هماوردگاه

راه‌ های خوشحال بودن چیست؟

پردیس فناوری کیش_طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت_ گروه امورفرهنگی

راه‌ های خوشحال بودن چیست؟:)

آیا در زندگی خود احساس شادی می‌کنید؟ تحقیقات حاکی از آن هستند که احساس خوشبختی و داشتن یک زندگی شاد در حدود ۵۰ درصد به ژنتیک و ۱۰ درصد بستگی به شرایطی دارد که در آن قرار داریم. با این حال جالب است بدانید که احساس خوشبختی و شادی در حدود ۴۰ درصد به خودمان بستگی دارد. در این مقاله به بررسی راه‌ های خوشحال بودن و داشتن زندگی شادتر می‌پردازیم.

 

راه‌ های خوشحال بودن

در این بخش برخی راه‌کارهای ساده و کاربردی را معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توان در زندگی احساس شادی، آرامش و خوشبختی داشت.

۱. بر روابط خود تمرکز کنید

Gretchen Rubin نویسنده کتاب «پروژه خوشبختی» کلید خوشبختی را در روابط انسان با اطرافیانش می‌داند. از جمله این روابط می‌توان به رابطه عاشقانه، دوستی‌ها، روابط نزدیک با خواهر، برادر، همکاران و هر گونه ارتباط معنادار و عمیق با افرادی که دوستشان داریم اشاره کرد. به علاوه، در این کتاب آمده است که «اگر می‌خواهید فردی خوشبخت در زندگی باشید، روابط خود را عمیق‌تر و گسترده‌تر کنید. ما برای داشتن زندگی شاد نیاز به روابط صمیمانه و پایدار داریم. ما باید بتوانیم به اطرافیان خود اعتماد کنیم. باید احساس کنیم که متعلق به کسی هستیم.»

۲. برای شاد بودن شرایط خاصی تعیین نکنید

انسان‌ها ممکن است به نادرستی خوشحالی خود را محدود به شرایطی خاص کنند. برای مثال، برخی افراد تصور می‌کنند که در صورتی خوشحال خواهند بود که ازدواج کنند، برخی دیگر خوشبختی را در ارتقای شغلی می‌بینند. یکسری افراد دیگر نیز گمان می‌کنند که در صورت برنده شدن لاتاری خوشبخت خواهند بود. این در حالیست که معمولاً هیچ یک از اتفاقاتی نظیر موارد فوق منجر به خوشبختی و خوشحالی افراد نخواهند شد.

Catherine Sanderson استاد روانشناسی دانشگاه Amherst معتقد است که «برخی افراد خوشبختی خود را در گرو اتفاقات خاصی می‌دانند اما این‌گونه نیست. به عبارتی، خوشحالی ناشی از اتفاقاتی از این دست تأثیری کوتاه‌مدت داشته و به زودی از بین می‌روند. در واقع، انسان‌ها خیلی زود به اتفاقاتی عادت می‌کنند که آن‌ها را عامل خوشبختی خود می‌دانستند.» بنابراین برای داشتن زندگی شاد، باید نسبت به دور کردن افکار منفی اقدام کرده و خوشبختی را به عوامل خاصی محدود نکنیم

۳. پول را عاملی برای خوشبختی ندانید

Dalai Lama در «کتاب لذت بردن» در رابطه با خوشبختی چنین نوشته است: «عامل اصلی احساس شادی در زندگی در درون ماست. پول، قدرت یا شرایط هیچ یک تأثیری بلندمدت در خوشبختی انسان‌ها ندارند. بسیاری از دوستان من میلیاردر هستند اما از زندگی خود احساس نارضایتی می‌کنند. در واقع، قدرت و پول نتوانستند شادی، خوشبختی و آرامش درونی به آنها بدهند. به بیان دیگر، دستاوردهای بیرونی نمی‌توانند شادی واقعی درونی در افراد ایجاد کنند بلکه خوشبختی را باید در درون خود جست‌وجو کرد.»

۴. در کارهای خیر مشارکت کنید

به طور معمول، افرادی که کمک‌های مادی یا معنوی به مؤسسات خیریه داشته و به همنوعان خود کمک می‌کنند، احساس شادی و خوشبختی درونی داشته و از کار خود لذت می‌برند. به علاوه، همواره به خاطر داشته باشید که نیازی نیست تا کارهای بسیار بزرگی برای کسی انجام دهید، بلکه تنها کافی است تا دری برای کسی باز کنید، فردی را از خیابان رد کنید یا به حیوانی کوچک غذا دهید. در واقع، کمک‌های هر چند کوچک برای اطرافیان موجب شادی و آرامش درونی انسان می‌شوند.

