هماوردگاه

تاثیرات ایجنت ها در فوتبال مدرن چیست؟

تأثیرات ایجنت ها در فوتبال مدرن:

در سال‌های اخیر وجود ایجنت ها تأثیرات زیادی را در دنیای ورزش گذاشته است که گاه این تأثیرات مثبت و گاه این تأثیرات منفی است از تأثیرات منفی وجود ایجنت ها می‌توان به عدم ثبات و وفاداری بازیکنان به باشگاهی که در آن عضو هستند یا بالاتر رفتن قیمت بازیکنان نام برد. ایجنت ها باعث شده‌اند مذاکرات طولانی بازیکنان و باشگاه‌ها کم کرده‌اند و عملاً با مذاکرات را از روی دوش بازیکنان برداشته‌اند. و دیگر بازیکن خودش را درگیر مسائل نقل و انتقالات و انتقال پول نمی‌کند. در تحقیقاتی که از ترانسفر مارکت به‌دست‌آمده در پرمیر لیگ یا لیگ برتر انگلستان هر ایجنت ورزشی به ازای هر بازیکنانی که توی این لیگ دارد سالیانه مبلغ ۱۲۰۰ تا ۵۵۰ هزار یورو دریافت می‌کند که این رقم بسیار زیادی است و می‌توان تأثیرات زیادی را در فوتبال جهان به وجود بیاورد طبق آماری که مجله معتبر فاکس منتشر کرده است از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ شاهد افزایش ۵۶ درصدی حق پورسانت ایجنت های ورزشی در لیگ برتر انگلستان هستیم که این مبلغ در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۲۴ میلیون یورو در سال بوده است که این مبلغ در سال ۲۰۲۰ به ۱۷۶ میلیون رسیده است این افزایش حقوق ایجنت ها باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود و  تأثیر زیادی در رفتار تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات گذاشته است. حتی در این دوران با شیوع بیماری کرونا و کاهش درامد باشگاه‌ها و بالطبع گاه قدرت خرید آن‌ها دستمزد ایجنت های ورزشی افزایش پیداکرده که بیش‌ازپیش باعث افزایش قیمت بازیکنان و درنتیجه کاهش قدرت خرید تیم‌ها شده است. طی تحقیقات دیگری که به‌عمل‌آمده در بازه زمانی سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ در لیگ انگلستان تیم‌ها به‌صورت زیر به ایجنت ها پورسانت داده‌اند.

چلسی ۱۳۸ میلیون یورو

لیورپول ۱۳۶ میلیون یورو

منچسترسیتی ۱۳۳ میلیون یورو

منچستریونایتد ۱۱۵ میلیون یورو

آرسنال ۵۸ میلیون یورو

مقادیر بالا نشان می‌دهد در بازار فوتبال تیم‌های بزرگ چه مبالغ زیادی به یک ایجنت ورزشی داده می‌شود که خب این هم باعث می‌شود این ایجنت ها نفرات و بازیکنان خودشان به این تیم‌ها بفرستند.

‏یک نمونه جالب از روابط تیم‌ها و ایجنت ها تیم دورتموند است. دورتموند همیشه مبالغ زیادی را به ایجنت ها می‌دهد و این امر باعث می‌شود ایجنت ها علاقه زیادی برای کار با این تیم داشته باشند و بازیکنان جوان را از کشورهایی هلند یا کشورهای اروپای شرقی را به دورتموند بفرستند همین امر باعث شده سالیانه شاهد ظهور یک استعداد بزرگ فوتبالی در دورتموند باشیم و این تیم بتونه با انتقال این بازیکنان به تیم‌های دیگر سودهای هنگفتی را جیب بزند.

