باشگاه‌ها، محرومیت و غرامت‌های سنگین شود را به حداقل برساند.

یک مشاور حقوقی فوتبال می‌تواند هنگام تنظیم قراردادهای ورزشی شما راهنمایی کند تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید.

مشاور حقوقی فوتبال چه کمکی در تنظیم قرارداد می‌کند؟

در اکثر قراردادها به‌خصوص قراردادهای ورزشی اصطلاحاتی تخصصی به كار می‌رود كه عموم مردم با معانی آنها آشنایی ندارند . به طور مثال کسانی كه با حقوق سروكار ندارند، آشنایی با کلماتی همچون فسخ، تفاسخ و بطلان ندارند. این عدم اطلاع از معانی نه تنها در قراردادهای فارسی بلکه در مواردی كه یك متن قرارداد غیر از زبان فارسی تنظیم شده باشد، اهمیت و حساسیت بیشتری پیدا می‌كند. به همین دلیل بهره مندی از یک مشاور حقوقی كه با این اصطلاحات آشنایی کامل داشته باشد می‌تواند کمک خوبی در این راه باشد.
به‌علاوه در قراردادهای ورزشی با مربیان و بازیکنان خارجی که زبان قرارداد معمولاً انگلیسی است، در هنگام نگارش متن قرارداد باید کلمات و واژگان حقوقی را به‌کار برد که بین طرفین، هیچ ابهامی در این خصوص وجود نداشته باشد. در این حالت نیز در تنظیم قراردادهای خارجی فوتبال، باید به مشاوران حقوقی متخصص در زمینه امور قراردادها مراجعه شود كه قادر به ایفای هر دو نقش مترجم و متخصص حقوقی باشند.

علاوه بر این در انعقاد قراردادها بویژه قراردادهای فوتبال علاوه بر موارد مذکور باید از مشاوره یک مشاور حقوقی متخصص در زمینه حقوق ورزش نیز استفاده نمود. این وکیل متخصص نه تنها باید از آخرین تحولات حقوقی ورزشی در داخل کشور آگاه باشد همچنین از قوانین و مقررات فوتبال در سطح بین‌المللی نیز باید اطلاع داشته باشد.

مرجع صالح در رسیدگی به اختلافات و دعاوی مالی مربوط به فوتبال:

طبق رأی شعبه ۲۵ دیوان عالی کشور، رسیدگی به اختلافات و دعاوی مالی مربوط به ورزش فوتبال میان فدراسیون، اعضای حقوقی آن، بازیکنان، مربیان و آژانس‌ها در صلاحیت رکن قضایی فدراسیون فوتبال قرار دارد و محاکم دادگستری صالح به رسیدگی به این دعاوی نیستند. در بُعد بین‌المللی، دیوان داوری ورزش (CAS) برای کلیه ورزش‌ها و اتاق حل اختلاف فیفا (DRCویژه فوتبال، از مراجعی هستند که تحت شرایطی، اختلافات ورزشی موجود را حل و  فصل می‌نمایند.

مشاور حقوقی فوتبال چه کمکی می‌کند؟

تخصصی بودن فوتبال و حجم بالای گردش مالی و توجه جهانی به این ورزش سبب شده است که پرونده‌های این حوزه از دشواری‌های مخصوص به خود برخوردار باشد. لزوم دخالت یک وکیل و مشاور حقوقی متخصص در این حوزه که به تمام اطلاعات ورزشی احاطه داشته و آگاه باشد اهمیت زیادی دارد.

هرساله فدراسیون فوتبال به منظور جلوگیری از تبانی و رد و بدل شدن حق دلالی غیر مجاز در قراردادهای فوتبالی مبلغی را جهت سقف قرارداد بازیکنان فوتبال باشگاهی، تعیین و ابلاغ می‌نماید. ولی با این حال بسیاری از باشگاه‌های فوتبال حق و حقوق بازیکنان را پرداخت نمی‌کنند که این کار باعث شکایت به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌شود.
به همین دلیل بهتر استکه قراردادهای فوتبالیتحت نظر یک مشاورحقوقی فوتبال و مسلط به بحث قراردادهای ورزشی منعقد شوندتا هم بازیکنان و هم باشگاه‌ها از مشکلات آینده جلوگیری کرده و در امان بمانند.

کلام اخر:

برای انتخاب یک مشاورحقوقی حرفه ای در زمینه فوتبال می توانید همین الان اقدام کنید.
ارتباط‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه آموزش‌مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir 
آپارات     kishtech