هماوردگاه

آنالیزدرفوتبال و نقش آن در نتایج تیم فوتبال

آنالیز در فوتبال و نقش آن در نتایج تیم فوتبال:

 

 

 

آرسن ونگر همواره یکی از مربیان پیشگام در توسعه و پیشرفت تاکتیک‌های فوتبال بوده و به جرئت می‌توان گفت در دوران مربیگری او در آرسنال، پیشرفت‌های بسیار محسوسی در تاکتیک‌های این رشته مهیج حاصل شده است. این مربی فرانسوی در این رابطه می‌گوید: «در سال‌های اول کارم، افراد زیادی کنار تیم داشتیم که می‌توانستند به ما کمک کنند. من به‌عنوان مربی تیم گاهی اوقات به‌طور باورنکردنی حجم بسیار زیادی از داده‌ها و جزئیات مربوط به یک بازی را دریافت می‌کردم، اما آنچه حالا می‌توانم بگویم، این است که به عنوان سرمربی تیم باید تنها چهار یا پنج دسته از اطلاعاتی کارآمد را برای آنالیز انتخاب کنم.

ارتقای جایگاه‌:

علم آنالیز در فوتبال جهان به ‌طور کامل شناخته شده است، اما تیم‌های لیگ برتر ما کمتر از این علم برای ارتقای جایگاه‌ خود در جدول رده ‌بندی استفاده می‌کنند. به هرحال در بازی‌های لیگ ما کمتر نشانی از علم آنالیز دیده می‌شود. یک آنالیزور قبل از هر چیز باید نقاط ضعف تیم خود را برطرف کند، اما در لیگ برتر ما آنالیزور خوب عمل نمی‌کند و یا شاید داده‌هایش موثر واقع نمی‌شود. براین اساس تیم‌های لیگ برتر ما نقاط ضعف‌شان نه تنها در بازی‌های مختلف برطرف نمی‌شود، بلکه در هر بازی مشکل جدیدی هم برای آنها بوجود می‌آید.

براساس تعریف آنالیزور در فوتبال روز جهان، یک آنالیزور باید مدارج مختلف مربیگری را پشت سر بگذارد و مدرک مربیگری بگیرد. بعد از این نوبت به تخصص می‌رسد. یک آنالیزور باید کار با نرم افزارهای مختلف مربیگری را بلد باشد و برای گرفتن اطلاعات مورد نظر از بازی‌ها از آنها استفاده کند.

طراحی تمرین:

این نکته را هم نباید فراموش کنیم که آنالیزور باید در کنار تیم حاضر باشد و تمرینات را زیر نظر بگیرد. حتی در خیلی از مواقع سرمربی از آنالیزور می‌خواهد تمرین طراحی کند تا نقاط ضعف زودتر برطرف شود. آنالیزور در تیم‌های لیگ برتر ما وظیفه‌اش فقط کارکردن با نرم‌افزار و بررسی بازی‌های حریفان خلاصه می‌شود. درحال حاضر تنها چند نفر از آنالیزورهای ایرانی هستند که مدرک مربیگری دارند و این علم را کاملأ با رعایت اصول پیگیری می‌کنند. البته این دسته از افراد هم در حال حاضر تصمیم گرفته‌اند به‌عنوان دستیار سرمربیان فعالیت کنند.

آنالیز، بارها و بارها این کلمه را شنیده ایم و بارها و بارها این واژه به گوش ما رسیده است. واژه ای که دست مایه ای شده تا برخی از افراد خود را مطرح کنند در حالی که حتی معنی لغوی این کلمه را نمی دانند.

آنالیز چیست؟

 

 

 

دانش نظري شما:

همین دانش فوتبال که در ذهن خود دارید. اینکه چه چیزهایی در مورد فوتبال می دانید. شما در یک بازیکن به دنبال چه چیزی هستید؟

دانش تجربی یا عملی شما :

پس دانش تجربی شما باید با دانش نظری شما همراه باشد. دانش نظری از طریق مطالعه بدست می آید و دانش تجربی از طریق مشاهده یعنی مطالعه در مورد فوتبال و مشاهده بازیهای فوتبال
این کافی نیست بگوئیم سیستم تیم ۲-۲-۴ است. بلکه باید مسیر حرکت و چگونگی حرکت آنها را هم مشخص کنیم.

آنالیز حریف از سه مرحله اصلی تشکیل شده است:

 

مشاهده: برای کسب اطلاعات دقیق در مورد رفتارهای فردی و جمعی بازیکنان حریف، مسابقه را چندین بار مشاهده کنید (ضبط یا DVD).

ترسیم گزارش: اطلاعات و داده های جمع آوری شده به منظور صدور گزارش کاغذی و یک کلیپ DVD با شرح جامعی از اوضاع تحلیل شده پردازش می شوند.

کاربرد: استفاده از اطلاعات پردازش شده، برنامه ریزی اقدامات متقابل احتمالی و اصلاح استراتژی موجود.

نوع پردازش داده ها دو نوع تجزیه و تحلیل را فراهم می کند:

آنالیز کمی: تجزیه و تحلیل داده های عددی آماری است که دلیل وقوع، یا تکرار یک وضعیت مشخص را توضیح می دهد.

آنالیز کیفی: تجزیه و تحلیل عمیق فنی – تاکتیکی تمام مراحل بازی.

دوره آموزش آنالیز فوتبال برای چه کسانی مناسب است ؟

این دوره برای تمامی کسانی که علاقه مند به مربی گری فوتبال هستند مناسب است. اگر شما میخواهید شغل فوتبال را انتخاب کنید در این دوره حضور داشته باشید.

ارتباط با ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :
کانال تلگرام itfootball_ir@ 
 اینستاگرام   itfootball.ir  
آپارات itfootball