راه‌های خوشحال بودن

۵. کار کنید

بسیاری از افراد از کار خود ناراضی هستند و در نتیجه، این مورد در رابطه با آنها نمی‌تواند صادق باشد! اما برای افرادی که از کار خود لذت می‌برند، انجام کارهای چالش‌برانگیز بخشی مهم از خوشبختی بوده و منجر به ایجاد احساس شادی در زندگی آن‌ها می‌شود. به طور معمول، افرادی که از کار خود لذت می‌برند، زندگی طولانی‌تری داشته و تمایلی به بازنشستگی ندارند! به عبارتی، این گروه از افراد کار خود را هدفی برای زندگی قرار می‌دهند و تلاش برای رسیدن به این هدف، موجب ایجاد رضایت درونی آنها از زندگی خواهد شد.

۶. هدف زندگی خود را پیدا کنید

برخی افراد هدف زندگی خود را راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی می‌دانند و برخی دیگر، تربیت فرزندانی مفید برای جامعه را هدف زندگی خود قرار داده‌اند. به طور کلی، داشتن هدف در زندگی موجب می‌شود تا برای موفقیت و دستیابی به آن تلاش کرده و به تدریج نیز احساس رضایت، آرامش و شادی درونی داشته باشید؛ بنابراین هدف زندگی خود را بیابید و برای دستیابی به آن تلاش کنید. داشتن هدف یکی از راه های خوشحال بودن است

۷. به سلامتی خود اهمیت دهید

به طور کلی، قدم زدن به خصوص در طبیعت تأثیر مثبتی بر روی عملکرد مغز داشته و موجب آرامش افراد و بهبود خلق‌وخوی آن‌ها می‌شود. به علاوه، طبیعت‌گردی تأثیرات دیگری مانند کاهش سطح استرس بر انسان داشته و میزان سلامتی را افزایش می‌دهد. همچنین لذت بردن از طبیعت موجب ایجاد حس لذت در مغز شده و همین موضوع نیز تأثیر مستقیمی بر نحوه تفکر انسان دارد و در نهایت منجر به افزایش قدرت مغز خواهد شد. سوال اینجاست که در شرایط بیماری، دستیابی به موفقیت و خوشبختی برایتان مهم است؟ قطعا پاسخ منفیست. بنابراین، مراقب سلامتی خود باشید و برای این منظور غذاهای سالم و تازه مصرف کنید، پیاده‌روی کنید و هرگز ورزش را فراموش نکنید.

راه‌های خوشحال بودن

۸. رویاپردازی کنید

همان‌طور که می‌دانیم، همه افراد به دنبال زندگی شاد و خوشبختی هستند اما گمان می‌کنند رسیدن به خوشبختی و شاد بودن بسیار سخت و مشکل است. در واقع، دستیابی به زندگی شاد و آرام بدون رویاپردازی تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد. رویا داشتن در زندگی الهام‌بخش افراد بوده و انگیزه‌ای برای ادامه زندگیست. به عبارتی، رویاها و آرزوهای هر فرد دلیلی است که او هر روز صبح برای دستیابی به آن‌ها از خواب بیدار می‌شود.

به بیان دیگر، چنانچه مسیری مشخص در زندگی نداشته باشیم و ندانیم که قرار است چه‌کاری انجام دهیم، احساس خستگی، ناامیدی و نارضایتی خواهیم داشت. به علاوه، رویا و هدف نداشتن در زندگی موجب می‌شود تا به انسانی باری به هر جهت تبدیل شده و به سمتی برویم که جامعه هدایتمان می‌کند!

راه‌های خوشحال بودن

۹. پیشرفت کنید

همان‌طور که می‌دانیم، پیشرفت کردن در زندگی منجر به ایجاد احساس شادی و رضایت در انسان می‌شود. بسیاری از مردم احساس می‌کنند که زندگی متوسطی دارند زیرا هیچ کاری در جهت رویاها و اهدافشان انجام نمی‌دهند. در واقع، چنین افرادی جرأت رویاپردازی دارند اما جرأت تلاش برای دست‌یابی به رویاهای خود را ندارند.

بنابراین برای داشتن احساس شادی در زندگی و خوشبختی از منطقه امن خود بیرون بیایید، خود را به چالش بکشید و پیشرفت کنید. آیا می‌دانید که آب اگر مدتی طولانی در یک جا بماند، راکد و سمی می‌شود؟ بنابراین برای دستیابی به اهداف و رویاهای خود تلاش کنید.

