هماوردگاه

انواع نرم‌افزار آنالیز فوتبال و آشنایی با آن ها

آشنایی با انواع نرم‌افزار آنالیز فوتبال :

 

 

امروزه با پیچیده‌تر و پیشرفت فوتبال می‌توان گفت که تکنولوژی، بخش جدایی‌ناپذیری از فوتبال مدرن بوده و آنالیز نیز در تمامی سطوح فوتبال امروز جایگاه بسیار مهمی دارد و به کادر فنی امکان بهبود و پیشرفت را می‌دهد. نرم افزارهای آنالیز معمولا ابزارهایی برای آنالیزورها و مربیان هستند که با استفاده از آنها می‌توان ایده‌ها و نکات تاکتیکی را بهتر انتقال داد و ضمنا در طراحی تمرینات نیز بسیار کمک‌کننده است.

نرم افزارهای آنالیز به سه بخش کلی دسته‌بندی می‌شوند:

۱- نرم‌افزارهای کوچ‌برد و طراحی تمرینات

۲- نرم‌افزارهای گرافیکی

۳- نرم‌افزارهای آمار و دیتا

نرم‌افزارهای کوچ‌برد و طراحی تمرینات:

این نرم‌افزارها امکان تصویرسازی و ترسیم تاکتیک‌ها را به مربیان داده و ضمنا انتقال ایده‌ها و تاکتیک‌ها به بازیکن‌ها، ساده‌تر و موثرتر خواهد بود. تفاوت کیفیت و قیمت‌ آنها معمولا در تنوع خدمات و گستردگی نرم‌افزار است. برای مثال نرم‌افزارهای کوچ‌برد ساده که صرفا به شما امکان تصویرسازی تاکتیک‌ها را می‌دهند از قیمت کمتری نسبت به نرم‌افزارهایی پیشرفته‌تر که امکان طراحی تمرینات و شبیه‌سازی را دارند، برخوردار هستند.

نرم افزار کوچ‌برد آنالیز تاکتیکی یکی بهترین و پرکاربردترین نرم‌افزارها در این زمینه است. این نرم‌افزار از نظر امکانات تاکتیکی بسیار قوی بوده و ضمنا امکان شبیه‌سازی سه بعدی و طراحی تمرینات را نیز به مربی می‌دهد.

نرم‌افزارهای گرافیکی:

نرم‌افزارهای گرافیکی به دو بخش ساده (دستی) و پیشرفته (مجهر به هوش مصنوعی) تقسیم می‌شوند:

نرم‌افزار گرافیکی ساده:

این نرم‌افزارها که به عنوان نرم‌افزارهای آنالیر گرافیکی نسل اول نیز شناخته می‌شوند امکانات گسترده‌ای دارند که به مربی و آنالیزور این امکان را می‌دهد که تمام ایده‌ها و نکات تاکتیکی را توسط ابزارهای موجود تصویرسازی کند.

بزرگترین نکته منفی برای نرم‌افزارهای گرافیکی ساده، زمان‌بر بودن و کامل نبودن ابزارهاست. در این نرم‌افزار شما باید خودتان زمین بازی رو مدام کالیبره کرده (به صورت دستی) و تمام اشکال گرافیکی را فریم به فریم و ثانیه به ثانیه تغییر و تنظیم کنید که این کار می‌تواند کمی سخت باشد و ضمنا زمان زیادی را می‌طلبد. نکته منفی دیگر، زیبا نبودن بعضی از ابزارهای گرافیکی است که البته این موضوع می‌تواند سلیقه‌ای باشد.

مهم‌ترین نکته مثبت این نرم‌افزارها این است که با سیستم‌ها و کامپیوترهای ضعیف و معمولی نیز قابل استفاده بوده و ضمنا از قیمت خوب و مناسبی برخوردار هستند.

