هماوردگاه

وظیفه مدیران ورزشی و تجربه ای از مدیران

وظیفه “مدیر ورزشی” چیست و چقدر می‌تواند در اداره باشگاه موثر باشد

مالک باید مدیر ورزشی را به عنوان کارشناس فوتبال در نقشی مدیریتی به کار بگیرد و به توصیه‌های او درباره این تصمیمات گوش کند؛ چه کسی را بخریم، چه کسی را بفروشیم، چقدر برای خرید هزینه کنیم، استراتژی آکادمی ما چه باشد، آیا باید سرمربی را اخراج کنیم؟ آیا باید قراردادی جدیدی با سرمربی امضا کنیم؟

دیمین کومولی هنوز می‌تواند واکنش‌ها به انتخابش به عنوان مدیر ورزشی تاتنهام در سال ۲۰۰۵ را به یاد بیاورد. او می‌گوید:” واکنش‌ها بسیار منفی بود. اولین سوالی که در اولین کنفرانس خبری من مطرح شد این بود که آیا آینده‌ای برای این پست در فوتبال انگلیس می‌بینی؟”

کومولی در پاسخ به این سوال گفت که هر باشگاهی در لیگ برتر در عرض ۱۰ سال آینده یک مدیر ورزشی یا مدیر فنی خواهد داشت. مشخص شد که پیش‌بینی‌اش چندان هم غیرمنطقی نبود. کومولی که بعدها در همین پست در باشگاه لیورپول و فنرباغچه هم حضور پیدا کرد، اضافه می‌کند:” حالا مدیران ورزشی حتی در لیگ دو هم حضور دارند.”

در واقع این روزها بحث زیادی درباره رواج این نقش در فوتبال انگلیس نیست و بیشتر درباره میزان تاثیرگذاری آن صحبت می‌شود. آیا باشگاه‌ها و مالکان واقعا به مدل مدیر ورزشی در این کشور تعهد دارند یا با ارائه این عنوان به فردی با مسئولیتی محدود صرفا به این تعهد تظاهر می‌کنند؟

 

وظایف یک مدیر:

۱-برنامه‌ریزی

یک مدیر باید بتواند برنامه‌ریزی کنید. او باید بتواند برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت برای مجموعه زیر نظر خودش تدوین کند

۲-سازماندهی

یک مدیر باید بتواند مجموعه زیر نظر خود را سازمان‌دهی کند

سازمان‌دهی یعنی مشخص کردن جایگاه و وظایف افراد زیر نظر خود و همچنین یک مدیر باید شرایط را برای رسیدن به هدف مدیریت و سازمان‌دهی کند

۳-هدایت

یک مدیر باید بتواند مجموعه زیر نظر خود را برای رسیدن به هدف هدایت کند

۴-ارزیابی و کنترل

مدیر باید توانایی ارزیابی شرایط را داشته باشد. بدون این ارزیابی مجموعه ریز نظرش به‌احتمال زیاد به هدف نمی‌رسد

یک مدیر باید یک برنامه را تدوین کند و مجموعه زیر نظر خود را در راستای برنامه تدوین‌شده به سمت هدف مشخص هدایت کند و این فرایند را کاملا تحت کنترل خودش داشته باشد و کاملا این مسیر رو زیر ارزیابی مناسب داشته باشد

کلام آخر:

در آی تی فوتبال مشاور شما هستیم و حرف های شما را گوش می دهیم و راهکارهای شما را بازبینی می کنیم که چگونه می توانید فردی موفق در زمینه مدیریت فوتبال باشید.ما دوست شماییم و دلسوزانه تمامی چالش های مسیر مدیرفوتبال  شدن شما را بررسی می کنیم و به شما می گوییم که باید از کجا شروع کرد و چه لازمه هایی نیاز دارید. مشوق شما در این مسیر هستیم همچنین ما در آی تی فوتبال شما را در دوره های ایجینت فوتبال و آنالیزورشدن و مربیگری فوتبال و گزارشگری و… در مسیر موفقیت در فوتبال همراهی می کنیم.

ارتباط با ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :
کانال تلگرام itfootball_ir@ 
 اینستاگرام   itfootball.ir  
آپارات itfootball