هماوردگاه

عیب یابی و تعمیرات پیاه روی متحرک و پله برقی

رمپ  یا پیاده روی برقی متحرک چیست؟

رمپ متحرک در واقع گونه‌ای نقاله جابجایی است. وسیله ای برای انتقال افراد در سطوح هم تراز و یا با اختلاف ارتفاع کم که در فرودگاه ها، فروشگاه ها، پایانه مسافربری و سایر اماکن پر تردد کاربرد بسیار دارد. لازم به ذکر است که زاویه این پیاده رو های متحرک حداکثر ۱۲ درجه نسبت به افق می باشد . سرعت نامی رمپ متحرک در ورودی و خروجی حداکثر۰٫۷۵  متر بر ثانیه می باشد.

پله برقی:

پله برقی یک چرخه تکرارشونده از پله‌های در گردش است، که در آن پله‌های بازگشتی در زیر پله‌های بالایی پنهان شده‌اند. وزن پله‌های پنهان با وزن پله‌های آشکار موازنه و برابری می‌کند، بنابراین موتور پله برقی بایستی تنها وزن افراد روی پله برقی را (که در حال بالا یا پایین رفتن هستند) تحمل کند

رمپ یا پیاده روی برقی متحرک :

 

رمپ های متحرک یا پیاده روهای متحرک با مکانیزم کارکردی مانند پله برقی  که در بالا مختصری به ان پرداختیم اما با سطحی متحرک و صاف و بدون پله بوده که بیشتر در فرودگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند تا دسترسی به مسیرهای طولانی مانند مسیر بین ترمینال ها یا درون آنها را آسان تر کند. همچنین در سوپرمارکت ها با سطح ارتفاعی متفاوت یافت می شوند، بیشتر به این علت که بر خلاف پله برقی می توان با سبد خرید یا کالسکه و نظیر این وسائل از این وسیله نقلیه استفاده کرد.
زاویه شیب این پیاده روهای متحرک نباید بیشتراز ۱۲٫۳ درصد باشد تا بتواند بهترین بهره وری را برای افراد مختلف تامین کند.

پیاده روهای متحرک مدرن دارای سرعت متغیر هستند که در زمان ورود سرعت آن افزایش پیدا کرده و پس از ترک دستگاه مجددا کاهش می یابد. همچنین سرعت های مختلفی در بخش های مختلف یک نوار متحرک با توجه به سیستم های تشخیص سنسوری در طول مسیر ایجاد می شود.

تعمیرات و سرویس پله برقی:

پله برقی ها دارای مجموعه ای از قطعات مختلف مکانیکی هستند. هر کدام از این قطعات و تجهیزات دارای وظایف مهم و منحصر به فرد در کارکرد سیستم پله برقی هستند. در زمان بررسی هایی که صورت می گیرد ،  تمامی این قطعات مکانیکی بازدید می شوند. اگر این قطعات دچار مشکل باشند، معمولا در پله برقی ها به دلیل گرانی قطعات، اولویت با تعمیر کردن آن قطعه می باشد. اگر قطعه و تجهیزی قابل تعمیر نباشد، باید از نوع با کیفیت آن جایگزین گردد. باید توجه داشت قطعات مکانیکی پله برقی روی عملکرد الکتریکی تاثیر گذار است و در صورت بروز مشکل ممکن است ایمنی افراد را به خطر بیاندازد. چند مورد از قطعات مهم و اساسی مکانیکی پله برقی به شرح ذیل است:

-بلبرینگ ها

-شفت ها

-زنجیرها

-استپ ها

-هندریل

-نرده و اسکرت

-موتور پله برقی

-شانه پله برقی

 

تعمیرات و سرویس الکتریکی پله برقی:

بخش مهم تجهیزات پله برقی ، قطعات الکتریکی آن می باشد. تمام تجهیزهای مکانیکی به کار برده شده در پله برقی، در نهایت تحت هدایت و فرمان سیستم الکتریکی پله برقی کاربرد دارند. مغز متفکر پله برقی تابلو فرمان آن است، و از طریق پردازش داده ها و دستور به تجهیزات مختلف هدایت پله برقی صورت می پذیرد. هنگام بازدیدهای سرویس و نگهداری توسط کارشناسان متخصص این حوزه، تمامی قسمت های الکتریکی مورد بررسی قرار گرفته، و در صورتی که نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشند، سریعا بر طرف می گردد، تا امنیت افراد استفاده کننده از پله برقی به خطر نیافتد. برخی از تجهیزات الکتریکی پر اهمیت در سیستم پله برقی به شرح ذیل است:

-کابل های پله برقی

-میکرو سوئیچ های پله برقی

-حسگرهای پله برقی

-تابلو برق

-کنتاکتورهای فرمان

 

کلام آخر:

تقریباً کلیه ساختمان های مسکونی بالای پنج طبقه و مراکز تجاری و اداری با تعداد طبقات زیاد، دارای آسانسور و پله برقی و رمپ  هستند تا افراد بتوانند با سرعت و راحتی بیشتر به طبقات بالاتر ساختمان دسترسی پیدا کنند. در حالی که این دستگاه ها هنگام کارکرد صحیح، فوق العاده مفید و کاربردی هستند، اما در صورت عدم نقص می توانند به عنوان یک خطر ایمنی قابل توجه در نظر گرفته شوند. متأسفانه، بیشتر حوادث آسانسور و پله برقی و رمپ به دلیل سهل انگاری مالکان، دست اندرکاران و مدیران پروژه های مذکور رخ می دهند. از این رو، موسسه پردیس فناوری کیش با ارائه «دوره آموزشی مسائل فنی و اجرایی پله برقی» سعی بر آن دارد تا مشکلات مربوط به این حوزه را به کلی برطرف کند.

ارتباط‌با‌ما : 
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های اجتماعی پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه آموزش‌مجازی رهیاران www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@ 
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir  
آپارات     kishtech