۱۰. خودتان را باور داشته باشید

از جمله دیگر راه‌ های خوشحال بودن داشتن اعتمادبه‌نفس مناسب است. در واقع، اگر خود را باور نداشته باشید، نمی‌توانید فردی شاد بوده و از زندگی‌تان لذت ببرید. به بیان دیگر، افرادی که توانایی‌های خود را باور ندارند، افرادی با اعتمادبه‌نفس پایین هستند. این گروه از افراد همواره به خود تردید داشته و به دنبال این هستند که ببینند دیگران در موردشان چه فکری می‌کنند. آن‌ها تردید دارند و آن‌ها همیشه در مورد چگونگی دیگران به آن‌ها نگاه می‌کنند؛ در نتیجه، افرادی با اعتمادبه‌نفس پایین خواهند بود که هرگز از زندگی خود لذت نمی‌برند. اهمیت دادن به نظرات و تفکرات دیگران در مورد خود روشی نادرست بوده و موجب از دست دادن اعتمادبه‌نفس و آرامش می‌شود.

برای مثال، شرایطی را فرض کنید که در دوران مدرسه نمره‌ای پایین گرفته‌اید و اطرافیان شما را سرزنش کرده و می‌گویند «تو هیچی نمی‌شی!» آیا در چنین شرایطی باید به نظر اطرافیان گوش داده و ناامید شد؟ بدیهی است که پاسخ به چنین سؤالی «خیر» است.

همیشه به توانایی‌ها، رویاها و اهداف خود ایمان داشته باشید. اگر نمی‌دانید که در زندگی خود باید چه‌کار کنید به شما توصیه می‌کنیم که یادگیری را امتحان کنید. در واقع، یادگیری همواره موجب افزایش دانش و تجربه شده و همین موضوع نیز موجب می‌شود تا به خود اعتماد و ایمان داشته باشید.

۱۱. قدردان زندگی خود باشید

شکرگزاری، یکی از مهمترین راه های خوشحال بودن است. اگر قدردان زندگی، شرایط و دارایی‌های خود نباشید، همه چیز برایتان بی‌ارزش می‌شود. به عبارتی، افراد ثروتمند نیز در صورتی که نسبت به شرایط و دارایی‌های خود احساس رضایت نداشته باشند، نمی‌توانند از زندگی خود لذت ببرند؛ بنابراین سعی کنید تا قدردان داشته‌های خود باشید.

چگونه نسبت به چیزی که قدرش را نمی‌دانیم، احساس خوشایندی خواهیم داشت؟ چگونه می‌توانیم زندگی شادی داشته باشیم در حالی ارزش دارایی‌های خود را ندانسته و فکر می‌کنیم چیزی نداریم؟ برای مثال، اگر قدر دوستان خود را ندانیم، احساس تنهایی خواهیم کرد؛ گویی هیچ دوستی نداریم. در یک کلام می‌توان گفت که اگر ارزش چیزی را بدانیم، اندازه، کمیت و حضور آن را بسیار می‌پنداریم.

۱۲. در لحظه زندگی کنید

در نهایت، برای شاد زیستن باید درک کنید که نمی‌توانید آینده خود را تضمین کرده یا گذشته را تغییر دهید. به عبارتی، چنانچه بیش‌ازحد در مورد آینده نگران باشید و یا بیش‌ازحد به گذشته فکر کنید، هرگز احساس خوشبختی و موفقیت نخواهید کرد؛ بنابراین در این لحظه و در حال حاضر زندگی کنید، چرا که اکنون چیزی است که می‌توانید کنترل کرده و در آن زندگی کنید. پس لبخند بزنید و از آن لذت ببرید. هنگام مواجه شدن با مشکلات، آن‌ها را فرصتی برای پیشرفت و ساختن شخصیت خود تلقی کرده و بر آن‌ها غلبه کنید.

راه‌های خوشحال بودن

جمع‌بندی

به خاطر داشته باشید که خوشبختی یک انتخاب است که با تغییر خواسته‌ها، انتظارات و اهداف خود می‌توانید به آن دست یابید. در این مقاله راه‌کارهای کاربردی مهمی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم که با به‌کارگیری هر یک می‌توانید زندگی شاد و لذت بخشی را برای خود رقم بزنید. دانستن رمز موفقیت افرادی که شاد زندگی می‌کنند نیز می‌تواند برای شما الهام بخش باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با رمز موفقیت افراد خوشحال نیز آشنا شوید. آیا شما قدردان دارایی‌های خود هستید؟ آیا تاکنون هر یک از راه‌کارهای مورد بحث را برای داشتن زندگی بهتر به کار گرفته‌اید؟ منتظر نظرات و تجربیات شما در رابطه با سایر راه‌کارهای خوشحال بودن نیز هستیم.

1 دیدگاه