همان‌طور که قبلاً گفتیم یکی از تأثیرات ایجنت‌ها کاهش وفاداری بازیکنان برای باشگاه‌ها هستند این امر با بازارگرمی ایجنت‌ها برای بازیکنان خود به وجود می‌آید . برای این موضوع می‌شود از تأثیر رایولا در انتقال دوناروما به پاریسن‌ژرمن و یا نحوه برخورد پوگبا با منچستریونایتد اشاره کرد.

تأثیرات ایجنت ها این موضوع رو بیشتر نشان می‌دهد که فوتبال مدرن بیشتر یک صنعت است تا ورزش و در این صنعت درامد و کسب پول اهمیت بیشتری از ارزش‌های ورزشی مثل وفاداری دارد.

مورد جالب در دنیای فوتبال و ایجنت ها:

سال پیش شاهد تمدید قرارداد کوین دی بروینه مؤثرترین بازیکن دوساله اخیر لیگ انگلستان و باشگاه منچسترسیتی بودیم نکته جالب این تمدید قرارداد این بود که در امضای این قرارداد هیچ ایجنتی نقش نداشت و خود دی بروینه با باشگاه وارد مذاکرات شد.

ایجنت قبلی دی بروینه به اتهام پول‌شویی و مفاسد مالی دستگیر می‌شوند و به زندان میفتند پس از دستگیری این ایجنت در بروینه قرارداد خودش رو با این ایجنت فسخ می‌کند. این‌مورد با اتمام قرارداد دی بروینه و منچسترسیتی هم‌زمان‌شده است. دی بروینه به‌جای اینکه یک ایجنت جدید بگیرد یک متخصص دیتا آنالیز و یک وکیل استخدام می‌کند این متخصص دیتا آنالیز تأثیر کوین رو در تیم منچسترسیتی و موفقیت‌های این بازیکن را در چند سال اخیر آنالیز و استخراج کرده و آن‌ها را در اختیار مدیران و پپ گواردیولا مربی منچسترسیتی قرار می‌دهد. بر پایه این اطلاعات خود دی بروینه با مسئولین منچسترسیتی وارد مذاکره می‌شود و بدون دخالت هیچ ایجنتی و عدم دادن پورسانت به آن‌ها دی بروینه حقوق خودش را از هفته‌ای ۳۰۰ هزار یورو به ۴۰۰ هزار یورو افزایش می‌دهد و تا سال ۲۰۲۵ هم قرارداد خود را تمدید می‌کند. این اتفاق باعث ایجاد تردید در نقش ایجنت ها در دنیای فوتبال شد که بازیکن‌ها هم می‌توانند بدون وجود ایجنت ها و دادن پورسانت‌های هنگفت به آن‌ها کارهای نقل و انتقالات خود را انجام بدهند.

کلام آخر:

پردیس فناوری کیش دوره های خود را تحت استانداردهای بین المللی کشور برگزار کرده و تمامی استاندارد ها و سرفصل های تعیین شده از طرف این سازمان را اجرا میکند . فراگیران پس از اتمام دوره می توانند در آزمون دوره شرکت کرده و در صورت قبولی مدرک مربوطه را دریافت کنند . این مدرک با قابلیت ترجمه رسمی (مهر وزارت امورخارجه و قوه قضاییه) امکان استفاده در بخش های دولتی و خصوصی در ایران و خارج از کشور را دارا می باشد .

ارتباط‌‌با‌ما :
تلفن : ۰۲۱۶۶۱۷۶۱۹۶       ۰۲۱۶۶۵۶۹۷۶۲      ۰۹۰۵۹۶۲۶۹۰۰
نشانی : خیابان جمالزاده‌شمالی بعد از بلوار‌کشاورز پلاک ۴۱۴ طبقه ۳ واحد ۵
شبکه‌های‌اجتماعی‌پردیس‌فناوری‌کیش :
سامانه‌آموزش‌مجازی‌رهیاران : www.rahyaranlms.ir 
کانال‌تلگرام kishtech@
 اینستاگرام    rahyaranlms            kishtech.ir
آپارات     kishtech