نرم‌افزار گرافیکی هوش مصنوعی:

این نرم‌افزارها جدیدترین و پیشرفته‌ترین نرم‌افزارهای گرافیکی آنالیز فوتبال هستند. این نرم‌افزارها با بهره‌مندی از هوش مصنوعی توانایی شناسایی خودکار زمین، ابعاد و فاصله‌ها، توانایی تشخیص بازیکنان و شبیه‌سازی و انیمشین‌سازی را نیز دارند. این نرم‌افزارها، تمام امکانات نرم‌افزارهای ساده را داشته و ابزارهای متنوع‌تر و کامل‌تری دارند.

بزرگترین نکته منفی برای نرم‌افزارهای هوشمند گران‌تر بودن آنهاست و ضمنا شما برای استفاده از آنها باید سیستم و سخت‌افزار قوی و خوبی داشته باشید.

مهم‌ترین نکته مثبت در این نرم‌افزارها هوشمند بودن آنهاست به طوری که برخلاف نرم‌افزارهای قدیمی‌تر، دیگر نیاز نیست شما فریم به فریم و ثانیه به ثانیه اشکال گرافیکی را تکان دهید و مدام زمین بازی را کالیبره کنید؛ اگر کیفیت فیلم‌برداری شما مطلوب باشد شما تنها با چند کلیک ساده می‌توانید بازیکنان، زمین بازی و فواصل را دیتکت کنید و پروسه کروماکی کردن آنها نیز بسیار ساده است (تنها با فشار دادن یک کلیک)

لازم به ذکر است که برای استفاده بهینه و صحیح از این نرم‌افزارها بهتر است از دوربین‌های عریض (Wide) و دیجیتال (HD720p و Full HD) استفاده کنید. استفاده از این نرم‌افزار بسیار کاربردی تر، کیفیت فایل خروجی بهتر و کار کردن با آن بسیار سریع‌تر است.

نرم‌افزارهای آمار و دیتا:

در دورانی که از فوتبال به عنوان یک علم تجربی یاد می‌شود و تیم‌های معتبر اروپایی در هر بازی چند هزار پارامتر را استخراج و تحلیل می‌کنند، می‌توان گفت که آمار بخش جدایی‌ناپذیری از فوتبال مدرن است. نرم‌افزارهای آماری ابزارهایی هستند که توسط آنها شما می‌توانید دیتابیس شخصی خود را تعریف کرده و به سادگی داده‌های موردنظر را تگ‌گذاری و استخراج کنید.

شما با تعریف چند شورت‌کی (فرمان سیستمی برای هر دکمه کیبورد) می‌توانید بسیار سریع و بدون وقفه آمارهای خود را تعریف و استخراج کنید و پس از آن می‌توانید به بررسی و تحلیل آمارها بپردازید.

خوشبختانه نرم‌افزارهای آماری با سیستم و سخت‌افزارهای معمولی و ساده نیز قابل استفاده هستند. در نرم‌افزار آماری مجموعه آنالیزتاکتیکی یک نرم‌افزار گرافیکی بسیار ساده نیز وجود دارد که امکانات بسیار محدودی دارد.

کلام اخر:

در آی تی فوتبال مشاور شما هستیم و حرف های شما را گوش می دهیم و راهکارهای شما را بازبینی می کنیم که چگونه می توانید فردی موفق در زمینه آنالیز فوتبال باشید.ما شما را آنالیزور نمی کنیم بلکه دوست شماییم و دلسوزانه تمامی چالش های مسیر آنالیزور و مربی شدن شما را بررسی می کنیم و به شما می گوییم که باید از کجا شروع کرد و چه لازمه هایی نیاز دارید. مشوق شما در این مسیر هستیم و امیدواریم که مراجعه کننده برای آنالیزور شدن فردی با پتانسیل بالا باشد.

ارتباط با ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
شبکه های اجتماعی آی تی فوتبال :
کانال تلگرام itfootball_ir@ 
 اینستاگرام   itfootball.ir  
آپارات itfootball