هماوردگاه

آزمون GRE و جزییات مربوط به آن

آزمون GRE چیست؟

آزمون (GRE (Graduate Record Examination آزمونی با هدف سنجش توانایی تحصیلی افرادیست که متقاضی تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا هستند. در آزمون GRE سه موضوع مهارتی: محاسبات ریاضی، درک مطلب و همچنین مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد.این آزمون از نظر درجه سختی توسط شرکت‌کنندگان در درجه‌ی آزمون‌های دشوار زبان انگلیسی قرار می‌گیرد. چرا که در این آزمون مهارت‌هایی نظیر علم ریاضی، احتمالات، جبر و هندسه‌ی شرکت‌کنندگان مورد بررسی سنجش می‌گیرد. البته این مباحث جز مباحث دشوار ریاضی نیستند ولی به دلیل اینکه شما می‌بایست جواب سوالات و در برخی موارد تحلیل جواب خود را به زبان انگلیسی و به نحوی متقاعد کننده و منطقی مورد بررسی قرار دهید، در اغلب اوقات این بخش جز بخش‌های دشوار آزمون GRE محسوب می‌شود.در ادامه‌ی این مطلب حتما درباره ی هرکدام از بخش های این آزمون به صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد.

آزمون GRE مناسب چه کسانی است ؟

آزمون جی آر آی Graduate Record Examination) GRE) یک امتحان رقابتی در سطح بین المللی برای دانشجویانی است که مایل به اخذ مدرک تخصصی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های مشهور سراسر جهان به ویژه در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا)، اروپا ، انگلیس ، سنگاپور ، و منطقه ANZ می‌باشند.

 

این افراد باید قادر باشند به طور منطقی فکر کنند، استدلال‌های مختلف را تحلیل و اشکال‌یابی کنند، به طوری که برای یک موضوع علمی متنی انتقادی بنویسند. بنابراین آزمون GRE این توانایی‌ها را قبل از ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی (Graduate School) و مدارس کسب و کار (Business School) مورد سنجش قرار می‌دهد.در این آزمون باید استراتژی‌های مناسب برای فهم کامل و پاسخگویی به هر سوال را به خوبی یاد بگیرید.
افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های حقوق و پزشکی را دارند، نیازی به این آزمون ندارند، به غیر از تعداد محدودی دانشکده‌های حقوق در کشور آمریکا که برای پذیرش در آن‌ها به نمره آزمون GRE نیاز خواهید داشت. اسامی این دانشگاه‌ها در زیر آمده است.

American University Washington College of Law

 Boston University School of Law

Brooklyn Law School

Chicago-Kent College of Law

Columbia Law School

 Harvard Law School

Florida International University College of Law

Cornell Law School

John Marshall Law School

New York University School of Law

انواع مختلف آزمون جی آر ای (GRE):

به طور کلی دو نوع آزمون جی آری (GRE) وجود دارد:

-آزمون جی آر ای جنرال (GRE General Test)

-آزمون جی آر ای سابجکت (GRE Subject Test)

آزمون جی آر ای جنرال (GRE General Test) چه مهارت‌هایی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؟

کل فرآیند این آزمون، از زمان تایید هویت تا نظرسنجی و انتخاب دانشگاه‌ها برای گزارش نمره، ۴ ساعت به طول می‌انجامد.همانطور که گفنه شد این آزمون ۳ بخش سوال دارد. اولین بخش سؤالات Analytical Writing Assessment هستند و پس از آن سوالات Verbal Reasoning و Quantitative Reasoning می‌باشند. آزمون GRE General مهارت‌های زیر را در داوطلبان مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 مهارت‌های تحلیل زبان (Verbal Reasoning):

GRE Verbal به عنوان بخش زبان انگلیسی شناخته شده‌است و توانایی‌های تحلیل زبانی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد. +از دو بخش تشکیل شده است که هر کدام دارای ۲۰ سوال می‌باشند. هرچه تعداد سوالات درست در بخش اول بیشتر باشد، سوالات بخش دوم سخت‌تر خواهد بود و نمره‌ی بالاتری را کسب خواهید کرد.زمان پاسخگویی به هر بخش ۳۰ دقیقه است.

مدرک و اعتبار امتحان جی آر ای:

موسسۀ ETS نمرات آزمون GRE را تا پنج سال معتبر می‌داند و آنها را بنا به درخواست برای دانشگاه‌ها ارسال می‌کند. البته دانشگاه‌ها در بسیاری از موارد، قوانین متفاوتی با ETS دارند و ممکن است مدرک را در بازۀ کمتر از ۵ سال معتبر بدانند. داشتن نمرۀ GRE برای گرفتن پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌های ایالات متحده لازم است. برخلاف اکثر آزمون‌های استاندارد، ارزش و کاربرد نمره آزمون GRE در بین دانشگاه‌ها، رشته‌ها و حتی دوره‌های تحصیلی مختلف، تفاوت عمده دارد. به عنوان مثال، پذیرش در رشته‌های علوم مقدماتی بیشتر وابسته به نمرۀ بخش واژگان یا verbal است در حالی که در رشته‌های ریاضی و علوم بیشتر به بخش ریاضیات یا quantitative اهمیت داده‌ می‌شود. از آنجا که معیار نمره قابل قبول آزمون GRE بسته به شرایط تفاوت زیادی دارد، بهترین راه اطمینان خاطر از نمره مورد نیاز، ارسال ایمیل به شخص مسئول پذیرش در دورۀ مورد نظر و پرسش از وی است.

پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا با مدرک GRE

برای آن دسته از متقاضیانی که هدفشان از کسب مدرک GRE جی ار ای گرفتن پذیرش در دانشگاه‌های کشور آمریکای شمالی است دانستن این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که دانشگاه‌هایی که با استناد به این نمره برای جذب دانشجو اقدام می‌کنند معمولا دو گزینه را برای نمره مورد قبول به شرح زیر مد نظر قرار می‌دهند:

-برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو یا استناد به نمره GRE یک نمره حداقلی را در نظر گرفته و با توجه به این نمره درخواست شما را تایید یا رد می‌کنند.

برای مثال: ممکن است دانشگاه مورد نظر شما در بخش شرایط پذیرش این شرط را آورده باشد که شما می‌بایست در بخش رایتتینگ حداقل نمره ۳ را کسب کرده باشید و یا باید میانگین مجموع نمرات شما از بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ باشد.

در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود تا وقتی که نمره مورد نظر را کسب نکره اید اقدام به ارسال درخواست خود نکنید و قبل از ارسال حتما اطلاعات کاملی را درباره شرایط پذیرش بدست آورید.

-دسته دوم دانشگاه‌هایی هستند که برای پذیرش در آنها پیش شرط نمره‌ی حداقلی ندارد و شما می‌توانید با هر نمره‌ای درخواست خود را ارسال نمایید ولی مسلما افرادی که مدرک GRE با نمره بالاتری کسب کرده باشند در این بخش در اولویت پذیرش قرار خواهند گرفت.

کلام آخر:

بسیاری از دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون GRE را دارند، به درستی با این آزمون آشنا نیستند و نمی‌دانند چگونه باید آمادگی لازم را برای شرکت در این آزمون را به دست آورند. ما در موسسه پردیس فناوری کیش تلاش کرده‌ایم همه آنچه را که باید در مورد آزمون جی آر ای بدانید به تفصیل توضیح دهیم.

ارتباط‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه آموزش‌مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir 
آپارات     kishtech