هماوردگاه

پله برقی چیست؟انواع پله برقی و مزایای آن

پله برقی چیست؟

 

 

با گذشت زمان و با پیشرفت تکنولوژی در برخی از اماکن پله برقی جایگزین راه پله گردید. برای اینکه در ارتفاع های زیاد و در مکان های پر تردد، جابجایی افراد با سرعت بیشتری انجام پذیرد، پله برقی طراحی و ساخته شد. ظاهر پله برقی همانند راه پله های ساختمانی می باشد. پله برقی با به کار گیری از تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، توانسته تا زمان انتظار و فوت وقت که در سیستم آسانسور وجود داشته را از بین ببرد. نحوه کارکرد پله برقی بدین صورت است که، در یک چرخه تکراری، پلکان پله برقی همواره در گردش هستند، و پله های پنهان دقیقا در زیر پله های بالایی قرار می گیرند. موتوری که برای پله برقی ها در نظر گرفته می شود باید وزن افرادی که بر روی پله برقی می ایستند را تحمل کند.

انواع پله برقی ها از نظر کاربرد

به طور کلی تمامی پله برقی هایی که طراحی و ساخته می شوند، از یک قانون کلی پیروی می کنند، و زاویه شیب کف تا کف طبقات به صورت عمودی ۳۰ یا ۳۵ درجه می باشد. اما از نظر کاربردی پله برقی به سه دسته زیر تقسیم بندی می گردد.

-پله برقی که در محیط بیرون و در فضای باز نصب و راه اندازی می گردند که به آن out door نیز اطلاق می شود.

-پله برقی که در داخل ساختمان ها و مراکز تجاری و غیره نصب و راه اندازی می گردد، که indoor نیز نامیده می شود.

-پله برقی که در فضاهای نیمه بسته اماکنی مانند پل های عابر پیاده نصب و راه اندازی می گردد که به آنها semi out door نیز گفته می شود.

پیاده روی متحرک (رمپ)

به طور کلی می توان اینگونه گفت، رمپ تجهیزی است که از نظر مکانیزم عملکردی همانند پله برقی عمل می کند، در حالی که پله برقی افراد را به صورت عمودی جابجا می کند اما وظیفه رمپ جابجایی افراد از نقطه ای به نقطه ای دیگر یک مکان، با شیب نهایتا ۱۲ درجه می باشد، این امر سبب می گردد تا افراد بدون احساس خستگی و فعالیت جسمانی در محیط های بزرگ و طولانی جابجا شوند. نوع به روز آنها مجهز به سنسوری است که در زمان ایستادن افراد بر روی آن و در هنگام استفاده، سرعت حرکت آن بیشتر می گردد که این امر باعث مصرف بهینه انرژی در اینگونه رمپ هاست. پیاده روی متحرک به موتورهای ضعیف تری نسبت به پله برقی ها احتیاج دارند و در مکان های پر ترددی همچون، فرودگاه ها، مراکز تجاری، فروشگاه ها و غیره از آنها استفاده می گردد.

مزایای پله برقی

 

فرقی که بین راه پله معمولی با پله برقی در ساختمان وجود دارد، سرعت جابجایی و رفاه و آسایش افراد است که می توانند بدون فعالیت جسمانی در طبقات جابجا شوند. پله برقی برای سرعت دادن به جابجایی افراد در بین طبقات ساختمان در کمال آرامش و بدون فوت وقت طراحی و تولید شده است. پله برقی ها می توانند به گونه ای برنامه ریزی شوند که در مراکز بزرگی همچون متروهای عظیم که از چندین پله برقی استفاده می گردد، به عنوان راهنمای ورود و خروج در مسیر های منظم قرار بگیرند و به گونه ای چیدمان گردند، که افراد بدون معطلی، مکان مورد نظرشان دسترسی پیدا کنند. نسبت به آسانسور فوت وقت ندارد و به صورت مستمر در حال جابجایی افراد است. از مزایای دیگر پله برقی می توان به این مورد که ظرفیت محدودی را همانند کابین آسانسور ندارد، اشاره کرد.

سرفصل های دوره آموزشی مسائل فنی و اجرایی آسانسور و پله برقی:

سرفصل های این دور آموزش شامل موارد زیر هستند:

-ملاحظات فنی و زیرساختی آسانسورها

-جزای آسانسور و ملاحظات کیفی آنها

-انواع و ابعاد آسانسورها

-سایز ورودی، دریچه‌ های اضطراری و تهویه

-موتورخانه و جزییات اجرایی

-برآورد نیروهای دینامیکی و محاسبات آهن‌ کشی و رول‌ بولت

-شناخت اجزای پله ‌برقی

-ملاحظات سازه‌ای و آماده سازی محل دستگاه پله ‌برقی

-ویژگی‌ ها و مشخصات فنی پله ‌برقی

وریس لسینگ: شما به طور ناگهانی چیزی را درک می‌کنید که در تمام زندگی خود آن را درک می‌کردید، اما این‌بار با راهی جدید. این همان یادگیری است.

 

کلام آخر:

تقریباً کلیه ساختمان های مسکونی بالای پنج طبقه و مراکز تجاری و اداری با تعداد طبقات زیاد، دارای آسانسور و پله برقی هستند تا افراد بتوانند با سرعت و راحتی بیشتر به طبقات بالاتر ساختمان دسترسی پیدا کنند. در حالی که این دستگاه ها هنگام کارکرد صحیح، فوق العاده مفید و کاربردی هستند، اما در صورت عدم نقص می توانند به عنوان یک خطر ایمنی قابل توجه در نظر گرفته شوند. متأسفانه، بیشتر حوادث آسانسور و پله برقی به دلیل سهل انگاری مالکان، دست اندرکاران و مدیران پروژه های مذکور رخ می دهند. از این رو، موسسه پردیس فناوری کیش با ارائه «دوره آموزشی مسائل فنی و اجرایی پله برقی» سعی بر آن دارد تا مشکلات مربوط به این حوزه را به کلی برطرف کند.

 

ارتباط‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه آموزش‌مجازی رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir 
آپارات     kishtech