هماوردگاه

سرور نام (Name Server) چیست

سرور نام، نوعی وب سرور است که نرم‌افزار DNS بر روی آن نصب شده است. بر روی این سرور، تمام رکوردهای DNS شما ذخیره می‌شود و اطلاعات سرور سایت یا ایمیل شما را می‌داند.

در واقع، Name Server، کاربران را قادر می‌سازد تا وقتی نام دامنه سایت شما را وارد می‌کنند، با سرور سایت شما ارتباط برقرار نمایند.

بر روی سرور نام، رکوردهای دیگری مانند رکوردهای A و رکوردهای MX نیز ذخیره می‌شوند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. برای روشن شدن موضوع بگذارید مثالی بزنیم.

فرض کنید بخواهید از طریق داشبورد مدیریتی سایتی مانند cloudflare، رکوردهای DNS خود را تنظیم کنید. برای این کار، کلودفلر دو Name Server در اختیار شما قرار می‌دهد که باید آن‌ها را در اختیار شرکتی که دامین خود را از آن تهیه کرده‌اید، قرار دهید (به عنوان مثال برای دامین‌های ir، این شرکت ایرنیک است).

پس از مدت زمان اندکی، می‌توانید از طریق داشبورد کلودفلر بقیه تنظیمات مد نظر DNS خود را انجام دهید. توجه کنید که شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (ISP) به صورت پیش‌فرض، نرم‌افزار DNS را در اختیارتان قرار می‌دهد و نیازی به استفاده از سرویس‌های دیگر نیست؛ اما اگر بخواهید تنظیمات پیشرفته‌ای برای DNS خود انجام دهید، باید از شرکت‌های دیگر ارائه‌دهنده‌ی خدمات DNS استفاده کنید که اغلب هم خدمات خود را رایگان ارائه می‌کنند.